Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Máme pít kávu, nebo je nebezpečná? Proč není dobrý nápad prolévat si ledviny? A jediný nápoj, který je současně jednoduchou cestou ke zdraví

Máme pít kávu, nebo je nebezpečná? Proč není dobrý nápad prolévat si ledviny? A jediný nápoj, který je současně jednoduchou cestou ke zdraví

30. 1. 2014

Tisk článku

Jana Hollanová vysvětluje, jak nejlépe na pitný režim nejen v zimě a kdy i „agent s teplou vodou“ může být užitečný

Když se o někom řekne, že je agent s teplou vodou, není to zrovna pochvala. Tady je ale lidová moudrost pro jednou „vedle“. Teplá voda je totiž přesně to, co všichni potřebujeme. A to nejen v zimě.

pp

V Číně všichni popíjejí horkou vodu

Pití horké, převařené vody má dlouhou tradici v čínské medicíně. I v dnešní moderní Číně všichni stále popíjejí horkou vodu, vždy mají s sebou termosku, aby byli stále zásobeni teplou vodou. V tomto směru by nám všem prospělo se od Číňanů poučit. Nejde se totiž o „kulturní anomálii“, ale o jednoduchý krok, kterým si můžeme zlepšit zdraví.  

Horká voda je jediný nápoj – a jen s mírnou nadsázkou je možné říci i  jediný lék –  který můžete užívat dlouhodobě a který nemá nežádoucí vedlejší účinky

Čistá, s ničím nesmíšená voda je pro naše tělo nesmírně potřebná, protože právě z ní si vyrábí své vlastní tekutiny - jak víme, lidské tělo je z velké části tvořeno vodou; dodáme-li svému tělu čistý a kvalitní „materiál“, odmění se nám tím, že bude dobře pracovat a my se budeme cítit dobře. Mnoho lidí se však dnes domnívá, že stačí nahradit kvantitu kvalitou: pokud budeme pít opravdu hodně, například 3 litry denně, abychom si „proplachovali ledviny“, budeme zdraví. Je na této teorii něco?

Čtěte ZDE: Jak ve zdraví přežít zimu, aneb co mají společného morkové knedlíčky a sex

„Pitný režim“ se stal na Západě módou

Ve Spojených státech i v mnoha evropských zemích se „pitný režim“ stal módou a tak trochu mánií, lidé do sebe lijí často velká kvanta nápojů, navíc většinou studených. Pít samozřejmě musíme, ale množství je – jako všechno – individuální. Nic se nemá přehánět, ani pití. Vypité tekutiny z nás totiž nevytečou jaksi samospádem, musejí je přefiltrovat ledviny, a nadměrné pití může oslabovat jejich funkci, z pohledu čínské medicíny jangovou energii ledvin. Toto oslabení se pak projeví bolestmi beder, slabostí nohou, hlavně kolen, závratěmi, nadměrnou únavou, depresí, v závažnějších případech inkontinencí, neplodností u žen a u mužů polucemi nebo oslabením počtu a aktivity spermií. Ve Spojených státech, zemi s nejvyšší životní úrovní, se v současné době tyto problémy stále častěji vyskytují i u mladých lidí.

Pokud má někdo navíc oslabenou slezinu, což je v důsledku nesprávné stravy a životosprávy (zejména konzumace studených potravin a ledových nápojů) rovněž velmi rozšířený zdravotní problém, je oslabena i schopnost těla zpracovat tekutiny a přeměnit je ve vlastní, tolik potřebné tělní tekutiny. V tkáních se pak hromadí patologická vlhkost, což se může projevit kromě jiného jako nadváha. Horká voda pomáhá tuto patologickou vlhkost odvádět z těla. V tomto smyslu je možno říci, že horká voda pomůže dokonce i při snižování nadváhy.

Důležité je přitom pít opravdu čistou vodu, několik šálků denně, žádné slazené (čímkoli) nebo sycené nápoje, ty se do „pitného režimu“ nepočítají, protože zatěžují metabolismus, a navíc obsahují obvykle kyselinu fosforečnou, takže často i naleptávají žaludeční stěnu.

Čtěte ZDE: Doplatil Steve Jobs na ovocné šťávy? Potřebujeme ke zdraví syrovou zeleninu, nebo vařené jídlo? Odpověď je méně jednoduchá, než by mainstream chtěl...

Čaj i kávu je třeba užívat s rozmyslem

V naší kultuře je velmi rozšířené pití kávy a čaje. Čaj a v omezené míře i káva mají svá pozitiva, ale je třeba užívat je s rozmyslem a opatrně. Káva je silně diuretická, to znamená, že odvádí z těla tekutiny (ale i ty potřebné) a odvodňuje tkáně, což může být někdy užitečné, ne však vždy a pro každého. Uvolňuje z těla skryté rezervy energie (které by se vyčerpat neměly, protože organismus pak „jede na doraz“) a zakrývá únavu – místo, abychom si odpočinuli, dáme si kávu a „jedeme dál“. Velmi nepříznivý je účinek kávy na žaludek, tento oblíbený nápoj totiž vytváří v žaludku nadměrně kyselé prostředí, což může mít za následek narušení žaludeční sliznice doprovázené bolestmi a trávicími obtížemi, a přispívá k celkovému překyselení organismu.

Překyselení je problém opravdu zásadní – stačí si například uvědomit, že rakovinové nádory mohou růst pouze v kyselém prostředí. Při pěstování kávy se používá velké množství pesticidů a herbicidů a tyto chemické látky se dostávají i do plodů kávovníku. Chemické látky se přidávají i při výrobě instantní kávy a při extrakci kofeinu – nic pozitivního pro naše tělo. Tuk obsažený v kávových zrnech navíc snadno žlukne a stává se pro lidský organismus škodlivým. Z hlediska čínské medicíny káva narušuje komunikaci mezi srdcem a ledvinami, oheň a voda v našem těle se nemohou vzájemně podporovat a spolupracovat. To s sebou přináší celou řadu zdravotních problémů, například hypertenzi, otoky dolních končetin u srdečních onemocnění, a zejména u žen městnání „nahoře“ i „dole“, což může znamenat tvorbu nádorů v prsou i v děloze.

Hrnek teplé, převařené vody je to nejlepší, co si můžete dát po ránu, zahřeje vás a současně pročistí

Pokud je někdo na kávě závislý a potřebuje několik šálků denně (i tací se mezi námi najdou), doporučuje se, aby každý týden snížil svou pravidelnou dávku o jeden šálek a nahradil ho čajem nebo obilninovou kávou. Takto je možné dojít až k optimálnímu stavu – vynechat kávu úplně. Obilninová káva je naopak dobrá a zdraví prospěšná věc, zejména melta, čili pražené žito, které stimuluje produkci žluče a tím podporuje trávení.

Čaj, černý i zelený, je z hlediska zdraví mnohem pozitivnější. Šálek černého čaje po ránu nám dodá potřebnou jangovou energii. Zelený čaj výrazně pomáhá trávení, proto je skvělý po jídle, kromě jiného také chrání proti degenerativním onemocněním. Existují dokonce čaje, které podporují žaludek a slezinu, jsou to zejména Pchu-er, čaj zpracovaný dodatečnou oxidací, a Wu-lung (Oolong). Zelený čaj je dobré pít v létě, protože vyvolává mírné pocení a tím ochlazuje tělo, v zimě je lepší černý čaj, který mírně zahřívá. Ani pití čaje bychom však neměli přehánět, protože nadměrná konzumace oslabuje ledviny a žaludek.

Bylinné čaje tělu prospívají

Výborné jsou některé bylinné čaje. Čaj z kukuřičných „vlasů“ detoxikuje, léčí infekce močových cest a prospívá ledvinám, některé autority dokonce tvrdí, že napomáhá dochodu ledvinových kamenů, obsahuje také vitamin K, velmi potřebný pro metabolismus kostí a cévních stěn. Čaj z květů chryzantémy (ťüchua) a kustovnice (koučchi-c') zklidňuje játra a pomáhá očím, čaj ze semen cassie (ťüeming-c') léčí zácpu, snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol. Máta ochlazuje organismus, především játra, meduňkový čaj je skvělý pomocník při neklidu, podrážděnosti a trávicích obtížích a malým dětem přináší klidný spánek.

Všechny zmíněné nápoje mohou mít pozitivní účinky, jen je musíme užívat s mírou a uvědomovat si, co a v jaké situaci potřebujeme.

Horká voda jako lék

Co ale zaručeně prospěje každému a kdykoli, je právě převařená voda. Pijte ji asi v takové teplotě, jak teplý máte rádi čaj. Přidáním tepelné energie totiž voda získává trochu odlišné fyzikálně chemické vlastnosti, díky nimž může lépe proniknout do buněk a tkání, takže lépe zvlhčuje. Je to výborný nápoj po jídle, protože pomáhá žaludku v jeho práci – ohřátí obsahu na teplotu 38°C.

V zimě také vnáší do našeho organismu tolik potřebné teplo. Pokud jste zimomřiví, nechte vodu vařit přibližně 10 minut, tím se zvýší její pozitivní účinky a více vás zahřeje. Hrnek teplé, převařené vody je to nejlepší, co si můžete dát po ránu, zahřeje vás a současně pročistí (pro důkladnější pročištění, třeba po velké a vydatné večeři, můžete přidat pár kapek čerstvé citronové šťávy). A když se o vás pokouší nemoc, pomůže opět horká voda – tři až čtyři hrnky za den. Funguje to mnohem lépe než čaj s citrónem (samozřejmě to taky chce lehnout si do postele). Zkrátka a dobře, horká voda je jediný nápoj – a jen s mírnou nadsázkou je možné říci i  jediný lék –  který můžete užívat dlouhodobě a který nemá nežádoucí vedlejší účinky.

pp


Tagy článku

Doporučujeme

Využijme krásné léto: Kam po naší vlasti za zdravím? Všude, kam pohlédneme! Pozor ale na místa, kde je hrobové ticho. Tmavé ovoce je účinnější? A co jitrocel, mateřídouška, švestky či mirabelky? Kompotovat, zmrazit - nebo ani jedno?

Využijme krásné léto: Kam po naší vlasti za zdravím? Všude, kam pohlédneme! Pozor ale...

Vražedné vakcíny: To jim nesmí projít! Chystají vrazi další vlnu? Mrtví žalovat nemohou. Vědci obviňují farma giganty a vlády. Hlavní zbraň? Cenzura! Proč zakázali Ivermektin? Tajné dohody s farmabyznysem. Tohle ne!

Vražedné vakcíny: To jim nesmí projít! Chystají vrazi další vlnu? Mrtví žalovat nemohou....

Na začátek stránky