Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Přibývají informace i dohady. Pokus o puč? Zpravodajská hra Západu? Nebo naopak Moskvy? Tisíce vojáků potichu přesunutých do Záporoží. Převrat se podařil. Ale jiný, než chtěl Západ. Teď přijde úder Páté koloně

Přibývají informace i dohady. Pokus o puč? Zpravodajská hra Západu? Nebo naopak Moskvy? Tisíce vojáků potichu přesunutých do Záporoží. Převrat se podařil. Ale jiný, než chtěl Západ. Teď přijde úder Páté koloně

26. 6. 2023

Tisk článku

Jaroslav Štefec přináší svoje úvahy nad víkendovými "hrami" v Rusku, které doplňujeme o zasvěcené informace ruského insidera Andreje Senčukova, podle kterého má nyní Putin volné ruce k likvidaci západních agentů především ve státním aparátu

V Rusku už je vyřešeno. Ostatně dalo se to čekat. Co bylo skutečným „hybatelem“ pokusu o vojenský puč, jak o vystoupení Prigožinových Wagnerovců a „pochodu na Moskvu“ referovala západní média včetně českých, o tom se zatím můžeme jen dohadovat. Mohlo to být přebujelé Prigožinovo ego, ale i provokace západních tajných služeb, mající za cíl podporu skomírající ukrajinské „protiofenzivy“ a také posílení slábnoucí ochoty Západu podporovat „svého šerifa“ v zelené mikině.

Putinův test bojem?

Stále pravděpodobnější se mi ale zdá, že šlo o operaci, pečlivě naplánovanou pod taktovkou ruských tajných služeb, Putina, Lukašenka a Prigožina. Proč si to myslím? Protože po sečtení zisků a ztrát (včetně dvanácti mrtvých pilotů a osádek letadel, sestřelených ze zatím neznámých důvodů Wagnerovci) je Ruská federace v zisku jak technicky, tak ideologicky a propagandisticky. Co je na straně ruských zisků?

Díky Prigožinovi dostal Vladimír Putin to, co potřeboval – tvrdou páku na armádní velení. Ukázal svým generálům, že je sice podpoří i ve složité situaci, ale na druhou stranu jim nyní může ukázat také tvrdost a nekompromisnost, protože Prigožinovy argumenty o nízké úrovni dynamiky a schopností části velení ruské armády se zřejmě zakládají na realitě.

Prokázala se vysoká míra loajality a podpory „jejich“ prezidentovi ze strany naprosté většiny běžných obyvatel Ruska, ruské politické sféry, a co je důležité, i ruských oligarchů. Možná s výjimkou několika málo těch, kteří v očekávání takzvaného puče odletěli v uplynulých dvou dnech soukromými letadly s rodinami do zahraničí.

pp

Čtěte ZDE: Putinův skvostný gambit: Prigožin vstoupil do pasti. Celý Západ s ním. Pátá kolona v Rusku může urychleně emigrovat. Tvrdá odpověď Kremlu před summitem NATO. Černoška nezklamala. Ofenzíva právě začíná. Kdo zvítězí?

Pátá kolona je nyní nahá

Ruská rozvědka během velmi krátké doby získala cenné informace o tom, co může Rusko čekat ze strany západních zemí, NATO, Polska, nebo Ukrajiny v případě interních problémů. Podařilo se jí také efektivně zmapovat (a zdiskreditovat) jak řadu dosud jen náznakově proukrajinských kanálů na sociálních sítích, tak mnoho v zahraničí žijících Rusů, přiživujících se na protiruské rétorice západního tisku. Ti v podstatě okamžitě začali prorokovat brzký konec jak Vladimíra Putina, tak současného Ruska.

Na zahraniční scéně si prezident Lukašenko upevnil pověst mírotvůrce a věrného spojence Ruska. Politické reprezentace Číny, Brazílie, Arménie, Turecka a dalších zemí otevřeně vyjádřily podporu režimu Vladimíra Putina i v případě pokusu o vojenský převrat a občanské války v Rusku.

Ruské velení dokázalo během dvou dnů přesunout do Záporoží bez větší pozornosti západních médií a nejspíše i rozvědek tisíce nových vojáků a stovky kusů techniky pod záminkou “potlačení vzpoury”.

Našlo by se toho samozřejmě podstatně více. Včetně krachu mnoha „rychlených“ prognóz o nadcházejícím konci ruského režimu, vojenském puči a blížícím se pádu Vladimíra Putina v (nejen) českých médiích a blozích, ukazujících neschopnost jejich (mnohdy „renomovaných“) autorů skutečně analyzovat situaci a předvídat další vývoj.

Wagnerovci pod ruské velení

Samotný Prigožin z toho také nevyšel špatně. Podobné extempore si mohl ostatně klidně dovolit. On a jeho Wagnerovci jsou příliš silná zahraničně-politická karta na to, aby ho Putin nechal padnout. Hrdina od Bachmutu, který pomohl dostat západní vojenské jednotky (včetně českých) z mnoha zemí Sahelu, působí v Jižní Americe, v Sýrii, chystá se do Mexika, je významným členem protipirátské ligy, podílí se na omezování muslimského extrémismu… Dost možná nakonec dostal přesně to, co chtěl ,a nyní spokojeně odjede do Běloruska a odtamtud nejspíše do Afriky, kde ho má půlka států Sahelu za vtělení boží.

Čtěte ZDE: Vzpoura Wagnerovců nahrává nacistům a Západu: Konflikt mezi Prigožinem a ministrem obrany Šojguem se blíží ke konci. Armáda stojí za prezidentem. Putin tvrdě odsoudil vzpouru. Skončí Prigožin ve vězení nebo v Africe?

Prigožin se tímto krokem mimo jiné „elegantně“ zbavil přebytečných vojáků a převedl je pod velení ruské armády. Až 20 000 perfektně vycvičených bojovníků s válečnými zkušenostmi, které může ruské velení obratem nasadit na kterémkoliv úseku fronty, se mu v současné situaci určitě hodí.

Těch několik mrtvých pilotů a vojáků, kterých je mi stejně jako všech mrtvých této zbytečné války upřímně líto, za to určitě stálo. Jejich rodiny rozhodně škodné nebudou.

Andrej Senčukov: Převrat, který Západ nechtěl?

Události wagnerovské vzpoury budou jistou část ruské společnosti ještě dlouho budit ze spánku. Ale už dnes je leccos vidět a existují dobré zvěsti do budoucna:

Především se otevřelo tolik "konzerv", že za jiných podmínek by jejich odhalení kontrarozvědce trvalo několik let. Jak vtipně poznamenal jeden kolega: Uvidíme, kdo v pondělí nepřijde do práce..

Do Gruzie hned v první chvíli uprchlo více jak sto úředníků, včetně agentů zahraničního vlivu. Další úředníci vycestovali do Turecka, a pomohli tak zlepšit rozpočet tureckým aerolinkám: Letenky prý stály až 200 tisíc rublů za místo.

V USA znervózněl Kongres, kongresmani se obávají "potenciálně znepokojivých" přesunů PMC Wagner, Rosgvardije, Ahmata a dalších jednotek. Američané, jak se ukazuje, nejsou takoví idioti jako jejich ukrajinští zastupující protektoři. USA si totiž všimly velkého shluku vojsk a techniky u hranic nových ruských zemí a bojí se ho. Nechápou, co se to děje, ale chápou, že tato veškerá síla může skončit "protiofenzívou" s velmi negativním výsledkem pro nacisty a NATO.

SLEDUJTE: Protiproud TV v pondělí 26. 6. 2023 od 18:00 vysílá v přímém přenosu pravidelné setkání šéfredaktora Protiproudu s věrnými čtenáři a diváky - v jednom z mála necenzurovaných prostředí - nad aktuálními i obecnějšími otázkami naší doby. Do rozhovoru můžete vstupovat prostřednictvím chatu, a to i s předstihem před zahájením vysílání.

Ukrajinští nacisté obrovské přesuny ruských vojsk a techniky zaspali. Co to pro ně znamená, uvidíme v nejbližší době. Upozorňuji na to, že přesuny se týkaly jednotek, které často dostávají rozkazy přímo od Nejvyššího velitele, nikoli od generálního štábu. Řekněme, že Wagner je nyní o půl dne jízdy blíže Ukrajině, než tomu bylo dříve. Ahmat je blíž o den.

Fámy a realita: Úder Páté koloně

Fámy: ministrem obrany prý bude Ďumin - velmi známý mezi vojenskými generály. Navíc je respektován i bojovníky a nemá rád parkety. Byl to právě Ďumin, kdo navzdory Šojguovým snahám zastavit výsadkové lodě přivedl na jaře 2014 na Krym námořní výsadky. Předpokládá se, že celou operaci řídil právě on, za přímé účasti Putina.

Na místo Náčelníka Generálního štábu by prý mohl být jmenován Surovikin (generál Armageddon). Připomínám však, že dokud není podepsán rozkaz, jsou to jen fámy. Zajímavější je realita:

Během včerejšího dne bylo v hlavním městě odhaleno několik DRG (diverzně výzvědných skupin). Zadrženy byly také ve Voroněžské a Tulské oblasti. A jak říkají známí lidé z mocenských struktur: Tohle je jen začátek. Protože zjevně jsou připraveni na další "seriózní práci" v tomto směru. Dokud mají úředníci volno a na chalupách ochutnávají kebab, budou silovici pracovat v potu tváře.

Nepochybně nás teď čeká řada velmi zajímavých rezignací, odchodů ze zdravotních důvodů a trestních řízení. Co z toho vyjde? Těžko odhadnout. Ještě včera padaly rekordy v sebeudavačských výkřicích některých médií a blogerů. Lze tedy konstatovat, že k převratu skutečně došlo. Teď již následuje jen vyšetřování.

Došlo totiž k převratu, který Západ nečekal - a velmi se ho bála hlavně jeho Pátá kolona uvnitř země.

Zdroj / Zdroj

 

pp
Tagy článku

Doporučujeme

Digi bůh: Vzniknou sekty uctívající umělou inteligenci? Roboti nás budou brzy vydírat. Mluvte šeptem! Neomezená moc všude a nikde. Chapadla ke všemu, co je připojené. Ovládnou i zbraňové systémy? Moloch se probouzí. Mlčení...

Digi bůh: Vzniknou sekty uctívající umělou inteligenci? Roboti nás budou brzy vydírat....

Německý protektorát 1939: 15. březen a jeho poselství - zvláště pro naše mladší generace. Existence českého státu není samozřejmostí.  Zrada? Zájmy velkých hráčů. Gaučoví generálové a novodobí andělé. Dáme se rozpustit v biočaji EU?

Německý protektorát 1939: 15. březen a jeho poselství - zvláště pro naše mladší generace....

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky