Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Afghánistán: Raději Rusko než NATO? Za Sovětů prý bylo líp. Drogový kartel už se zajídá. Je Tálibán legitimním národně osvobozeneckým hnutím? Každým dnem posiluje – a chce jednat v Moskvě o budoucnosti

Afghánistán: Raději Rusko než NATO? Za Sovětů prý bylo líp. Drogový kartel už se zajídá. Je Tálibán legitimním národně osvobozeneckým hnutím? Každým dnem posiluje – a chce jednat v Moskvě o budoucnosti

30. 8. 2018

Tisk článku

Israel Shamir hodnotí současnou situaci v třaskavém Afghánistánu a vkládá jisté naděje do nadcházející konference v Moskvě za účasti všech významných frakcí země

Tálibán – afghánské odbojové hnutí, společně s vládou z Kábulu a dalšími afghánskými silami se sejdou 4. září v Moskvě. Tato historická událost již byla potvrzena ministerstvem zahraničí Ruské federace.

Tím se Rusko rozhodlo pomoci Afgháncům dohodnout se a ukončit dlouholetou válku. Je to promyšlený krok a v mnoha ohledech se zde opakuje ruská strategie uplatňovaná v Sýrii a Libyi.

Od boje proti terorismu k...

Uběhlo již 16 let od doby, kdy byl Afghánistán obsazen Američany. Tehdy byla jiná doba – Rusko bylo slabé a jeho vedení stále věřilo dobrým úmyslům Washingtonu. Moskva schválila americkou „odvetu za 11. září“ roku 2001, poskytla své území pro transport amerických vojsk a techniky a pomohla vyjednat podmínky se silami na severu Afghánistánu. Tálibán byl v Ruské federaci prohlášen za teroristickou organizaci.

Bohužel léta ukázala, že ruská pomoc byla založena na nesprávných předpokladech. Američané lhali. Nepřišli pomoci Afgháncům uspořádat poměry v zemi a následně stáhnout své jednotky, jak slibovali. Usadili se tam a opevnili.

Afghánistán se pod americkou okupací změnil na světovou továrnu na výrobu narkotik a letectvo zemí NATO se stalo největším světovým přepravcem heroinu a balíků s dolarovými bankovkami.

Pokud před americkou okupací v Afghánistánu produkce narkotik trvale klesala a samotný Tálibán bojoval s tímto morem nejpřísnějšími metodami, pak za okupace Američané bojovali proti Tálibánu a hýčkali si narkobarony.

A samotný Tálibán? Nejprve v tomto hnutí „islámských studentů“ viděli reakční sílu podporující terorismus a zabraňující rozvoji Afghánistánu. Ale v průběhu let se ukázalo, že Tálibán je v některých ohledech národním hnutím vedoucí nekompromisní boj za osvobození své země od cizích vlivů.

Vláda dosazená v Kábulu se nemohla stát výrazem vůle afghánského lidu. Příliš těsně byla spojená s Američany. 

Nicméně Rusko nehodlá zasahovat do vnitřních věcí Afghánistánu. Ať se Afghánci domluví sami mezi sebou.

Čtěte ZDE: Hlas Afghánistánu do Ruska: Vyžeňte Američany z naší země. Intervence USA se chýlí ke konci. Může být garantem urovnání krize ŠOS? Ze země inkubátor mezinárodního terorismu. Přizná Trump porážku?

Rusko se vrací

Rusko má v této zemi silné postavení. Afgánský národ si pamatuje na dobu ruské přítomnosti a většina lidí je dle některých podání přesvědčena, že lepší časy afghánský lid nepamatuje.

Připomeňme, že USA a Saúdská Arábie utratily v Afghánistánu obrovské prostředky, zahnaly sem bojovníky Usámy bin Ládina a způsobily značné škody ekonomice země. Rusko v časech před touto spojeneckou agresí procházelo dny Gorbačovovy perestrojky, kálo se za svou přítomnost v Afghánistánu a poté odtud kompletně stáhlo své jednotky, aby nechalo vše běžet samospádem.

Nyní může setkání v Moskvě dát nový impuls – a možná pomůže různým silám v Afghánistánu dohodnout se mezi sebou.

Domácí ofenzíva

Tálibán dal jasně najevo, že nechce už žádné příměří, žádné koalice, pokud to nepovede k rychlému odchodu cizích vojsk.

Dosud Tálibán odmítal vůbec zahájit nějaká jednání s Kábulem s odůvodněním, že jde o americké loutky a že bude vyjednávat pouze s Američany – s jejich pány.

A nyní, když Tálibán a Kábul dohodly krátkodobé příměří po dobu Svátku obětování (Íd al-Adhá), Tálibán odmítl prodloužit příměří na několik měsíců. Takové příměří by prospělo pouze okupantům, prohlásili jeho vůdci. Příměří dle nich bude, až Američané odejdou a Afghánistán se stane svobodným.

V současné době Tálibán operuje úplně všude. Dobývá mnohde celé provincie. Jeho bojovníci právě zadrželi tři autobusy s cestujícími, mezi nimiž byli příslušníci bezpečnostních složek z Kábulu. Civilní cestující byli propuštěni (podle verze Tálibánu), nebo osvobozeni bojem (podle Kábulu), a ozbrojenci zůstali v zajetí Tálibánu.

Čtěte ZDE: Naše afghánské zájmy: Za koho umírají čeští vojáci? Pod smlouvami NATO za pochybné cizí úmysly. Otázka politická i zeměpisná. Výsledek? Smrt řádí všude. Tady za nás teď nebojuje vůbec nikdo

Yankee Go Home?

V této složité době umožní moskevská konference znepřáteleným stranám, aby se setkaly a diskutovaly, případně se domluvily za pomoci ruských prostředníků. V USA existují síly připravené k odvolání vojsk, pouze prezident Trump se společně s nimi k takovému kroky neodhodlal. CIA, coby hlavní příjemce výhod z okupace Afghánistánu a produkce drog, je i bez toho vůči Trumpovi nepřátelská. Ale i v Kábulu bezesporu existují vlastenecké elementy.

Afghánci přivykli rozbrojům a jsou schopni jednat mezi sebou. Řady Tálibánu se v průběhu let rozrostly. Staří mudžahedíni odešli na odpočinek, nebo zemřeli, a noví docházejí uznání, mimo jiné i vzhledem k boji Tálibánu s ISIL.

Úloha ruské diplomacie nebude snadná, ale proveditelná ano. Kdyby jen proto, že její cíle jsou ohraničené.

Rusko nechce rozhodovat za Afghánce, kdo by jim měl vládnout. Na tom se musejí domluvit sami. Ale o tom, že je nejvyšší čas, aby se síly NATO vrátily domů, jsou v Afghánistánu přesvědčeny všechny vlastenecké frakce.

Zdroj. 
Tagy článku

Doporučujeme

Německý protektorát 1939: 15. březen a jeho poselství - zvláště pro naše mladší generace. Existence českého státu není samozřejmostí.  Zrada? Zájmy velkých hráčů. Gaučoví generálové a novodobí andělé. Dáme se rozpustit v biočaji EU?

Německý protektorát 1939: 15. březen a jeho poselství - zvláště pro naše mladší generace....

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky