Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Saúdové ponížili Bidena: Demokraté jsou zděšeni. Bílý dům přivolává na saúdské království černou smrt. Snížení těžby ropy dohodnuté s Ruskem: Prý kudla do zad Bidenovi před volbami. EU se plazí, svět se narovnává

Saúdové ponížili Bidena: Demokraté jsou zděšeni. Bílý dům přivolává na saúdské království černou smrt. Snížení těžby ropy dohodnuté s Ruskem: Prý kudla do zad Bidenovi před volbami. EU se plazí, svět se narovnává

31. 10. 2022

Tisk článku

EurAsia Daily komentuje nečekaný obrat saúdského korunního prince, který se postavil zády k Bidenovi škemrajícímu o pozdržení snížení těžby ropy až po listopadových volbách - a dovozuje z toho cosi podstatnějšího, co samozřejmě v "demokratickém a svobodném" západním tisku nenajdeme

Rozhodnutí monarchií Perského zálivu vedených Saúdskou Arábií snížit těžbu ropy před volbami do amerického Kongresu postavilo Washington do centra veřejného sporu s Rijádem, a způsobilo, že prezident Joe Biden byl po své návštěvě království v létě minulého roku „ponížen“. Tento krok posílil protisaúdské nálady mezi Demokraty na Kapitolském vršku, které se již promítly do výhrůžek, že změní dlouholeté bezpečnostní partnerství obou zemí – píše se v článku analytického portálu Washington Examiner.

Vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií dále zhoršilo oznámení království, že se Biden snažil z vnitropolitických důvodů oddálit rozhodnutí producentů ropy snížit těžbu o jeden měsíc – do 8. listopadu, kdy se budou konat volby do Kongresu. Bílý dům tak musel narychlo popřít, že amerického vůdce vedla k žádosti Saúdů o odklad domácí politika, což však přesvědčilo jen málokoho. Washington v těchto dnech obviňuje Rijád, že stojí na straně prezidenta Vladimíra Putina. 

Čtěte ZDE: Putin pojede do Rijádu: Jak vypadá sbližování Ruska a Saúdské Arábie? Šokující informace: Princ Salmán posvětil invazi Ruska do Sýrie. Vztek CIA. Lepší Asad než Arabské jaro. Nedůvěra navždy? Budoucnost zálivu

Růst cen benzínu v USA zvyšuje inflační tlak, což by Bidenovi zasadilo další mimořádně bolestivou ránu, neboť lídr Demokratů čelil již před rozhodnutím OPEC+ skutečnosti, že jeho popularita strmě klesá.

Tváří v tvář vzmáhající se frustraci mezi spolustraníky Biden naznačil, že USA „podniknou kroky“ k přehodnocení vztahů mezi USA a Saúdskou Arábií. A jako pravý demokrat, který se nevměšuje do vnitřních záležitostí jiných států, vyhrožoval „důsledky“, jaké to bude mít pro království.

Zoufalé činy Demokratů

Demokraté ve Washingtonu jsou v bezvýchodné situaci, musejí udělat něco významného,“ poznamenal bývalý analytik ministerstva zahraničí pro Blízký východ Aaron Miller v rozhovoru pro Washington Examiner.

Bidenova zahraniční strategie se do značné míry opírala právě o obnovení a posílení vztahů se Saúdskou Arábií. Největší producent ropy a dlouholetý spojenec USA v regionu by podle amerického prezidenta zvýšenou produkcí mohl pomoci snížit cenu ropy v situaci, kdy krize kolem Ukrajiny má globální ekonomické důsledky. Bidenovy naděje však byly přes noc zmařeny. Američané prý byli „podvedeni“ svými nejbližšími partnery na Blízkém východě, kteří potřebují vojenskou pomoc USA, aby se vyhnuli střetu se svým úhlavním nepřítelem – Íránem.

V sázce je důvěryhodnost Bidenovy osoby,“ tvrdí Miller. „Prezident byl ponížen.“

Demokraté proto vyzvali Bidena, aby se distancoval od dlouhodobé politiky spolupráce s Rijádem. Senátor Dick Durbin prohlásil, že Saúdská Arábie nikdy nebyla spolehlivým partnerem. Předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy Bob Menendez šel ještě dál a vyzval prezidenta, aby „okamžitě zmrazil všechny aspekty“ americko-saúdských vztahů, včetně dodávek zbraní.

Čtěte ZDE: Drzost USA bez limitu: Nařídíme světu, za kolik bude smět kupovat ruskou ropu! Usiluje zapouzdřený Západ o vyvolání 3. světové? Líheň Aspen: výroba loutek i pro ČR. Světový řád se mění. Putin jako krotitel globálních šelem? Jde o vše

Vliv Ruska a Číny

Vedle toho se washingtonští analytici stavějí skepticky k tomu, že by Biden, který (v ne právě dokonalém fyzickém a psychickém stavu) 20. listopadu oslaví 80. narozeniny, mohl udělat něco významného, aby „změnil myšlení“ korunního prince Muhammada bin Salmána – faktického vládce největší arabské monarchie.

Ať udělá cokoli, nemyslím si, že to zásadně změní kalkulace prince Muhamada,“ domnívá se Miller. „Skutečnost je taková, že jsme už pouze jedním z faktorů ovlivňujících následníka saúdského trůnu.

Jak ukázaly nedávné události, další faktory, které mají na sedmatřicetiletého korunního prince stejný, ne-li větší vliv, jsou Rusko a Čína.

Jaké to budou "důsledky", kterými Joe Biden vyhrožuje Saúdské Arábii poté, co 5. října OPEC+ oznámila snížení těžby o celé dva miliony barelů denně (největší od začátku covidové "plandémie"), zatím nebylo přesně specifikováno.

Ukazuje to však, že zatímco Německem ovládané bruselské souručenství se před Spojenými státy poníženě plazí snad nejvíce od druhé světové války, ostatní svět se naopak narovnává. Washingtonem vedená válka Západu s Ruskem (přes Ukrajinu) tento proces katalyzuje a urychluje. 

Svět už není Západ, zatímco Západ se scvrkává na hubnoucí a chřadnoucí loutku USA.

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky