Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Amerika i Evropa před kolapsem: Blackout může přijít kdykoli. Naši prarodiče ještě bývali soběstační. Jsou prepeři jen nebezpeční šílenci, nebo naopak jediní rozumní?

Amerika i Evropa před kolapsem: Blackout může přijít kdykoli. Naši prarodiče ještě bývali soběstační. Jsou prepeři jen nebezpeční šílenci, nebo naopak jediní rozumní?

21. 4. 2015

Tisk článku

Redakce Protiproud přináší příspěvek k tématu, které je mnohem aktuálnější, než si většina z nás uvědomuje, protože odchováni hollywoodskými katastrofickými cajdáky pokládáme reálné nebezpečí jen za virtuální zábavu

V březnu naše země (a evropská civilizace) „jen tak mimochodem“ přečkala zatmění slunce. Pro většinu lidí – pokud si ho vůbec všimli – šlo prostě o „divadlo“. Vytržení z rutiny pracovního pátku. Něco jako nový seriál v televizi. Byli však i tací, kteří podobnou událost vůbec nepokládali za banalitu. A byli na možnost, že „skončí svět“ (aspoň jak ho známe) důkladně připraveni. I u nás jich neustále přibývá. Říkají si „preppeři“, z anglického „prepper“, tedy někdo, kdo se připravuje. Na co? Co takhle na blackout, nebo jinou pohromu? Zatměním slunce totiž nebezpečí, kterému naše křehká a přehnaně složitá civilizace čelí, zdaleka neskončilo. Čelíme mu každý den.

Nebezpeční šílenci

Speciálně v Americe nemají úřady preppery rády. Jak vysvětluje server freepub.cz, převážně se snaží mainstreamové publikum za mohutné spolupráce médií přesvědčit, že preppeři jsou blázni: „Popularita pořadu Doomsday Preppers poukazuje na „šílený“ životní styl těch, kteří se připravují na scénáře jako je EMP útok, jaderná válka, atd. Je očividné, že se snaží tyto osoby zesměšnit.“

PP

Vzhledem k tomu, že obvykle vlastní zbraně a jsou soběstační a dobře vzdělaní v mnoha oborech, u zesměšňování celá věc zdaleka nekončí. Preppeři jsou také trnem v oku všem, kteří ve Státech touží především po tom „odbojnou“ populaci odzbrojit a učinit bezbrannou a tudíž dokonale závislou na „Velkém Bratrovi“. Proto se snaží v lidech vzbudit dojem, že preppers jsou nejen šílenci, ale také šílenci potenciálně nebezpeční. Co když jim rupne v hlavě a někoho zastřelí?

Podobné tendence zesilují: nedávno proskočila alternativním tiskem spekulace o tom, že náhlé uzavření několika hypermarketů Wallmart má jeden jediný důvod: jejich přestavbu na detenční centra pro „nepohodlné“ občany (či pro uprchlíky) pro případ, že vypukne občanská válka – což sama vládní agentura FEMA před časem navrhovala. I z jiných kroků americké vlády je zřejmé, že v USA počítají s možností vypuknutí velkého konfliktu, případně s „koncem světa“ každou chvíli. Psali jsme o tom.

PP koláž

Čtěte ZDE: Stát „cvičí“ proti vlastním občanům: Přijde „americký Hitler či Stalin“? Policie v USA zbrojí ve velkém. K čemu desítky milionů tříštivých střel a polní nemocnice?

Co dělat při blackoutu?

„Konec civilizace“ však není jen záležitostí americkou. Poměrně málo lidí si v březnu uvědomilo, na jak tenkém vlásku visel v té chvíli osud nás všech. ČEZ prý se na tuto událost připravoval rok: vzhledem k podstatnému podílu elektřiny ze solárních elektráren v rozvodné síti se totiž kdykoli mohla "rázová vlna" z německých  větrníků "shodit" přenosovou soustavu a způsobit blackout. Dost možná i rozsáhlý.

Co by v takovém případě dělala většina z nás? Blackouty - zatím jen lokální - se koneckonců v poslední době množí jako houby po dešti: Turecko, Holandsko a nejnověji i Washington zažily velké výpadky energie. Paniku, která by okamžitě vypukla, a okamžitý ponor do hlubin šílenství, které by následovaly, si asi málokdo umí doopravdy představit.

Preppeři ano. Jak sami vysvětlují, nejsou žádní slintající šílenci se zásobou nebezpečných zbraní v obýváku a pytli mouky, schovanými na půdě, které žerou moli. Prostě se snaží o návrat k přirozenému (a daleko bezpečnějšímu) způsobu života, tak jak ještě nedávno býval: ke stylu života, kteří znali naši předci, a který - nikoli jen mimochodem - činí člověka v případě podobné velké havárie či přírodní katastrofy podstatně méně zranitelným.

Modlit se a pracovat

Právě naši předci však dobře věděli jedno: že člověk není izolovaný ostrov, zmítaný silami „náhody“ (případně „přírodního výběru“). Existence našeho světa uprostřed nekonečného a smrtelně nebezpečného kosmu je sama o sobě nepochopitelnou „náhodou“, jejíž absurdní (ne)pravděpodobnost ve skutečnosti ukazuje, že o žádnou náhodu nejde – a také, jak absolutně závislí jsme na Boží Milosti. Bez spolehnutí na ni nám sebelepší plán nepomůže. Žádný lidský plán totiž nikdy tak docela nevyjde.

Přesto stojí za to si argumenty „prepperů“ poslechnout. Platí totiž to, že současná spirála, v níž se „žhaví“ naše civilizace, nemůže nemít (pravděpodobně ošklivý) konec. A jak praví populární vtip, při povodni sice je krajně zásadní se modlit k Bohu o záchranu, není však záhodno ignorovat hasičský člun. Neboli jediná, tisíciletími osvědčená metoda přežití: modlit se a pracovat.

Proč být připraven?

Proč bychom se měli stát preppery? Prepeři jsou navenek obyčejní lidé. Mají zaměstnání, mají rodiny a žijí své normální životy. Doma však mají zásoby potravin na několik měsíců, počítají s výpadkem elektřiny a plynu, tudíž vědí jak si ohřejí jídlo a čím si posvítí.

Proč byste měli být připraveni zrovna Vy? Svět přece normálně funguje, obchody jsou otevřené, světlo svítí...

Racionálních důvodů však je mnoho:

1. Svět je až příliš závislý na pokročilých technologiích a elektřině. Bez elektřiny nenatankujete, nevyberete peníze z bankomatu, nemluvě o tom, že obchody budou zavřené. Přitom Českou republiku může reálně ohrozit blackout. Může se tak stát, že obchody budou zavřené i několik týdnů, než se podaří elektrickou síť "nahodit".

2. Hluboká ekonomická krize může přijít kdykoli. Předlužené země eurozóny, zchudlé a bankrotující Řecko, obrovská nezaměstnanost. Tyto situace zcela jistě nastanou, jen přesně nevíme kdy. Někteří ekonomové varují, že při zadlužování stejným tempem jako dosud, dopadne ČR jako Řecko asi za 17 let. Prepper by měl usilovat o co nejvyšší soběstačnost a lépe tak zvládnout třeba i hyperinflaci.

3. Sociální nepokoje. Zadlužené státy neufinancují svůj sociální systém a v důsledku toho vzniknou občanské nepokoje a nepořádek v ulicích velkých měst.

4. Sluneční erupce a EMP. Sluneční erupce je známa tím, že může zasáhnout elektrické přenosy mnoha pozemských komunikačních zařízení včetně počítačů, mobilních telefonů, pagerů a automobilů. Sluneční erupce souvisí s bodem 1, kdy svět závislý na elektřině zasáhne elektromagnetický impuls a mnoho složitějších elektrických přístrojů přestane fungovat. Podobně může působit i teroristy sestrojená EMP bomba.

Co když se nic z toho nestane? 

Zásoby jídla na horší časy se mohou vždycky hodit. Třeba v případě ztráty zaměstnání budete mít vždy kam sáhnout, aniž by jste čerpali ze svých tenčících se finančních úspor na nákupy potravin. Snaha o soběstačnost z vás udělá zahrádkáře. Dopřejete si tak častěji zdravé potraviny z vlastní zahrady, aniž byste pojídali průmyslově pěstovanou zeleninu dováženou přes půlku světa, utrženou ještě ve stádiu nezralém. Děláte tak navíc něco pro své zdraví.

Prohlášení prepperů: Děsí nás zima a hlad

Prepperské hnutí vzniknulo v Americe. Jedná se o lidi, kteří žijí normální životy a přitom přemýšlejí o tom, že svět nemusí být vždy jen bezpečné a příjemné místo pro život. Sem-tam nějaké tornádo či hurikán jim dávají za pravdu.

U nás, v Česku, již také existuje komunita lidí, kteří přemýšlejí o tom, co by, kdyby.. Někteří se zase zamýšlejí nad neudržitelnosti současného drancujícího životního stylu, ničení přírody, plýtvání nenahraditelnými fosilními palivy. K prepperství a survivalismu jsme se dostali různými cestami. Někdo přes vlastnictví střelné zbraně, někdo přes svou zahrádku, další přes politiku a filosofii, jiný zase nechce konzumovat za jídlo se vydávající jedy nakupované v supermarketu.

Většina z nás žije ve městě, v bytovém domě nebo v příměstském satelitu. Čím více se problémem zabýváme, tím více zjišťujeme, jak málo víme a známe, děsí nás zjištění, jak málo stačí k tomu, abychom se ocitli v situaci, kdy nám bude zima a budeme mít hlad.

Příliš křehká civilizace

Jedno máme společné. Uvědomujeme si, jak křehká a zranitelná je naše civilizace. Víme, že stačí aby pár hodin nefungovala elektřina a začnou umírat první lidé. Nemocní na přístrojích, lidé uvízlí ve výtazích, přestane nám fungovat topení, nebudou fungovat bankomaty, neotevřou supermarkety a snadno nastane chaos a hlad. Ztratili jsme důvěru ve stát a uvědomujeme si, že se jednou budeme muset o sebe a své rodiny a blízké postarat sami.

Nemusí to zrovna být přírodní katastrofa nebo válka, stačí rozsáhlá hospodářská krize, podobná té, která postihla svět ve třicátých létech. Vše nasvědčuje tomu, že se blíží něco podobného a že to, co bylo nedávno vydáváno za hospodářskou krizi byla jen drobná nesnáz.

Jak nebýt v krizi sám

A tak přemýšlíme, co udělat pro sebe, své děti a blízké v případě že by, kdyby.. Snažíme se, aby nás nepředvídatelné okolnosti nezastihly úplně nepřipravené. Máme ve spíži zásobu potravin na půl roku, teplé oblečení, vařič na Propan-Butan, ve sklepě nám stojí kamna, kouřovodové trubky a několik balíků briket, dva kanystry s benzínem a u někoho i elektrocentrála.

Ti šťastnější z nás opět  udržují své staré chalupy po rodičích nebo chatičky v zahrádkářské kolonii. Ti méně šťastní přemýšlejí o tom, že by bylo dobré vlastnit alespoň kousek země, která by nás dokázala v případě nouze uživit. Jsme většinou sami, naše okolí si nás dobírá, ale zjišťujeme, že na internetu je toto téma docela živé a aktuální. A tak společně znovu objevujeme zkušenosti našich předků, kteří zažili doby Velké hospodářské krize a válek, dědečků a babiček z vesnic a doplňujeme je o vědomosti, které máme dnes.

Lidé v naší zemi byli ještě do první poloviny 20. století z velmi soběstační. Postupně ale začali více a více spoléhat na pohodlný život ve městě a na stát. Ztráceli kontakty s ostatními lidmi, dokonce i s rodiči a sourozenci, protože  od nich nic nepotřebovali. Přišli tak o své instinktivní schopnosti přežít ve složitých situacích a být připraveni na obtížně předvídatelné problémy. Stali se velice zranitelnými. Lidé v USA si to začali uvědomovat již v době studené války. A tak vzniklo prepperské hnutí. My chceme navázat nejen na jejich zkušenosti, ale také na zkušenosti našich předků a hlavně, šířit tyto informace mezi lidmi,  protože čím více z nás dosáhne určité míry alespoň částečné soběstačnosti a připravenosti, tím menší dopad na nás bude mít cokoliv, co by naší zemi v budoucnu mohlo potkat.

Tedy, zde, v Česku, slovo Preppers znamená být připraven a nebýt sám.

Protože nestačí jen přežít, ale je nutné i uchovat civilizaci. 

Převzato ze serveru www.preppers.cz Redakčně kráceno.


Tagy článku

Doporučujeme

Povinná angličtina od první třídy: Další z šílených nápadů Fialova muzikologa. Podle skutečných potřeb, ne podle Beka. Je smyslem ještě větší frustrace dětí? Báječný plán jak úspěšně zhnusit školu. Odmala proti přirozenosti

Povinná angličtina od první třídy: Další z šílených nápadů Fialova muzikologa. Podle skutečných...

Polojasno před bouří: Převrat v USA? Žije vůbec Biden? Režim iluzí. Kdo řídí Ameriku? Kdo má jaderný kufřík? Už ani na Hutie nestačí?  Izrael se musí o sebe postarat sám? Mrazivá zábava jako v hrobě: Udělejme si zásoby popcornu

Polojasno před bouří: Převrat v USA? Žije vůbec Biden? Režim iluzí. Kdo řídí Ameriku?...

Na začátek stránky