Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Mediální orgie: Trump utrpěl debakl! Obamacare žije a dýchá. Proč neprošla novela zákona? Politická hra pokračuje. Oslavy na Titaniku. Demokraté hopsají jak Soros píská

Mediální orgie: Trump utrpěl debakl! Obamacare žije a dýchá. Proč neprošla novela zákona? Politická hra pokračuje. Oslavy na Titaniku. Demokraté hopsají jak Soros píská

28. 3. 2017

Tisk článku

Karel Stryczek přináší svůj pohled na neúspěch novely notoricky propíraného amerického zákona známého jako Obamacare, o němž nám mainstream nepřináší nic než jásání nad údajným Trumpovým ztroskotáním, ač je to, jako skoro vždycky, úplně jinak

Podle levicových politiků, politologů CNN a jejich ozvěn, utrpěl prezident Trump „debakl“, protože nesehnal potřebné hlasy pro novelu zákona o zdravotnictví. Přispěchali hned s katastrofickými scénáři pro zbytek prezidentství.

Ve hře o novelu zákona o zdravotnictví prohrál však nikoli Trump, ale selský rozum a s ním americká státní kasa. Všichni, kdo umějí sčítat a odčítat, vědí, že novela je nutná, jinak bude finanční průšvih. Kongresmani jsou zvoleni a placeni 15 000 dolary měsíčně proto, aby jednali, a měli proto pokračovat v jednání. Debakl utrpěl celý slavný Kongres tím, že nedošel ke konsensu. Co jiného čekat od 435 politiků? Sobecké zájmy a Nancy Pelosiovou skákající bosky před Kapitolem.

Na just ne!

Oslavovat porážku této novely je jako stát na finančním Titaniku a radovat se, že se potopil záchranný člun. Otáčení velké lodi ze směru „progresívní" socialistické agendy do prosperujících vod tržního kapitalismu a osobní svobody chvíli potrvá a bude bolet.

Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová slavící s demonstranty Sorosem sponzorovaného hnutí MoveOn.org

Vedení republikánů ve Sněmovně reprezentantů stáhlo z hlasování novelu zákona známého jako Obamacare hlavně proto, že chyběly hlasy. Poslední pozměněná předloha též byla paskvilem původní verze. Stalo se ale nakonec jen to, že v demokratickém systému si více zákonodárců přálo zachovat starý zákon, než schválit předloženou verzi novely. A měli k tomu různé důvody.

1. Demokrati stáli v jednom šiku a byli rozhodnuti volit proti. Ne proto, že původní návrh byl špatný, ale z principu. Ono, když je prezident dennodenně napadá a kritizuje, tak je těžké poslouchat, co říká, natož číst, co píše. A hlasovat pro jeho předlohu zákona? Nikdy! Aby později nelitovali. Měli možnost schválit zákon velmi podobný existujícímu, který měl šanci platit hodně dlouho. 

2. Pro ultrapravicové konzervativní jádro republikánů vzešlé z puritánských struktur byla předloha zákona příliš levicová, příliš zachovávala principy Obamacare. Proto si vynutili změny, které se prezidentovi nelíbily, a tak raději nechal platit špatný zákon, než aby prosadil ještě horší, pozměněný tak, aby hladil ego sebestředných kongresmanů napravo. Jejich původním cílem bylo a zůstává zrušení Obamacare bez náhrady.

Čtěte ZDE: Republikán Ron Paul: Ekonomická krize je nevyhnutelná. Bude Trump obětním beránkem? Za všechno může FED a jeho tiskárny. Bilióny nekrytých dolarů. Padne impérium? Vládní politika Spojených států selhala

Spletitost demokracie

3. Do hry se dostala i genialita americké ústavy. Volby do Sněmovny reprezentantů budou už v listopadu 2018. Sněmovna reprezentantů se volí každé dva roky celá, rozdělení mandátů je podle okrsků s přibližně stejným počtem obyvatel. Jeden okrsek čítá něco přes 710 tisíc lidí a reprezentuje jej jeden ze 435 zákonodárců dolní sněmovny.

Donald Trump měl (údajně, podle Hillary, pozn. PP) ve volbách z celkového množství hlasů asi o 3 milióny méně néž Hillary Clintonová a celkově pod 50% hlasů. Pro novelu Obamacare bylo asi 200 republikánů, na schválení bylo třeba 218 hlasů. Takže síla podpory novely odpovídá zastoupení občanů v dolní sněmovně. I když má jedna strana většinu, není jednoduché a samozřejmé, že každý zákon, který vláda navrhne, projde. V tom je nastavení zákonodárného procesu ústavou USA silné. Je spíše výjimkou, když je nějaký zásadní nový zákon schválen.

4. Prezident není tradiční republikán. V republikánských primárkách Donald Trump nestavěl na změně Obamacare a vyhrál. Až později při souboji s Clintonovou, když potřeboval sešikovat republikány, se toto téma dostalo do popředí. Byl bych ochoten vsadit šesták, že Trump nechtěl posunout zákon příliš doprava a připravit o zdravotní pojištění milióny lidí.

5. Veřejné mínění. Povinnost občanů platit zdravotní pojistku zakotvenou v Obamacare by chtělo zrušit více než 50% amerických voličů. Ostatní důležité body tohoto zákona mají poměrně silnou podporu a lidé si přejí, aby zůstaly. Dvě třetiny občanů si přejí ponechat právo na pojištění při „existující nemoci" (povinnost pojišťovny pojistit nemocného člověka, i když si předtím nějakou dobu neplatil pojistku) a právo pro rodiče nechat na své pojistce děti mladší 26 let. I povinnost pro firmy s více než 50 zaměstnanci poskytovat zdravotní pojištění si drží popularitu nad 50%. U voličů republikánů ale asi jen čtvrtinovou. 55% voličů také chce zachovat krytí antikoncepce pojišťovnou. (Zdroj: politico.com)

Tolik k Trumpovu „debaklu“ a vítězství demokracie, která tentokrát zafungovala a paskvil neprošel. Diktatura, jak s ní pravidelně chodí strašit liberální média, se nekoná. Prezident Trump se zachoval jako byznysman a pojede dál podle svého. Kongres též.

Politické manévrování pokračuje a washingtonská bažina stále čeká na vysušení.

Zdroj.


Tagy článku

Doporučujeme

Lapený český žoldák: Byli jsme policie, soud i popravčí. Nepohodlný svědek ukrajinských násilností. Ozvěny českého skandálu. Rozkaz zněl jasně: krást a plenit. Odpad blíže ministerstva. Co všechno ještě prozradí? Pokud přežije...

Lapený český žoldák: Byli jsme policie, soud i popravčí. Nepohodlný svědek ukrajinských...

Čína jako šance: Investice pro Orbána. Totéž pro Srbsko. Ficovu průlomovou cestu zmařil atentát. Fiala místo toho Peking provokuje. A válčí s Ruskem. Na prosperitu země a národa  kašle. Ujede nám čínský expres? Ještě rok a půl...

Čína jako šance: Investice pro Orbána. Totéž pro Srbsko. Ficovu průlomovou cestu zmařil...

Na začátek stránky