Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Arťomovsk (Bachmut) se stal pro Západ dalším Stalingradem: Zelenský prohrává a volá zoufale na Západ o pomoc. Jestli nepřijdete a  nevyhrajete nám válku, je konec. Ruská armáda dál drtí kyjevské nácky. Smysl a cíl operace se nemění

Arťomovsk (Bachmut) se stal pro Západ dalším Stalingradem: Zelenský prohrává a volá zoufale na Západ o pomoc. Jestli nepřijdete a nevyhrajete nám válku, je konec. Ruská armáda dál drtí kyjevské nácky. Smysl a cíl operace se nemění

8. 3. 2023

Tisk článku

Václav Danda přináší poslední zprávy z ukrajinské fronty, kde se pomalu uzavírají kleště obklíčených nacistických jednotek Kyjeva u Arťomovska a otevírá se cesta na Slavjansk a Kramatorsk

Kotel u Arťomovska (Bachmutu), ve kterém jsou uzavřeny elitní jednotky kyjevských nacistů, se uzavírá. Tento týden došlo ke kolapsu ukrajinských obraných linií a mnohé jednotky se daly i přes nařízení Zelenského a jeho generálů o neopouštění Bachmutu na útěk. K dnešnímu dni, tedy k 8. březnu, zbývá už jen posledních několik kilometrů na úplné uzavření a obklíčení kotle. Ruské Wagnerovy jednotky postupují z jihu i ze severu. Je jisté, že kleště se brzy uzavřou.

pp

Ústup do předem připravených pozic? Ne. Úprk

Zbývající jednotky Kyjeva začaly mít už minulý týden obrovské problémy s ústupem směrem na Západ k vesnici Časiv Jar. Prchající ve velkém nechávají těžkou techniku ve městě a na předměstích z obav z dělostřeleckých úderů PMC „Wagner“ a ruského letectva, které se do bojů výrazně zapojilo právě u Bachmutu.

Ani západní lehká technika používaná při chvatném ústupu nezvládá podmínky v terénu. Na zablácených cestách pickupy a auta zapadávají a převracejí se, takže jejich použití je nemožné. Pěší jednotky zanechávají těžké zbraně podél silnic, odcházejí jen s ručními zbraněmi, a přesto se okamžitě dostávají pod ruskou dělostřeleckou palbu.

Prezident Zelenskyj vyslal nouzový signál Západu kvůli neutěšené situaci jeho armády v předních liniích, uvedl včera bývalý poradce šéfa Pentagonu americký plukovník Douglas McGregor v rozhovoru pro americká média. „Počet obětí ukrajinské armády již dosahuje 200 tisíc, především kvůli tvrdohlavé obraně Bachmutu. Obávám se, že Zelenskyj se nebude řídit radami svých generálů, kteří mu opakovaně říkají: Pojďme odtamtud a založme novou obrannou linii. Nyní je ve velmi špatné pozici. Má málo záloh, zbraní, ale největším problémem je, že jeho nejlepší vojáci jsou zlikvidovaní,“ konstatoval americký důstojník.

pp

Čtěte ZDE: Německá ministryně zahraničí: "Vedeme válku proti Rusku." Kdo je to MY? Čtvrtá říše? Ukrajina již brzy nebude existovat. Penicilin pro "dělostřeleckou nemoc." Tři armády zničeny. Na čtvrtou už Západ nemá. Osud Sodomy a Gomory pro ČR?

Tajný nouzový signál Západu

Jak tvrdí McGregor, Kyjev už musí posílat staré lidi, teenagery a ženy do předních linií, aby doplnili jednotky rozprášené ruským dělostřelectvem. „Zelenský v podstatě všem říká: Prohrál jsem, a jestli sem nepřijdete a nevyhrajete nám válku, je konec,“ říká americký plukovník. Už dříve veterán americké armády Noctis Draven označil za pobuřující zprávy o posílání raněných a nemocných ukrajinských vojáků do předních linií. Podle něj pro Západ jejich životy nemají žádnou cenu, a tak budou bez váhání posláni na porážku.

To, že se situace u Bachmutu stala neudržitelnou, naznačuje i prohlášení šéfa NATO Jense Stoltenberga, který 8. března připustil, že Bachmut pravděpodobně v nejbližších dnech padne, jak o tom informuje agentura TASS. Podle agentury se takto vyjádřil po příchodu na neformální setkání šéfů vojenských resortů členských zemí organizace, kterého se účastní i ukrajinský ministr obrany Alexej Reznikov.

„Nemůžeme vyloučit, že Bachmut v nejbližších dnech padne. Nemusí to být nutně zlomový bod ve válce, ale potvrzuje to potřebu okamžité pomoci Ukrajině,“ burcuje Stoltenberg. Připomněl, že země NATO v roce 2022 již poskytly Ukrajině finanční a vojenskou pomoc za přibližně 150 miliard eur, z čehož 65 miliard eur šlo na zbraně.

pp

Čtěte ZDE: Kyjevský režim brzy u konce s dechem: Násilná mobilizace vyvolává v zemi odpor. Banderovci už sahají k ohavným chemickým zbraním. Dovezeno i od nás? Bachmut obklíčen. Objeví se špinavá bomba? USA a Británie zasely vítr...

Arťomovsk: Pro Západ Stalingrad č. 2?

To, že se situace v Arťomovsku pro ukrajinské nacisty a západní jednotky, které tam v hojné míře bojovali, stává tím, čím se stal pro jejich hitlerovské vzory Stalingrad, ukazují především zprávy z frontové linie.

Ukrajinští nacisté vyhodili do povětří všechny mosty v blízkém okolí i v samotném městě. K zásobování ukrajinských jednotek v západní části, kterou ještě Ukrajinci drží, dochází jen v noci po polních cestách, které jsou ale stále více nesjízdné a zásobovací kolony se topí v blátě, a stávají se stále častěji cílem přesných úderů ruského dělostřelectva.

O situaci informoval tento týden z první linie nadporučík ruské pěchoty Alexander „Varjag“ Maťušin: „Arťomovsk a jeho okolí bránila skupina kyjevských armád v počtu asi 20.000 mužů. Nyní je ve městě maximálně 2.000 - 3.000 vojáků. Zároveň už byly z města staženy všechny bojeschopné jednotky. Šéf Wagnerovců Prigožin říká pravdu, že v Arťomovsku teď nechali jen staré lidi a mládež. Centrum už ovládáme. Demoralizované jednotky Kyjeva se soustředily na západě města.“

Otevření cesty k osvobození zbytku Doněcku

Ze zpravodajských odposlechů a z rozhovorů se zajatci je zřejmé, že morálka ukrajinských mobilizovaných vojáků a příslušníků teritoriální obrany, kteří v Bachmutu zůstali, je na nule. Vědí, že když jdou do Arťomovska, jdou na smrt. Na frontové linii v Arťomovsku je životnost vojáka asi 4 hodiny, jednotky den, praporu několik dní. Obecně jsou možné buď smrt nebo zajetí. Jak může být v tom případě optimistická nálada?

   Vzkaz velitele Wagnerovců Prigožina Vladimíru Zelenskému z centra Arťomovska

Co bude dál? Kyjev zřejmě ponechá obranu v obcích Časiv Jar (na západ od Arťomovska), v Konstantinovce a v Dzeržinsku. „Je však nepravděpodobné, že by tam dokázali vytvořit skutečné obranné linie jako například v průmyslové zóně Avdějevky, kde téměř osm let budovali pevné  obranné stavby podle všech pravidel vojenského inženýrství. Opevnění na západ od Arťomovska postavili za 2 měsíce. Zároveň nesmíme zapomínat, že se to všechno dělo v zimě, když země zamrzla. O kvalitě nelze hovořit. Naše ofenzíva bude pokračovat právě tam,“ je přesvědčen Maťušin.

Po prolomení těchto narychlo vybudovaných obranných linii se ruské armádě otevře cesta k osvobození posledních velkých měst v Doněcké oblasti Slavjansku a Kramatorsku, odkud již teď Kyjev evakuuje představitele své státní správy s rodinami.   

Nacisté postupně likvidováni

Devět ukrajinských bojových vozidel pěchoty se pokusilo tento týden provést zoufalou protiofenzívu na severu Arťomovska, to však pro ně dopadlo katastrofálně. Informuje o tom redaktor německého deníku „Bild“ Julian Röpcke. Na devíti bojových vozech pěchoty se Ukrajinci pokusili spustit protiofenzívu a probít se z Arťomovska. Všichni zahynuli. „Ukrajinská protiofenziva na severu Arťomovska s devíti BVP skončila pod palbou ruského dělostřelectva a ruského leteckého průzkumu. BVP byly zničeny,“ uvádí Röpke.

Připomeňme, že poradce vedoucího kanceláře Vladimíra Zelenského Michail Podoljak v rozhovoru pro španělské noviny odmítl prozradit ztráty ukrajinské strany v Arťomovsku, avšak přiznal, že Ukrajina "platí nejvyšší cenu" za udržení města. Jaký div, že právě tato otázka vyvolala u Podoljaka podráždění, takže odpověděl emotivně.

    Wagnerovci v centru Arťomovska vztyčují svůj prapor a hrají na hudební nástroje

Cena rozhodnutí o Arťomovsku je 15 000 životů

Vražedná výzva Kyjeva o pokračující obraně Arťomovska za každou cenu, kterou i přes odpor generálů nařídil Zelenskyj, je jen do důsledků dovedená idea „války do posledního Ukrajince“.  Základem taktiky ruské armády na frontě byl princip maximalizace ztrát vojáků Ukrajiny, píše americký magazín „Military Watch“. Nejzřetelněji se to projevuje právě v obklíčeném Arťomovsku.

Ruská vojska výrazně postupují a Ukrajinci přiznávají obrovské ztráty, uvádí MW s odvoláním na Deutsche Welle. „V Arťomovsku je to samozřejmě jen mlýnek na maso,“ poznamenává oficiální německá stanice. „Pro spoustu rekrutů, kteří tam jdou, je to šílená loterie.“ Bývalý americký námořník Troy Offenbecker, který bojoval v ukrajinské „mezinárodní legii“, souhlasí, že délka života ukrajinského vojáka na frontě je asi čtyři hodiny.

Logika Moskvy je od počátku stejná a jasná: Osvobodit historická ruská území a zajistit bezpečnost ruských občanů a hranic Ruska před NATO. 

pp
Tagy článku

Doporučujeme

Digi bůh: Vzniknou sekty uctívající umělou inteligenci? Roboti nás budou brzy vydírat. Mluvte šeptem! Neomezená moc všude a nikde. Chapadla ke všemu, co je připojené. Ovládnou i zbraňové systémy? Moloch se probouzí. Mlčení...

Digi bůh: Vzniknou sekty uctívající umělou inteligenci? Roboti nás budou brzy vydírat....

Německý protektorát 1939: 15. březen a jeho poselství - zvláště pro naše mladší generace. Existence českého státu není samozřejmostí.  Zrada? Zájmy velkých hráčů. Gaučoví generálové a novodobí andělé. Dáme se rozpustit v biočaji EU?

Německý protektorát 1939: 15. březen a jeho poselství - zvláště pro naše mladší generace....

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky