Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Den D je tady: Plyn už přestává téct. Až se zima zeptá: Zhroucení průmyslu, a zima v bytech. Putinova trpělivost u konce. Mopslíci Washingtonu netuší, co s tím. Horor z NetFlixu? Ne, realita

Den D je tady: Plyn už přestává téct. Až se zima zeptá: Zhroucení průmyslu, a zima v bytech. Putinova trpělivost u konce. Mopslíci Washingtonu netuší, co s tím. Horor z NetFlixu? Ne, realita

18. 6. 2022

Tisk článku

Mike Whitney komentuje probíhající kompletní přesměrování ruských energií mimo EU - a na jasných číslech a datech od oficiálních zdrojů varuje, že Evropanům pořád ještě nedochází, co jejich sebevražedné zešílevší mocenské elity způsobily...

"Odmítnutí ruských energetických zdrojů znamená, že Evropa se stane regionem s nejvyššími náklady na energie na světě. To vážně naruší konkurenceschopnost evropského průmyslu, který ji již nyní ztrácí v porovnání s jinými částmi světa…

Zdá se, že naši západní kolegové zapomněli na základní ekonomické zákony, nebo je prostě raději ignorují.“ – prohlásil na Ekonomickém fóru ruský prezident Vladimir Putin. Tak se na to podívejme trochu blíže:

pp

Čtěte ZDE: Speciální ekonomická operace: Rusko odpovídá na sankce. Ropa plyn a další nezbytné suroviny jen za ruble. Další krok ke konci americké globalizace. Dolar a euro podloženy jen zbraněmi. Rubl zlatem. Svět se kompletně změní

Sankce? Ale proti komu? Tady je ochutnávka:

Rusko v úterý (15.6.2022) oznámilo snížení toku zemního plynu do Německa přes plynovod Nord Stream 1 o 40% (poznámka: následně ve středu i pro Slovensko o 30%).

Oznámení představitelů Gazpromu, vyvolalo otřesy na evropském trhu s plynem, kde ceny rychle vylétly na nová maxima. V Německu – kde se ceny za poslední tři měsíce ztrojnásobily – se tato zpráva setkala s hrůzou. Jelikož inflace je již na 40letém maximu, toto poslední snížení nabídky plynu určitě přivede německou ekonomiku do recese nebo ještě hůře. Celá Evropa nyní pociťuje vliv absurdních a sebevražedných sankcí Washingtonu na Rusko.

Zde je více z webové stránky OilPrice.com (ceny ropy):

„Ruský Gazprom v úterý uvedl, že omezí dodávky zemního plynu přes plynovod Nord Stream 1 do Německa o 40 procent ve srovnání s plánovanými toky z důvodu zpoždění oprav zařízení. (...) Nižší dodávky plynu přes Nord Stream 1 do největší evropské ekonomiky Německa, způsobily dvouciferný růst cen plynu v Evropě.

Dodávky ruského plynu do Evropy již klesly poté, co Ukrajina minulý měsíc zastavila toky z Ruska do Evropy na jednom ze dvou tranzitních bodů…, takže dodávky byly sníženy o třetinu objemu plynu, který přes Ukrajinu přechází do Evropy. (Zdroj: Ceny plynu v Evropě vzrostly o 13 %, protože Rusko snižuje tok přes Nord Stream).“

Spojené státy a jejich evropští vazalové uvalili na Rusko více sankcí než kterákoli země v historii. Úterní oznámení však pomáhá ilustrovat, kdo sankcemi ve skutečnosti trpí, a kdo ne. Rusko netrpí, ani se tím nezdá být nijak zvlášť rozrušeno. Klidně odráží útoky Washingtonu tak, jako by na rodinném pikniku odhánělo mouchy.

Čtěte ZDE: Příprava (energetické) apokalypsy v závěrečné fázi: Jak rozšířit americké sankce proti Rusku na celý svět? Brusel otrocky vyzývá k sebevraždě členských zemí EU. Napětí roste. Vstoupí zákon NOPEC v platnost? Čím hůř, tím líp?

Důsledky

Ještě překvapivější je fakt, že sankce ve skutečnosti dramaticky posílily rubl, zvýšily příjmy ze surovin, rekordně zvýšily přebytky ruské obchodní bilance a vytlačily zisky z prodeje plynu a ropy přímo do ekonomické stratosféry. Podle každého objektivního parametru vidíme, že ze sankcí Rusko profituje, což je samozřejmě opačný výsledek, než se očekávalo.

Jen pár faktů:

Ruská měna (rubl) vzrostla na pětileté maximum.
Ruské komodity přinášejí neočekávané zisky.
Předpokládá se, že ruský obchodní přebytek dosáhne letos rekordní výše.
Prodej ropy a plynu v Rusku prudce vzrostl.

Neexistuje žádný důkaz, že sankce Washingtonu dosáhly cíle „oslabit“ Rusko nebo poškodit jeho ekonomiku.
Existuje však významný důkaz, že sankce selhaly a způsobily vážné škody těm státům, které je zavedly a jejich občanům. Je zatím obtížné vyčíslit, kolik škod si sebevrazi skutečně způsobili. Lze však už identifikovat konkrétní kategorie, kde byl dopad sankcí nejdramatičtější:

Vyvolaly prudký růst cen potravin a energií (inflace na Západě letí již zcela nekontrolovaně).
Způsobily velká narušení globálních dodavatelských řetězců (deglobalizace).
Výrazně zvýšily nedostatek potravin a pravděpodobnost vzniku hladomoru.
Způsobily prudké zpomalení globální ekonomiky.

pp

Čtěte ZDE: Skutečná příčina války na Ukrajině: Nord Stream 2. Nesměl být spuštěn za žádných okolností. Nešlo jen o byznys. Hrůza z propojení Německa a Ruska je v USA přímo mystická. Rozděl a panuj – o to šlo

Signál nejen pro Německo

Rusko dosud těmto útokům hodně dlouho trpělivě a bez výraznější odvetné reakce odolávalo. Nynější náhlé snížení toků plynu o 40 % do energeticky závislého Německa má především za cíl vyslat zprávu. Signál, že trpělivost je u konce.

Nord Stream 2 byl obrovským víceletým projektem v hodnotě 10 miliard dolarů, ve kterém bylo Rusko plně zúčastněno, dokud Německo v poslední chvíli před jeho spuštěním všechno stoplo. Dokázalo tak, že je neschopné své vlastní suverénní politiky. Stačí, když Washington zadupe a Berlín přestane plnit své obchodní dohody nebo jednat v zájmu svých vlastních lidí. A tak Německo nyní zjistí, že jako washingtonský pudlík zaplatí opravdu velmi vysokou cenu.

Zde je více od agentury Reuters:

„Gazprom v úterý uvedl, že omezil dodávky přes podmořský plynovod Nord Stream 1 do Německa až na 100 milionů kubických metrů denně, což je pokles ze 167 milionů m3. Zdůvodnilo to pozdním návratem zařízení, která byla odeslána k opravě…

Gazprom již nevyváží plyn na Západ přes Polsko prostřednictvím plynovodu Jamal-Evropa po ruských sankcích vůči společnosti EuRoPolGaz, který vlastní polskou část plynovodu. Toky přes Jamal-Evropa pokračují pouze na východ z Německa do Polska.

Vzhledem ke zpožděnému návratu komponent plynového kompresoru po opravě společností Siemens a technických poruch motorů, lze v současnosti na kompresorové stanici použít pouze tři jednotky plynového kompresoru, uvedl Gazprom.

Vzhledem k sankcím uvaleným Kanadou je v současnosti pro Siemens Energy nemožné dodat zákazníkovi zrekonstruované plynové turbíny. V této souvislosti jsme informovali kanadskou a německou vládu a pracujeme na realizovatelném řešení, uvedla společnost. (Zdroj: Kapacita plynu Nord Stream 1 je omezená, protože sankce způsobily zpoždění opravy zařízení)“

pp

Čtěte ZDE: Studená válka už není metafora: Končí dodávky plynu do EU všem, kdo odmítli platit v rublech. Další odpojený na řadě má být ČR. Záleží na Německu. Už jsme fakticky 17. spolkovou zemí. Navždy?

A to je teprve začátek

Dá se tomu ale věřit? Jak často se sníží dodávky životně důležitého zdroje téměř o polovinu v důsledku poruchy kompresoru? Ne často. Rusko ve skutečnosti posílá do Německa jednoduchý vzkaz: „Jak si ustelete, tak si lehnete“. Reakce Ruska je naprosto normální poté, co se ho pokusili „bodnout do zad“.

Skutečné trápení Německa tím však teprve začíná, protože nemá žádný způsob, jak nahradit energetický nedostatek, kterému bude čelit již za pár týdnů či měsíců: Výpadky elektřiny, zima v domácnostech a udušení průmyslu.

Německá vláda již konstatovala, že za ruské uhlovodíky neexistuje žádná životaschopná náhrada která je reálně dostupná a kvalitou odpovídá specifickým požadavkům Německa. Jinými slovy, USA zavedly Německo na cestu do pekla, když uvěřilo, že by mohlo jednoduše přejít k jiným dodavatelům energie a všechno bude v pohodě.

To určitě není tento případ. Německo a celá Evropská unie (až na výjimky jako je Maďarsko) budou platit za energie více než kterýkoli jiný region na světě, což vážně naruší již  tak velmi chabou konkurenceschopnost EU. To následně povede k prudkému poklesu životní úrovně, jakož i k rostoucím sociálnímu nepokojům.

pp

Čtěte ZDE: Svět se dává do pohybu: Co bude znamenat výsledek bitvy o Donbas? Zástupná válka Západu proti Rusku vše změní. Sankce USA a EU neutralizuje zbytek světa. Washington jen nevěřícně zírá. Brusel totéž. Kdo novými lídry?

Americký Wall Street Journal se tomu jen spokojeně směje:

„Evropský průmysl se celá desetiletí spoléhal na to, že mu Rusko bude dodávat levnou ropu a zemní plyn, díky čemuž budou továrny na kontinentu bzučet jako včeličky. Nyní evropské průmyslové náklady na energie prudce stoupají v důsledku ruské války proti Ukrajině, což omezuje schopnost výrobců konkurovat na globálním trhu. Továrny mají potíže najít alternativy k ruským energiím a současně žijí pod hrozbou, že Moskva by mohla náhle kompletně ukončit přívod plynu, čímž by se zastavila výroba.

Evropští výrobci chemikálií, hnojiv, oceli a jiného energeticky náročného zboží se za posledních osm měsíců dostali pod tlak, protože napětí s Ruskem stoupalo již před únorovou invazí.

Někteří výrobci ukončují produkci tváří v tvář konkurenci továren v USA, na Středním východě a jiných regionech, kde jsou náklady na energie mnohem nižší než v Evropě. Ceny zemního plynu jsou nyní v Evropě téměř třikrát vyšší než v USA. (Zdroj: Některé evropské továrny, které jsou dlouhodobě závislé na levné ruské energii, se vypínají…).“

Čtěte ZDE: Hlas (necenzurované) Ameriky: Dolar čeká pád. Nahradí ho „plynový“ rubl krytý zlatem? Nejde jen o topení. Bez hnojiv vypukne hladomor. Nákupní horečka už i v Německu. Sankce jsou bumerang. Co způsobí v USA?

Unie si za strádání může sama

Wall Street Journal chce, abyste věřili, že Rusko je zodpovědné za špatná rozhodnutí států podřízených Bruselu, ale není to pravda. Putin přece nezvýšil ceny. Ty vzrostly v reakci na zvýšenou poptávku v důsledku nedostatků způsobených západními sankcemi.

Putin za to nemůže. To by si měli uvědomit představitelé EU, když obvinili Putina z „vydírání“ – tvrzení, pro která neexistuje žádné opodstatnění. Ostatně v té době byla cena plynu v EU ještě třetinová oproti té dnešní.. Funguje vydírání tak, že účtujete méně než je tržní cena?

To je samozřejmě směšné. Evropa platila výhodnou cenu za vzácný zdroj, dokud se nerozhodla řídit špatnou radou strýčka Sama - a zruinovala se. Nyní platí několikanásobné ceny a může si za to jen a jen sama.  A vedoucí představitelé EU už na tuto zimu plánují poskytovat energie na příděl. Evropa prostě souhlasila s tím, že se stane bezmocným oddaným pudlíkem USA, který na povel panáčkuje pro ambiciózní globální cíle Washingtonu.

pp

Čtěte ZDE: Ruský pohled: Starý svět se hroutí. Propadá se Západ do postindustriální propasti? Konec finanční dominance USA. Válečné bubny Západ nespasí. Ekonomičtí obři povstávají na Východě. Rusko sankce nezlomí. Světu hrozí hlad

EU už tuší, co ji čeká

"Evropa může být přinucena zahájit tuto zimu přídělový systém na energie, počínaje průmyslovým využíváním zemního plynu, zejména bude-li zima chladná a čínská ekonomika se zotaví," řekl v rozhovoru pro Financial Times výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol. Svět čelí „mnohem větší“ energetické krizi, než byla krize v 70. letech minulého století," řekl už minulý měsíc pro německý deník Der Spiegel. „Tehdy to bylo jen o ropě. Nyní máme ropnou krizi, plynovou krizi a elektrickou krizi současně,“ dodal šéf mezinárodní agentury vytvořené po šocích z arabského ropného embarga v 70. letech. (Zdroj: IEA: Evropa by mohla tuto zimu vidět přídělový systém na energie).

Mýlí se. To není „krize ropy, plynu a elektřiny“. To je excelentní politická krize.

Způsobila ji hloupá rozhodnutí nekompetentních politiků na základě příkazů Bidenových neokonzervativních fantasistů, kteří sní o tom, že mohou vrátit čas do dob rozkvětu globálního prvenství Ameriky.

Ale ty dny jsou pryč a že je konec, ví v podstatě už každý - kromě izolované skupiny sebeklamných fanatiků ve washingtonských think-tancích a jejich (pravděpodobně dementní) politické loutky na 1600 Pennsylvania Avenue (Bílý dům).

pp

Čtěte ZDE: Ukrajinská krize již spěje k závěru: Přehlídka vítězů a poražených. Převýchova po americku. Putinova zkušenost z dětství. Ukrajinizace samopalem. Nespravedlivě bohaté Rusko. Jsme opět za Železnou oponou

Sečteno a podtrženo

Všichni by byli na tom lépe, pokud by si vzali k srdci rady nestora americké diplomacie Kissingera, když svým kamarádům na Světovém ekonomickém fóru (WEF) radil, aby rychle ukončili ukrajinskou válku - dříve, než Rusko učiní taková opatření, která nepůjdou vrátit zpět.

Když Kissingerova výzva nepadla na úrodnou půdu, Putin začal přesměrovávat své energetické toky na východ. Podívejte se tento úryvek z článku na OilPrice.com:

„Probíhá největší přestavba toků obchodu s ropou od arabského ropného embarga v 70. letech – a vše se už nikdy nemusí vrátit do normálu. Ruská invaze na Ukrajinu a sankce na export ruské ropy mění světové obchodní trasy s ropou. Za posledních téměř pět desetiletí proudila ropa víceméně volně od jakéhokoli dodavatele k jakémukoli zákazníkovi na světě…

Čtěte ZDE: Západ versus Východ v kritické fázi dějin: Dvě odlišné koncepce. Čest a spravedlnost, nebo drancování a osobní blaho? Zákon gangu. Polsko a Bulharsko jako pokusní králíci? Rusko může občas prohrát bitvu. Válku nikdy

Tento svobodný obchod s energií nyní skončil po západních sankcích, plus nezvratném rozhodnutí EU odstřihnout se od ruské energie za každou cenu… Evropa očekává, že do konce letošního roku zakáže 90% veškerého svého dovozu ruské ropy v porovnání s objemem před válkou… Ropa směřující do Evropy z Blízkého východu bude nyní cestovat delší vzdálenosti ve srovnání s kratšími trasami do Indie a Číny…

Pro Evropu je nyní výběr dodávek ropy politická otázka a za pořízení neruské ropy bude ochotna zaplatit přirážku. To zúží možnosti dodávek a nárůst cen bude pokračovat iv následujících měsících.

V komentáři k embargu EU na dovoz ruské ropy po moři reagovala ratingová agentura Fitch minulý týden:

„Tento zákaz bude mít významný vliv na toky světového obchodu s ropou, přičemž asi 3% dovozu do EU bude potřebovat náhradu z jiných regionů včetně Blízkého východu (Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty mají volnou výrobní kapacitu přibližně 2, respektive 1 milion barelů za den) , v Africe a USA. (Zdroj: Největší změna toků ropy od 70. let 20. století)“

pp

Čtete ZDE: Být, či nebýt: Nálada se mění i v USA. Nejen Kissinger, teď také NYT. Nejde o Ukrajinu, ale nastolení NWO. Zelenský už Západ unavuje. Jak zabránit světové válce? Mír má ještě šanci

Co to znamená?

Znamená to, že inflace bude nadále růst, protože obrovské zásoby ropy v Rusku budou přesměrovány na východ.

Znamená to, že Washington opustil svůj 30 let trvající „projekt domácího mazlíčka“ jménem Globalizace a svět se opět rozdělil na soupeřící bloky.

Znamená to, že dolar, trh s dluhopisy, západní finanční systém a takzvaný „pořádek založený na pravidlech“ – tedy vše, co je neoddělitelně spojeno s ekonomickým růstem závisejícím téměř zcela na dostupnosti levné energie – se začne rozpadat pod váhou sebevražedných politických rozhodnutí, která přinesou zaručenou zkázu západním státům a jejich občanům.

Kdy jim asi dojde jak strašlivou cenu zaplatí Bidenovým neoconům ve Washingtonu?

Zdroj.

pp


Tagy článku

Doporučujeme

Vražedné vakcíny: To jim nesmí projít! Chystají vrazi další vlnu? Mrtví žalovat nemohou. Vědci obviňují farma giganty a vlády. Hlavní zbraň? Cenzura! Proč zakázali Ivermektin? Tajné dohody s farmabyznysem. Tohle ne!

Vražedné vakcíny: To jim nesmí projít! Chystají vrazi další vlnu? Mrtví žalovat nemohou....

Vrcholí přípravy na další plandemii: Vir opět v předvolebních USA. Další výtvor amerických laboratoří. Agenti testují, nebo šíří? Přidají i nedostatek potravin? Vakcinace už startuje ve Finsku. Jsme v prvních dnech Plandemie 2.0?

Vrcholí přípravy na další plandemii: Vir opět v předvolebních USA. Další výtvor amerických...

Na začátek stránky