Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Visegrádští disidentni inspirují: Má Západ vůli přežít? I chatrná jednota dává naději.  Zbraně bez vůle je použít jsou k ničemu. Poslechnou země Trumpovu výzvu? Evropská unie hubí Evropu. Poučení pro naše politiky

Visegrádští disidentni inspirují: Má Západ vůli přežít? I chatrná jednota dává naději. Zbraně bez vůle je použít jsou k ničemu. Poslechnou země Trumpovu výzvu? Evropská unie hubí Evropu. Poučení pro naše politiky

8. 12. 2017

Tisk článku

Giulio Meotti ukazuje, že Západoevropané přes jistou míru zjednodušení a naivity vnímají opatrnost zemí V4 a jejich obyvatel vůči expanzi islámu jako naději a inspiraci i sami pro sebe

Před summitem lídrů G20 popsal americký prezident Donald Trump v historickém projevu k davům nadšených Poláků válku Západu proti "radikálnímu islámskému terorismu", jako cestu k obraně "naší civilizace a našeho způsobu života". Trump položil otázku, zda má Západ vůli přežít:

"Věříme v naše hodnoty natolik, abychom je bránili za jakoukoli cenu? Máme dost úcty k vlastním občanům, abychom chránili naše hranice? Máme chuť a odvahu zachovat naši civilizaci tváří v tvář těm, kteří by ji rádi rozvrátili a zničili?"

Trumpova otázka by mohla najít odpověď ve střední Evropě, kde se svůj projev rozhodl přednést.

Nenechat se vydírat

Poté, co sebevražedný atentátník zavraždil 22 návštěvníků koncertu v Manchesteru, včetně dvou Poláků, prohlásila polská premiérka Beata Szydłová, že se Polsko nenechá "vydírat", aby přijalo tisíce uprchlíků v rámci evropského systému kvót. Vybídla polské zákonodárce k ochraně země a Evropy před pohromou islámského terorismu a kulturní sebevraždou:

"Kam směřuješ, Evropo? Zvedni se ze své letargie, nebo budeš svoje děti oplakávat každý den."

O několik dnů později oznámila Evropská unie, že zahájí řízení směřující k potrestání Polska, Maďarska a České republiky za to, že odmítly přijmout uprchlíky na základě rozhodnutí Evropské komise a pravidel, která schválila v roce 2015.

Po projevu Beaty Szydłové prohlásil maďarský ministr pro lidské zdroje Zoltan Balog:

"Islám je významnou kulturou a náboženstvím, které musíme respektovat, ale Evropa má jinou identitu a je zřejmé, že tyto dvě kultury spolu nejsou schopny koexistovat bez konfliktu... Největší rozdíl je, že v Evropě bylo náboženství od politiky odděleno, kdežto v islámu ji určuje."

To je důvod, proč Viktor Orbán dostal nálepku "vnitřního nepřítele Evropy" – vyslovil to, co by prezident Evropské komise nikdy neřekl: "udržet Evropu křesťanskou".

Čtěte ZDE: Orbán a Trump: Bůh nás teď volá k odpovědnosti! Nepřítel se blíží. Proč stráže nezvoní na poplach? Za víru je třeba bojovat. Ukáže ještě Amerika lepší tvář? Apatické mlčení umírající Evropy. Ještě máme na vybranou

Civilizační hrozba

Zmíněná vyjádření politiků Visegrádu jsou pouze dvěma příklady hlubokého ideologického rozporu mezi západoevropskými zeměmi a střední a východní Evropou.

U lídrů Visegrádské skupiny existuje rostoucí tendence vykreslovat islám jako civilizační hrozbu pro křesťanskou Evropu. Zatímco v západní Evropě bylo křesťanství veřejným míněním odvrženo a oficiální pravidla Evropské unie jej vážně omezují, nové výzkumy veřejného mínění ukazují, že ve střední a východní Evropě zůstává silným a vlastenecky orientovaným. To je důvodem, proč Trump nazval Polsko "věrným národem". To je i důvodem, proč se americké katolické časopisy otevřeně ptají, zda ve střední a východní Evropě probíhá "křesťanské obrození". Na Slovensku byl schválen zákon, který má islámu znesnadnit stát se oficiálně uznaným náboženstvím.

Tyto středoevropské a východoevropské země si kromě jiného přesně uvědomují, že západoevropský multikulturalismus vedl ke známým islámským teroristickým útokům. Jak poznamenal Ed West v týdeníku The Spectator:

"Ne celá Evropa, samozřejmě. Střední Evropa, především Polsko, Maďarsko a Česká republika, zůstávají před hrozbou terorismu z velké části v bezpečí, a to přesto, že se Polsko v rámci NATO angažovalo na Středním východě. Důvody jsou natolik zjevné, že nesmějí být zmiňovány. Polsko má 0,1 % muslimů (z nichž většinu představují v zemi dlouho usazení Tataři), Británie 5 %, Francie 9 % a Brusel 25 %, a tato čísla na západě kontinentu rychle rostou."

Je "zjevné", že Polsko a Maďarsko nejsou zasaženy islámskými teroristickými útoky, protože mají velmi málo muslimů, zatímco v Belgii a Velké Británii je to naopak. Evropa by byla bezpochyby bezpečnější, kdyby následovala středoevropský příklad.

Čtěte ZDE: Dublin IV: Katastrofální ohrožení naší budoucnosti. EU definitivně zničí zbytky naší státní suverenity. Co Donald Trump odmítl, Brusel nadiktuje. Migrantská invaze ve druhé fázi. Přichází čas na czexit!

Je třeba vůle

Středoevropské země nejenže ukazují větší porozumění pro západní kulturu, ale jsou i mnohem velkorysejší, pokud jde o NATO – převažuje v nich mínění, že je základem jejich samostatnosti a bezpečnosti. Kultura a bezpečnost jdou ruku v ruce – pokud berete svoji vlastní kulturu a civilizaci vážně, budete připraveni je bránit.

Rychlý pohled na vojenské výdaje členských zemí NATO, vyjádřené podílem na jejich HDP, ukazuje, že na rozdíl od západoevropských zemí Polsko stanovený 2% cíl plní. Ze všech 28 členských zemí NATO plní tento 2% cíl jen 5 z nich: USA, Řecko, Polsko, Estonsko a Velká Británie. Kde je Francie? A Belgie, Německo nebo Nizozemsko?

Jak vysvětlila seniorní členka Atlantické rady Agnia Grigas: "Polsko na rozdíl od většiny členských států NATO či dalších evropských zemí vnímalo v posledních dvou dekádách obranu konzistentně jako svoji prioritu, v důsledku čehož se pomalu ale jistě stalo základním pilířem evropské bezpečnosti." Polsko se na rozdíl od Belgie, Itálie a dalších evropských zemí "neveze", ale představuje pro svého amerického spojence důvěryhodného partnera. Polsko prokázalo svoji loajalitu Spojeným státům jak v Afganistánu, tak v Iráku, kde polské jednotky bojovaly proti Talibanu a pomáhaly svrhnout Saddáma Husajna.

To, že si prezident Trump pro svoji výzvu adresovanou západoevropským zemím, aby ukázaly trochu ochoty v existenčním boji proti radikálnímu islámu jako novému totalitarismu, vybral právě Polsko, které bojovalo jak proti nacismu, tak proti komunismu, není žádná náhoda.

"Západ si ještě značnou dobu udrží svoji vojenskou převahu, ale mít zbraně je jedna věc a mít vůli je použít je věc úplně jiná," napsal profesor Boston College William Kilpatrick"Západ je silný vojensky, ale slabý ideově. Chybí mu důvěra ve vlastní civilizaci."

Právě proto je dnes tak extrémně důležité, že střední Evropa nepřestává být silným disentním hlasem v rámci evropského projektu. Mohla by poskytnout právě onu kulturní sebedůvěru, která bruselským byrokratům – ke zkáze Evropy - dramaticky schází.

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky