Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Není profesor jako profesor: Kavárny Západu nenávidí a milují podle třídní příslušnosti. Univerzity jako politická líheň levičáctví. Zhroucení vědy v kotlíku politické korektnosti? Nákaza se šíří napříč obory. Už jsme v tom

Není profesor jako profesor: Kavárny Západu nenávidí a milují podle třídní příslušnosti. Univerzity jako politická líheň levičáctví. Zhroucení vědy v kotlíku politické korektnosti? Nákaza se šíří napříč obory. Už jsme v tom

8. 3. 2017

Tisk článku

Petr Hampl varuje před drastickým úpadkem vzdělanosti v Evropě i Americe v souvislosti s čím dál intenzivnější levičáckou ideologizací studia, o které se "kupodivu" příliš nemluví

Když na konci ledna studentští radikálové na univerzitě v Berkeley násilím zabránili Milo Yiannopoulovi, aby zde proslovil přednášku, bralo se to většinou jako místní folklor. Berkeley je vyhlášená jako centrum levicového radikalismu a Milo Yiannopoulovis je redaktorem pro-trumpovského serveru Breitbart.com.

Jenže minulý týden se dostalo téhož Charlesu Murraymu na jinak nenápadné Middlebury College. Profesor Murray je pán důchodového věku, je možná nejlepším žijícím sociologem a zcela jistě patří k nejužší světové špičce. Většinu energie dává práci se statistickými soubory a neangažuje se politicky. Přesto došlo k tomu, že studenti zaútočili na přednášejícího takovým způsobem, že jej ochranka jen s problémy dostala do auta. Studenti pak do auta kopali, šplhali po něm, mlátili do něj kameny… až se nakonec podařilo opustit areál univerzity. Víc o tom můžete přečíst zde.

Berkeley, Berlín, Praha

Čtenář může mít pocit, že jde o čistě americkou záležitost, ale není tomu tak. Není tomu dlouho, co došlo k podobnému útoku na přednášející z AfD v Berlíně.

V České republice působí skupiny financované a řízené stejným Georgem Sorosem. Skupiny na sociálních sítích propojují americké, české i německé neomarxistické radikály. Násilné protesty zatím nezažíváme, ale hlavně proto, že vedení univerzit přednášky, které by mohly vyvolat hněv neomarxistických aktivistů, zakazují preventivně. Formují se i školy, kde má politická korektnost prioritu před svobodou projevu i vědeckým bádáním. Ukázkovým příkladem je pražská Fakulta humanitních studií, ale rychle se posouvají i další. Ostatně, nedávno diskutovaný příklad, kdy na pražské filosofické fakultě byla do akademického senátu zvolena dívka, která sice nemá názor na studijní záležitosti, ale prosazuje trans gender záchodky, dostatečně vypovídá o poměrech.

Čtěte ZDE: Příčiny úpadku Evropy: Pro rozvrat společnosti je třeba změnit myšlení. Nenápadný útok na přirozený řád, rodinu, jazyk a národ. Démon sexu a multikulturalismus. "Totalita" svobody a politické korektnosti. Permanentní revoluce dědiců Karla Marxe

Agresivní politická korektnost likviduje akademickou úroveň. Důsledkem pak je, že studenti humanitních oborů se neučí o metodice, logice, datových modelech, porovnávání hypotéz apod. Místo toho se učí „projevit názor“, což znamená zopakovat, co chce okolí slyšet. To souvisí i s poklesem úrovně studentů. Před 20 let byli studenti sociologie vybíráni z desetinásobku uchazečů, dnes na mnoha fakultách berou každého bez přijímacích zkoušek. Pochopitelně, že s takovými studenty nemůžete probírat srovnatelnou látku.

Přitom je řada témat, kde by humanitní disciplíny byly užitečné. Potřebujeme třeba lépe porozumět současnému rozdělení společnosti. Často se mluví o negativní roli elit, ale chybí solidní diskuze, jak tyto elity vůbec definovat a jakými mechanismy se reprodukují. Chybí schopnost orientovat se v dění na rozhraní civilizací. Nemáme dostatečné znalosti o mechanismech fundamentalizace islámských komunit a o možnostech, jak jim čelit. Solidní sociální vědy chybí a ideologické fakulty nemohou mezeru zaplnit. I samotný vznik těch fakult potřebuje lepší vysvětlení – Gramsciho výzva k pochodu institucemi není dostatečnou explanací dlouhodobých systémových změn. 

Dříve či později dojde na každého

Poslední vývoj ukazuje, že před politickou korektností není možné utéct. To je dobré zdůraznit i proto, že řada českých solidních vědců z různých oborů raději klopí oči, předstírá, že nic nevidí, a doufá, že jich se útoky politicky korektních fanatiků nedotknou. Ale mýlí se. Jakobíni potřebují vykazovat další a další případy. Je jen otázkou času, kdy přijdou na řadu disciplíny jako právo nebo ekonomie, a dříve či později i přírodní vědy. Ostatně, v českém prostředí byl nedávno vydán první sborník Gender a energetika. To není vtip, jak je vidět zde.

Čtěte ZDE: Totalita sovětského typu v novém kabátě: Západu vládnou bývalí trockisté. Proč muselo Sýrii zachránit Rusko? Vývozem demokracie k rozvratu světa. Veřejná spolupráce elit s pedofily. Zářivá špička ledovce

Za tímto zhroucením vědy a univerzity je - mimo jiné – porušení základního principu, který fungoval po staletí. Kdo platí, ten má také rozhodovat. Když panovník financoval univerzitu, tak věděl, co od ní chce, a přesně to dostal. Když daňoví poplatníci financují vysokoškolské vzdělání, chtějí mít dobré lékaře a inženýry, protože mají pocit, že se jim tak bude lépe žít (neřeším, zda to je ekonomicky optimální řešení, ale ten pocit existuje). Rozhodně nemají v úmyslu financovat centra politické korektnosti. Princip „univerzitní svobody“ za cizí peníze je vadný.

Když se podíváte na webovou stránku, jak Middlebury College vidí sama sebe, nenajdete tam nic o vědeckém výzkumu ani úrovni výuky. Místo toho nabízí „vášeň pro ekologické myšlení a udržitelný životní styl.“ Nepatří náhodou vášeň spíš do ložnice než na univerzitu?

Dodatek: Vedení univerzity v pondělí vydalo stanovisko k incidentu. Pokud ale čekáte potrestání výtržníků, budete zklamáni. Napříště bude zaveden složitý systém prověřování, zda pozvaní řečníci nejsou „kontroverzní.“ Podle krátkého oznámení to vypadá, že každá katedra bude mít veto na každého přednášejícího z libovolného oboru. 

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky