Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Kavárna volí Tchaj-wan: Česko nejbanánovější z banánových republik? Zásadové lezení do cizích zadků. Proč za každou cenu musíme provokovat Čínu? Jsme nepoučitelní? Jakou dostaneme protihodnotu? Kancléř se s gumou moc necrcal

Kavárna volí Tchaj-wan: Česko nejbanánovější z banánových republik? Zásadové lezení do cizích zadků. Proč za každou cenu musíme provokovat Čínu? Jsme nepoučitelní? Jakou dostaneme protihodnotu? Kancléř se s gumou moc necrcal

29. 3. 2023

Tisk článku

Jiří Weigl se pozastavuje nad motivy našeho sebepoškozujícího postoje k Číně, který nám ve výsledku na žádné úrovni nic dobrého nepřinese

Česká republika patří k několika málo zemím současného světa, které otevřeně dávají najevo, že chtějí mít s nastupující globální velmocí Čínou špatné vztahy. Čína je u nás politickým i mediálním mainstreamem běžně označována za nepřítele a čeští politici se vyžívají v politických provokacích vůči vzdálené mocnosti.

Dosud se tímto způsobem chovaly pouze ty nejbanánovější z banánových republik střední Ameriky a některé z malých pobaltských zemí, stále prožívajících nesamozřejmost své nezávislosti v nebezpečném ruském sousedství. Z normálních standardních evropských zemí se v podobných extrémech nezmítá nikdo.

Kuba jako alternativa?

Jaký je přínos z rozdmýchávání nepřátelství vůči Číně pro naši zemi, nám naši ústavní činitelé tají. Snaží se nám namluvit, že máme volbu mezi demokratickým čínským Tchaj-wanem nebo pevninskou totalitní ČLR, která jej považuje za odpadlickou provincii. Posledním výrazem této politiky je návštěva naší velké parlamentní a byznysové delegace na Tchaj-wanu, která nepochybně přinese maximální vyhrocení vztahů s ČLR a je s tímto záměrem také uskutečňována.

Volba mezi Tchaj-wanem a Čínou má asi stejnou logiku, jako by asi měla volba mezi Kubou a USA na severoamerickém kontinentě. Je nesmyslná, protože tyto země a jejich význam nelze srovnávat. Čína je dílna světa, od níž my i celý svět dovážíme velkou část hotových výrobků, je naším druhým největším obchodním partnerem po Německu, v jehož obchodních vztazích figuruje na prvním místě. Přímo do Číny vyvážíme šestkrát více než na Tchaj-wan, a to se navíc velká část našeho vývozu realizuje na čínském trhu nepřímo prostřednictvím vývozu německých firem. Tchaj-wan je v některých aspektech nepochybně zajímavým ekonomickým partnerem, ale v žádném případě není alternativou vztahů s Čínou.

Čtěte ZDE: Provokace dementů: Američtí geronti chtějí uvrhnout svět do války stůj co stůj. Pelosiová na Vystrčilově letišti s rouškou na své (nevymáchané) hubě. Afghánistán a Ukrajina jim nestačí? Pletichy a prachy, jediné, o co jim jde

Podbízivost

Jaký benefit tedy dnešní oficiální česká protičínská politika naší zemi přináší, když nepochybně poškozuje postavení mnoha českých firem na obřím čínském trhu? Proč je v centru české zahraniční politiky vzdálený konflikt ve východní Asii, s nímž nemáme nic společného a vměšování do něj nás ekonomicky poškozuje? Co získáváme protihodnotou?

Na tyto otázky nám čeští politici dluží odpověď, ale ta se rýsuje sama. Snaží se zalíbit některým spojencům a osobně politicky těžit z jejich přízně v naší domácí politice. O Čínu a Tchaj-wan jim jde nezodpovědně ve skutečnosti až na posledním místě. Chovají se tak dlouhodobě, ke škodě nás všech.

Alfa a Omega: S MUDr. Soňou Pekovou Ph. D. o věcech, které nás přesahují.
Sledujte PPTV ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18:00.

Přikrčeni v koutě

U velmocí však rozhodují jejich zájmy, nikoliv vděčnost. A tak servilita našich politiků jen málo kdy něco pozitivního přinese. Jsou však nepoučitelní. Pro pochvalu od hegemonů jsou ochotni udělat cokoliv. V současnosti třeba zničit i V4, díky níž jsme alespoň něco byli v EU schopni obhájit. Nebo v době našeho předsednictví domlouvat zákaz spalovacích motorů od roku 2035, který zdevastuje páteř naší ekonomiky, a ještě se tím chlubit. Dnes najednou si to Němci rozmysleli, a dohoda byla do týdne jiná, pro nás lepší, ale naše zájmy v tom roli nehrály. Sami si můžeme za to, že na nás, věčné lokaje, nikdo ohled nebere a podle toho s námi zacházejí.

Příkladem budiž jednání německého kancléře s nově zvoleným českým prezidentem při jeho návštěvě Berlína. Na hlavu sousední země, která patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům Německa, větším než Velká Británie či Španělsko, si vyhradil půl hodinu a tu ještě nevyčerpal. Neslýchané, ale dobře vystihující postavení, které v očích mocných dnešního světa máme.

Můžeme si za to sami.

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky