Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU

Články autora: Lubomír Štula

Lubomír Štula

PhDr. Lubomír Štula se narodil 18. prosince v roce 1928 v Uherském Hradišti a zemřel 22. května 2023. Byl český psycholog, teolog a publicista. V letech 2000 - 2012 byl redaktorem týdeníku Světlo.

V září 1950 byl odvelen k pomocnému technickému praporu (PTP) na Libavu, odkud je převezli nejprve do Plzně, kde pracoval v kamenolomu, pak do Jeseníku, kde stavěli silnici a následně do Prostějova, odkud měli povinnost dojíždět pracovat na pilu do Plumlova a loupat polena na odřezky pro papírny. Do konce vojny také působil jako stavař ve Vyškově a Rajhradě a pak ještě skončil v dolech u Dolní Suché. Propuštěn z armády byl až na konci roku 1953 pod souhlasem, že půjde pracovat na brigádu na dole Dukla. Odtud byl propuštěn po více než půl roce ze zdravotních důvodů.

V padesátých letech ještě s přítelem Františkem Čechem obnovil na další tři roky své slíby v salsiánské kongregaci, ale pak je již už znovu neobnovil, protože seznal, že to již nemá vzhledem k politické a osobní situaci význam. Začal se nejdříve věnovat kultuře (mj. tlumočník státní opery na zájezdech do ciziny) a pak se začal více věnovat psychologii. Protože přišel v r. 1950 o své maturitní vysvědčení, absolvoval dálkové studium na střední odborné škole knihovnické v Brně. kterou absolvoval v r. 1967.

Následně chtěl pokračovat ve studiu na fakultě osvěty a novinářství v Brně, ale ta byla náhle zrušena a převedena pod Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Roku 1975 složil rigorózní zkoušky prací Lidové školy v lidově-demokratických státech (titul PhDr.). V letech 1975-1989 pracoval na Hutnickém institutu, kde se na základě pracovních úkolů dále sebevzdělával v oblasti výpočetní techniky.

Po roce 1990 se prostřednictvím svého bývalého spolužáka Františka Mrtvého seznámil s aktivitami Mariánského kněžského hnutí a roku 1993 se stal součástí týmu lidí (mezi nimi Josef Vlček, PhDr. Radomír Malý, P. Frélich), kteří začali v Brně vytvářet nový týdeník, který dostal název Světlo. Roku 1998 došlo k zásadní změně - redakce byla převedena z Brna do Olomouce a v pozici šéfredaktora stanul namísto dr. Malého pan Josef Vlček a Lubomír Štula se stal výkonným redaktorem a hlavním přispěvatelem.

Ve Světle zůstal až do října 2012, kdy musel na přání vyšších představených redakci opustit, protože začal nekompromisně uplatňovat tradičněkatolický princip založený na kritice současného dění v Církvi. Z toho důvodu založil nový vlastní web nazvaný Lumen de lumine.

Pán přijde, kdy se nenadějete: Na tvůj příchod čekáme. Jak velké je množství času, který jsme nevyužili k dobrému? Úzká cesta a těsná brána. Když Soudce k soudu vstane, zpívali jsme. Všichni, nebo mnozí? Co najde, až přijde?

Pán přijde, kdy se nenadějete: Na tvůj příchod čekáme. Jak velké je množství času, který jsme nevyužili k dobrému? Úzká cesta a těsná brána. Když Soudce k soudu vstane, zpívali jsme. Všichni, nebo mnozí? Co najde, až přijde?

03.12.2023

Dovolenkové svátky: Největší paradox našich dějin. Česká tradice oslavy teroru. Pýcha dosadila na trůn omezený rozum. I Luther litoval pozdě. Islámský stát ve staré Praze. Pozor, lavinové nebezpečí

Dovolenkové svátky: Největší paradox našich dějin. Česká tradice oslavy teroru. Pýcha...

Vatikán cenzuruje Benedikta: Útočí ďábel skrze moudrost i stupiditu? Průhledná lest. Satan nepotřebuje pracovat s idioty. Zdravý rozum se schovává. Terapie nepomáhá, zbývá chirurgie. Bože, obnov tvář země!

Vatikán cenzuruje Benedikta: Útočí ďábel skrze moudrost i stupiditu? Průhledná lest. Satan...

Osvobodili jsme se od dobra: Schyluje se k rozhodujícímu střetu mezi syny Božími a syny Zlého. Ne všechny divy a zázraky jsou od Boha. Vraťme se k Panně Marii, choďme se jí poklonit. Zasvěcený měsíc osudového roku

Osvobodili jsme se od dobra: Schyluje se k rozhodujícímu střetu mezi syny Božími a syny...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky