Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Odpálené trubky: Řádil zde Petrov s Boširovem? Základní otázka nabízí odpověď. Stopy vedou do Washingtonu. Vrátí se Německo do hnědé minulosti? Energetická stolička se ještě více viklá. Bojující kříženec a rozpadající se říše

Odpálené trubky: Řádil zde Petrov s Boširovem? Základní otázka nabízí odpověď. Stopy vedou do Washingtonu. Vrátí se Německo do hnědé minulosti? Energetická stolička se ještě více viklá. Bojující kříženec a rozpadající se říše

4. 10. 2022

Tisk článku

Vladimir Michejev sleduje odezvy na nedávné bezprecedentní odpálení rusko-německého plynovodu, dává tuto událost do zásadních souvislostí, a vyvozuje mnohé podstatné závěry

Pořád si ještě do všech důsledků neuvědomujeme

Současné zničení tří trubek systému Nord Stream je podle řídící společnosti Nordstream „bezprecedentní událostí“. To však není neočekávané, protože po referendech na osvobozených územích a částečné mobilizaci v Rusku nemohl Západ jinak než zvýšit sázky.

Přestože na výsledky vyšetřování si budeme muset ještě dlouho počkat, v tomto temném příběhu je vhodné se při pátrání po viníkovi spolehnout především na osvědčenou římskou zásadu cui bono. Kdo z toho má prospěch?

Šťastný Polák

Věřím upřímnému výkřiku z duše Radoslava (Radka) Sikorského, bývalého polského ministra zahraničí na Twitteru: „Děkujeme, USA“. Poděkování je podloženo logikou. Radek, který se obvykle vyhýbá otázkám, zda zabíjel sovětské vojáky v Afghánistánu, je rád, že Gazprom má nyní pouze dva plynovody, kterými přivádí uhlovodíky do Evropy – přes Ukrajinu a Polsko. „Jak říkáme v Polsku, malé věci, ale hezké,“ zavtipkoval.

Je třeba dodat, že polský radikál má dobrý důvod k radosti. Německo nyní nakupuje zemní plyn od Polska, nikoli naopak. Kromě toho bude 1. října spuštěn projekt Baltic Pipe, který bude přečerpávat 10 miliard metrů krychlových z Norska.

Čtěte ZDE: Západní strategie na rozbití Ruska: Proč USA nevadí kyjevští nacisté? Oprášení spojenectví Bandery, Čankajška a CIA. V Praze zasedali náckové s Fórem svobodných národů Ruska. V Moskvě bude konference protinacistická

Reakce na toto přiznání politika s úzkými vazbami na kruhy americké Demokratické strany však Sikorského - a především zadavatele a pachatele bombového útoku - pravděpodobně nepotěší. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová upozornila, že tweet polského politika obsahoval „oficiální prohlášení o teroristickém útoku.“ A 45. prezident USA Donald Trump na svém účtu na sociální síti On Truth konstatoval: „Teď už je to opravdu vážné!"

Závažné je, že stopy zločinu vedou do Washingtonu. 7. února americký prezident Joe Biden prohlásil, že pokud mezi Ruskem a Ukrajinou vypukne válka, „Nord Stream 2 už nebude existovat. Skoncujeme s tím.“ Na otázku naivního novináře, jak je to možné, když je plynovod pod německou kontrolou, vrchní velitel Biden prohlásil: „Slibuji ti, že to zvládneme.“

Chabá logika

Snaha zahltit tisk a sociální média verzí, že podmořské výbuchy údajně spustila Moskva, aby „potrestala Polsko“ za to, že změnilo svou orientaci a rozhodlo se pro norský plyn, jsou komické.

Zaprvé, prezident Vladimir Putin v různých projevech opakovaně prohlásil, že Evropanům stačí certifikovat a spustit Nord Stream 2, a pak nedostatek paliva a energetická krize zmizí. Moskva je stejně jako v uplynulém půlstoletí připravena zásobovat své sousedy, a to i ty nepřátelské, zemním plynem ze svých podzemních zásobníků.

Teroristický útok, který vedl k úniku informací, je pro nás „velkým problémem“, uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Tento plyn stojí spoustu peněz a nyní uniká do ovzduší.

Čtěte ZDE: Průmysl vymývání mozků: Jak funguje západní propaganda? Inspirace nacisty. Submisivní prázdnota liberálů. Polib mi, nebo ti rozkopu hlavu. Zprávy o bojích na Ukrajině? Jen snůška primitivních lží. Povstanou skuteční novináři a umělci?

„Teoreticky,“ uzavírá RND, „by o to Ukrajina mohla mít zájem, ale v současné době má jiné problémy a obecně se věřilo, že do konce války do těchto plynovodů plyn stejně nepoteče. Rusko je také v podezření, i když by se tímto způsobem připravilo o manévrovací prostor, což by nebylo příliš logické.

Komici na scéně

Předpoklad, že Gazprom tímto způsobem zvyšuje již tak vysoké spotové ceny, je poněkud vratký. Zpráva o incidentu v Baltském moři způsobila, že cena plynu během jediného obchodování vzrostla o více než 400 dolarů – cena tisíce metrů krychlových překonala hranici 2100 dolarů. Největší ruská energetická společnost také opakovaně vysvětlila, že příliš vysoká cena není v jejím zájmu, protože zužuje okruh potenciálních kupců.

Skupina Gazprom se navíc již cítí finančně zajištěna. Právě zveřejněné statistiky ukazují: EBITDA za první pololetí činila 3,052 bilionu rublů, což je více než dvojnásobek hodnoty za první pololetí roku 2021 a nový historický rekord. Čistý zisk dosáhl 2,514 bilionu rublů, což je více než celkový zisk za předchozí dva kalendářní roky.

Jeden čtenář Weltu uvádí též podstatný argument: „Je nemožné, že by takový útok mohl být proveden nepozorovaně během velkých manévrů NATO v Baltském moři. Všechna odposlouchávací zařízení byla zapnutá.“ Takže obvyklá „vysoce pravděpodobná“ verze, že v tom byli zapleteni legendární Petrov a Boširov, je už mírně po sezóně.

Za další červenou linií

Měli bychom od Ruska očekávat odpověď „oko za oko“? To sotva. Dan Sabbagh z levicově-liberálního londýnského deníku Guardian ve svém komentáři pod titulkem „Analytika“ uzavírá: „Představa, že by se Moskva odvážila přitvrdit a zaútočit na západní podmořské plynovody a kabely v Baltském moři i jinde, je zatím těžko uvěřitelná.

Nicméně sázky v hybridní agresi Spojených států a Velké Británie se zvýšily. Země anglosaské osy začaly ničit energetickou infrastrukturu, čímž překročily další červenou linii ve válce proti Rusku, EU a zároveň Číně, které ochuzení Evropy jako největšího kolektivního odběratele nejširšího sortimentu výrobků vyrobených v této dílně světa rovněž neprospívá.

Čtěte ZDE: Vladimír Putin: Západ právě překročil červenou linii. Diplomatické tanečky skončily. Částečná mobilizace směřuje jinam než jen na ukrajinské bojiště. Fialovým hordám jsme lhostejní. Rusko je na jaderný střet připraveno. A my?

Mají v Berlíně ponětí, nebo ještě ne?

Zástupce šéfredaktora časopisu Xinhua Global, při hledání strůjců a obětí podmořského útoku poznamenává, že hlavním poškozeným se zdá být Německo, které mělo zjevný zájem na obnovení dodávek ruského plynu „po ukončení konfliktu na Ukrajině“. Nyní může na incidentu nejvíce ztratit.

Všude jsou nějaké problémy. Listopadové objednávky na zemní plyn vyskočily najednou na 2400 dolarů za tisíc metrů krychlových (nárůst o 9 %). Evropa se nemusí spoléhat na americký ani katarský LNG, aby podpořila udržitelný dovoz.

Buď by měl být obnoven tranzit plynu Gazpromu přes Polsko, což je vzhledem k neskrývaně rusofobnímu postoji Varšavy více než problematické. Nebo je třeba zvýšit tok přes ukrajinskou GTS, což je také nereálné vzhledem k tomu, že právě v tomto okamžiku (jaká náhoda!) Kyjev zahájil soudní spor s Gazpromem.

Manévrovací prostor Berlína se zúžil na trpasličí velikost. Nikoli náhodou německá vláda při oznámení zahájení zvláštního vyšetřování zdůraznila, že to, co se stalo, považuje za úmyslnou sabotáž.

Předběžné prognózy jsou neradostné. Náprava škod potrvá měsíce, ne-li roky. To znamená, že německá ekonomika a domácnosti se nemohou spoléhat na ruský zemní plyn. Energetická stolička, na nichž německý sen spočíval, se rozviklala.

Chápou to zelení?

Známé německé značky a korporace již hlasují nohama. Jen americká Oklahoma zaznamenala v krátké době příliv 300 milionů dolarů přímých investic od více než 60 německých společností. Patří mezi ně Lufthansa, Audi, Fresenius a Siemens.

V březnu zahájil Mercedes-Benz výrobu ve svém závodě na výrobu baterií v Alabamě. V červnu zřídil automobilový gigant Volkswagen v Tennessee laboratoř na výrobu baterií. V příštích pěti letech hodlá „lidový vůz“ investovat do svých závodů v USA více než 7 miliard dolarů. Farmaceutické impérium Bayer investovalo 100 milionů dolarů do nového biotechnologického centra v Massachusetts. A společnost BASF, která je v tomto oboru obdobou, odhalila své plány investovat v USA v příštích čtyřech letech 25 miliard dolarů.

Pokud někde dojde ke ztrátě, někde jinde někdo jiný získá. Chápe to vnuk generála SS, kancléř Olaf Scholz, jeho spolustraníci a fundamentalističtí ekologové z koaliční Strany zelených?

Čtěte ZDE: Zničení plynovodů: Klasický odporný akt státního terorismu USA. Tentokrát nejen proti Rusku, ale i Evropě. Dement Biden splnil své výhrůžky. Námořnictvo cvičilo na místě výbuchu. Washington cynicky knokautoval státy EU. Zachrání se tím?

Do hnědé minulosti

Spojené státy tím, že prostřednictvím sankčních bariér vůči Rusku přerušily stabilní dodávky levného (ve srovnání se současnými cenami na energetických burzách) sibiřského zemního plynu do německé ekonomiky, zahájily proces deindustrializace tohoto motoru Evropské unie.

Cestou Američané lákají do své jurisdikce místní mistry kovoprůmyslu, chemického průmyslu, automobilového průmyslu, výroby obráběcích strojů a dalších technologických odvětví, na nichž závisí nejen hospodářská síla, ale i materiální blahobyt více než 80 milionů Němců.

Blahobyt znamenal psychologický komfort, jakýsi „pocit důvěry v budoucnost“. To zaručovalo politickou stabilitu v zemi, která sto padesát let hladověla a válčila, zrodila fenomén nacismu, byla odsouzena za genocidu a protilidskou ideologii, a poté alespoň formálně přísahala, že „už nikdy více“.

Panují oprávněné obavy: budou Němci opět přesvědčeni, že to musí či „mohou" opakovat?

Americká a s ní spojená nadnárodní neoliberální oligarchie sleduje na evropském válčišti několik strategických cílů. Kromě toho, že chce Rusko co nejvíce oslabit a pokud možno rozložit, což se jim na počátku 90. let jen o fous nepodařilo, má ještě druhý cíl, který už rovněž není žádným tajemstvím: Udělat z německého konkurenta i celé Evropské unie druhořadého vazala.

Vypadá to, že tento záměr bude realizován již v krátkodobém až střednědobém horizontu. To je však jen špička ledovce.

Německo, které ztratí velkou část svých průmyslových kapacit, vytvoří kritickou masu nezaměstnaných. A snižující se daňové zdroje nebudou schopny uživit stále rostoucí občanů v důchodu, kteří žijí déle než jejich předkové.

Čtěte ZDE: Nesnesitelně hloupá propaganda: Opravdu se po nás chce, abychom to baštili? Putin není Kočner. Soudy už nejsou k odsouzení potřeba. Stupidní bajky místo důkazů. Takhle když se ministři EU shodnou...

Může to jít rychle

Zmenšování státního koláče určeného k přerozdělování bude ještě umocněno nespokojeností nezaměstnaných migrantů jiné kulturní a náboženské orientace než domorodci. A vzpurní snědí gastarbeiteři se snadno mohou stát beranidlem, které rozdupe samolibost dobře živené společnosti.

Při hledání ochrany před množící se nepřízní osudu se občané obrátí na populistické politiky, kteří nabízejí jednoduché způsoby řešení problémů. A nejžádanější, jak už se v minulosti nejednou stalo, není pravice, ale ultrapravice (Hitler byl ovšem nominálně levičák, socialista, pozn. PP). V panice a zmatku, se může projevit to, co jeden rakouský psycholog nazval „pamětí klanu“.

Pokud do té doby zůstane bývalá vedoucí mocnost Starého světa nevolnicky závislá na dodávkách amerického břidlicového plynu a ropy, pokud Washington – jako „gesto dobré vůle“ – zahájí nový Marshallův plán na odkup zbývajících odvětví průmyslu a služeb, Německo definitivně ztratí svou suverenitu.

Utopie či konspirační teorie?

V důsledku toho se absolutně zvýší schopnost USA manipulovat německými politickými elitami, které ztratily důvěru ožebračených občanů, a přímo řídit nejvyšší úředníky, nemluvě o jejich vlivových agentech.

V tom případě by se historie mohla bohužel opakovat. Ne jako fraška, ale jako totální tragédie. Protože po Polsku, s nímž se dnes hraje a které je trénováno jako bojující kříženec, pro přípravu náhrady Ukrajiny na frontě, bude do války proti Rusku vysláno Německo, sužované vnitřními rozpory a utápějící se v ústupcích vůči zbídačené střední třídě a nesmiřitelným migrantům.

Tento vícestupňový scénář se může zdát utopický. S odstupem času se však ukázalo, že mnoho konspiračních teorií (například britská spojitost s atentátem na císaře Pavla I. a Grigorije Rasputina) je bohužel pravdivých.

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky