Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Zázrak v Praze
Popisek: Brýle jsou víc než záložka | Autor: Ondřej Höppner

Zázrak v Praze

1. 4. 2013

Tisk článku

Martin Leschinger Ohýbání páteře má své meze a zpravidla jsme už někdy, navzdory očekávání, zůstali stát vzpřímeně.

O smyslu odhodlání nečinit kompromisy za každou cenu, zvláště přesahují-li náš pajšl, jsme se už v životě přesvědčili všichni. Tedy snad. Ohýbání páteře má své meze a zpravidla jsme už někdy, navzdory očekávání, zůstali stát vzpřímeně. Odměnou bývá hřejivý pocit, sladší peněz, o které jsme tímto rytířským činem mohli přijít. Jde o těžké rozhodnutí urychlené frustrací z vyčpělého směru, kterým jsme se ubírali posud, a zděšením nad sebou, čemu a komu jsme tím sloužili. Bez odvahy oddělovat se od většinového proudu, který na podobné archaismy už dávno rezignoval, ovšem podobný pocit nikdy nezažijeme.

Adrenalin oddělování

Na jednu stranu příležitostí k tomuto „adrenalinovému“ zážitku (oddělování se od mainstreamu) přibývá: svět se mění a to velmi často opačným směrem než dobrým a na druhou stranu jsme podvědomě instruováni se proti těmto změnám vnitřně nebouřit, natož proti nim veřejně vystupovat.

 Je otázkou, zda kvůli podobným pohnutkám jednal obdobně a zdánlivě naivně (rozhodně však při tom byl obviňován z podlehnutí populismu a konspiračním teoriím) hlavní hrdina knihy Zázrak v Praze.

 Role soudobého mediálního aparátčíka stále méně naplňovala jeho životní sen

Jako novinář a později šéfredaktor významného českého deníku spoluvytvářel po tři poslední desetiletí veřejné mínění. Naše názory. Přijatelnost dříve nepřijatelných věcí a nepřijatelnost dříve důležitých a zásadních věcí. Nebránil svým podřízeným v podsouvání nutnosti sledovat a řešit témata, která jsou v zásadě umělá a pro život zbytečná. Role soudobého mediálního aparátčíka však stále méně naplňovala jeho životní sen (když už psát – tak svobodně), protože ji spoutávalo mnoho řetězů. Jejich sevření načas uvolňovalo klanění se molochu ekonomického růstu a pocta zvláštní modle, dříve nazývané cenzura, dnes politická korektnost.

Hans

Kniha Zázrak v Praze od Martina Leschingera sleduje krátkou, jednoměsíční sekvenci života Jana „Hanse“ Novotného, kdy se tento nikoli bezejmenný, avšak hlavní názorový proud pouze spolukormidlující (v poslední době stále méně dobrovolně) člověk ocitá tváří v tvář výzvě svého chlebodárce, mediálního magnáta, který ho stroze informuje o skutečnosti, že musí do měsíce zvýšit klesající prodej jeho novin. V opačném případě na svém prestižním místě končí.

 Učiní vše pro zvýšení nákladu, za podmínky, že mu do jeho práce nebude nikdo mluvit.

Během setkání s majitelem koncernu chytají v hlavním hrdinovi saze jeho sešněrovanosti a pracovní frustrace. Odhodlává se k nevídané „drzosti“ a vyjednává se šéfem novin vynikající dohodu: učiní vše pro zvýšení jejich nákladu, za podmínky, že mu do jeho práce nebude nikdo mluvit. Majitel bez jásání, ale s vidinou záchrany znervóznělých velkých reklamních partnerů, souhlasí.

 Je nutné, aby hlavní hrdina pochopil, že hlavním režisérem jednoaktovky není on sám.

Zdálo by se, že je scéna pro zajímavý děj přichystána. Včetně marné naděje mediálního magnáta, že se jeho dosud loajální šéfredaktor neuchýlí k „laciné“ žurnalistice upřednostňující pravdu před účelovostí. V zásadě ano. Takřka detektivní příběh o tom, zda si Hans své místo zachová, je rozehrána. Pro její zdar je pouze nutné, aby hlavní hrdina včas pochopil, že hlavním režisérem nejen této jeho měsíční jednoaktovky není on sám. Dokáže to?

Zázrak nápravy v reálné Praze

Příběh, v jehož odpočítavajícím se čase poznáváme více reálných postav soudobé české společnosti, klade nepříjemné a provokující otázky. Zároveň rozfoukává naději, že začít s nápravou není nikdy pozdě. Je na nás, zda kód poselství knihy rozklíčujeme a necháme se jím, navzdory sílícímu řečišti všeobecné dekadence, povzbudit a inspirovat.

Obsahem ojedinělou knihu, s panoramatem Prahy z Hradčanské terasy na obálce, seženete u svého knihkupce, nebo u nakladatele: [email protected], www.fletna.cz

 
Tagy článku

Doporučujeme

Boží dopuštění má různé podoby: Sice dopadá na všechny, efekt na každého je však různý. Démoni pronikli na vinici Páně. Maria svět opakovaně varuje. Šíření zla a zednářská propaganda. Má nám to vzít odvahu? Právě naopak!

Boží dopuštění má různé podoby: Sice dopadá na všechny, efekt na každého je však různý....

Obrazoborectví jako předobraz dnešních klimaaktivistů: Ničené obrazy a sochy jako klíč k lidskému vědomí. Novodobý ikonoklasmus. Ničení kulturních statků má jediný zjevný cíl: Zmocnit se vědomí dnešního člověka a veřejného prostoru

Obrazoborectví jako předobraz dnešních klimaaktivistů: Ničené obrazy a sochy jako klíč...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky