Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Válečná hrozba pro Persii: Odolá Trump mentálně retardovaným poradcům? Letadla USA už byla ve vzduchu. Čtyři dekády sankcí. Izrael popichuje a žmoulá roznětku. Teherán cení zuby. Ostatní volají po dialogu

Válečná hrozba pro Persii: Odolá Trump mentálně retardovaným poradcům? Letadla USA už byla ve vzduchu. Čtyři dekády sankcí. Izrael popichuje a žmoulá roznětku. Teherán cení zuby. Ostatní volají po dialogu

12. 7. 2019

Tisk článku

Redakce Protiproud přináší poněkud sarkastický obrázek nátlaku USA na Írán a válečné hrozby, která může destabilizovat celý svět a ve výsledku neprospěje vůbec nikomu

Většina seriózních politických analytiků zabývajících se oblastí Blízkého východu je přesvědčena, že válka nemůže vyřešit rozpory mezi Íránem a USA a vojenská konfrontace mezi nimi jen dramaticky otráví již beztak nestabilní mezinárodní klima na celém světě.

„Válka, dialog nebo dlouhodobé napětí, to jsou kroky, které všechny mohou být vyústěním vztahů mezi Íránem a USA. A první možnost není v žádném případě nejlepší,“ napsaly čínské noviny Global Times. „Spojené státy nechtějí jít do války s Íránem, protože utrpí velké ekonomické ztráty a budou za to muset hodně zaplatit. Donald Trump válku také začít nechce.

Tisková agentura Sin-chua zase poznamenala, že íránští a američtí vůdci opakovaně zdůrazňovali, že nebudou směřovat k válce, a je tudíž nepravděpodobné, že se tak stane. Ale napětí bude bezesporu eskalovat. Válka ovšem není volba pro žádnou ze stran. Podle Sin-chua je proto nutné otevřít cestu k dialogu.

Dvakrát měřit

S tak rozumným názorem je těžké nesouhlasit. Je načase, aby se politici v jedenadvacátém století naučili žít v míru nejen ve své vlastní zemi, ale i se sousedními zeměmi, včetně těch vzdálených. Ať už Donald Trump tuto jednoduchou pravdu chápe, či nikoliv, chce s Íránem uzavřít novou dohodu a učinit tuto zemi s tisíciletou historií znovu velikou, a to i přesto, že na všech křižovatkách křičí a mává rukama. Jeho poslední akce, kdy na poslední chvíli zrušil rozkaz k útoku na Írán, však mnohým politikům a psychologům napovídá, že je od přirozenosti spíše kupec, než vůdce. Přichází na mysl přísloví: „Dvakrát měř, jednou řež.“

Nebo bychom měli spíše soucítit s nebohým Trumpem, proti němuž se již na počátku zformoval "Výbor B", součást washingtonských bažin, který je proti Peršanům a jejich politice nabroušen a neustále tlačí amerického vrchního velitele k útoku na Írán (série článků na toto téma na PP ZDE)?

Povedení poradci

Ve vedení "Výboru B" je s největší pravděpodobností poradce prezidenta USA v otázkách národní bezpečnosti John Bolton, dále pak bývalý přední špion a nyní řízením osudu ministr zahraničí Mike Pompeo, viceprezident Pence a řada regionálních vůdců Blízkého východu, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, korunního prince Saúdské Arábie Mohameda bin Salmána a Mohammeda bin Zayed Al Nahyana. A samozřejmě nelze zapomenout na Trumpova poradce a zetě Jareda Kushnera – ti všichni se zoufale snaží nalákat Donalda Trumpa do íránské pasti. 

Všechny úzce spojuje jedna a táž vše pohlcující "vášeň": napadnout Írán, vyměnit jeho vedení a opět zcela podřídit starodávnou suverénní Persii jejich vůli. Trumpovi poradci se domnívají, že s blížícími se prezidentskými volbami potřebují nějakou válku, rozumí se však malou a vítěznou. Jejich blízkovýchodní přátelé se zase chtějí americkýma rukama vypořádat s Teheránem, který nabírá na síle a stává se rozhodujícím hegemonem regionu. Proto ony kolosální finanční prostředky pravidelně nalévané do americké ekonomiky nákupem množství zbraní, které zatím bezpečně rezivějí v arabských skladech a hangárech. Nezdolný a ctižádostivý izraelský Bibi na každém rohu provolává, že sám i bez Američanů zažene bombami ajatolláhy do středověku a zabrání jim ovládnout region.

Čtěte ZDE: Válečná rétorika v Perském zálivu: Provokace USA a Íránu. Demonstrace síly nebo, začátek krize? Teherán není bezzubý. Energetická katastrofa není vyloučena. Sankce a blokády se snadno zvrtnou ve válku

Gangsterské akce

Nicméně Donald Trump, který se pokoušel házet kosti místním i zahraničním "vlkodlakům", oznámil nové přísné sankce proti Íránu a zemím, které s Íránci obchodují, s cílem stopnout íránský vývoz ropy a zemního plynu představující hlavní zdroj devizových příjmů - a také zamezit dodávkám léků, medicínských preparátů, nemocničních vybavení a potravin do země. Jinými slovy, uškrtit Íránce hladem, zimou a nemocemi. Je zcela jasné, že útok proti všem dohodám vede a povede ke vzniku řady ohnisek potenciálních problémů a otráví globální politické klima.

Vojenští experti jsou přesvědčeni, že aby USA vyřešily íránský problém jednou provždy, musely by provést rozsáhlou invazi pozemních sil. Ve válce pak zcela rozdrtit íránskou armádu a íránské revoluční gardy, odstranit politické vedení a na dobu minimálně deseti až patnáct let rozmístit posádky v každém více či méně velkém sídlišti: prostě plně kontrolovat celé íránské území. Něco podobného však USA nedokázaly ani v Afghánistánu – na menším území, při mnohem menším počtu obyvatel, než má Írán (o schopnostech jeho slušně vybavené, organizované a odhodlané armády ani nemluvě). Dokonce ani realističtější američtí politici nepovažují válku proti Íránu za fakticky možnou. Pokud ji srovnávají s válkou v Iráku, ta prý byla pouhým „odpoledním piknikem“ proti tomu, co by čekalo Američany v Íránu. 

Přesto prezident Trump spolu s verbálními hrozbami na Twitteru posílá do oblasti všechnu novou vojenskou techniku. Jak uvedl Pentagon, USA vůbec poprvé umístily pátou generaci stíhaček F-22 na leteckou základnu Al-Udeid v Kataru. Letadla tam mají údajně chránit americké síly. Na satelitních snímcích jsou navíc viditelné nejméně tři bitevníky v pohotovostním postavení. Al-Udeid je hlavní americká základna na Blízkém východě a je tam dislokováno několik tisíc amerických vojáků. Velitelé zdůraznili, že tento manévr se odehrál na pozadí zhoršených vztahů mezi USA a Íránem. Mimochodem, v Kataru je více než patnáct tisíc Američanů a jejich počet převyšuje velikost katarské armády.

Čtěte ZDE: Spojené státy: Impérium se rozpíná až k výbuchu. Prohry, prohry, prohry. Další válečná pole? Tohle nemůžeme vydržet. Bude Trump bojovat s Venezuelou? Proč podporuje Saúdy? Úniky unavují. Marná snaha pochopit

Vypusťte Krakena!

Izraelci tím, že se snaží dotlačit Trumpa, aby učinil chybné rozhodnutí, dělají vše pro to, aby vyvolali konflikt. Tentokrát vypustili na scénu Yossi Cohena, šéfa izraelské zpravodajské služby Mossad, který kategoricky prohlásil, že za sérii nedávných útoků na různé cíle v Perském zálivu je zodpovědný Írán. Překvapivě to bylo poprvé, kdy Mossad veřejně obvinil Írán z teroristických útoků. Teherán prý stojí za útoky na ropné tankery v Perském zálivu, na ropná pole v Saúdské Arábii, dokonce i za ostřelováním v Bagdádu. 

Je zřejmé, že spekulace autorit izraelské rozvědky nyní Yossi Cohen bez jakýchkoli důkazů pověsil na nos novinářům „fake news“ a rovněž bez důkazu, se zjevným zneužitím svých zahraničních přátel, svalil vinu na íránské ajatolláhy. Co jiného také mohl říct?

Dráždění hada bosou nohou

Na rozhlasové stanici Deutschlandfunk známý německý politický expert Herfried Münkler řekl, že očekávání amerického prezidenta Donalda Trumpa ve věci hospodářské války s Íránem se nepotvrdilo, protože tlak ze strany Washingtonu jen Teherán posílil. Poznamenal, že Američané vůči Íráncům používají klasické schéma obchodní války. Ale Trump, který prý není profesionálním politikem, prostě neví, že Írán je již více než čtyřicet let pod přísnými americkými sankcemi a že v Íránu vyrostla generace Íránců, kteří kvůli tomu ani neznají život v normálních podmínkách bez sankcí a neustálých provokací ze strany USA.

Poslední sankce USA se týkají mimo jiné řady íránských vojenských velitelů a také nejvyššího vládce země Ájatolláha Ali Chameneí. Ministr zahraničí Džavád Zarif prohlásil, že nové americké sankce proti Íránu „navždy uzavřou kanál diplomacie“ a prezident Hasan Rúhání rovnou zpochybnil intelektuální úroveň amerických představitelů. „Nové sankce proti Teheránu ukazují zoufalství americké administrativy“, pravil a nazval členy americké administrativy „mentálně retardovanými“.

Čtěte ZDE: Íránský gambit: Provokace pod falešnou vlajkou v Ománském zálivu. Obvinění Íránu je absurdní. Útočily americké drony? Vše je namířeno proti Číně. Probíhá střet civilizací. Bude Ústřední výbor vládnout světu?

Persii nelze dobýt

Írán rozhodně nepatří k zemím, které je možné zastrašovat vojenskou silou, a tím spíše ne siláckými slovy, jaké neustále zaznívají z Washingtonu.

V rozhovoru pro televizní kanál Al-Alam se předseda Národní rady pro bezpečnost a zahraniční politiku íránského parlamentu Mojtaba Zonnur varoval: „Pokud nás Amerika napadne, Izrael nebude žít déle než půl hodiny.Řekl také, že šestatřicet amerických základen v oblasti je pod dohledem Íránu a v dosahu jeho raket. Zahrnuje to „nejbližší vojenskou základnu“ v Bahrajnu, která slouží Páté flotile USA, a také „nejvzdálenější“ základnu na ostrově Diego García v Indickém oceánu.  

„Dnes máme hegemonii ve sféře výzvědných služeb. Velmi rychle zjistíme všechny změny na amerických základnách v regionu. A pokud Američané myslí pouze na to, že nás napadnou, íránské vojenské síly okamžitě potopí letadlovou loď US Navy i se sedmi tisíci členy posádky,“ dodal s úsměvem.

Mezi oběma hlavními městy zatím probíhá pouze verbální souboj. Nelze než doufat ve zdravý rozum Íránců a v to, že Donald Trump je ve skutečnosti spíše dobrý obchodník než válečný fanatik.

Zdroj.


Tagy článku

Doporučujeme

Není nad férové zápolení: Porazí dusík v Paříži kysličník uhličitý? Jo a zastavte Putina! Olympiáda jen pro hodné zvané. Vyloučí nás? Utkají se jen A a B týmy Švýcarska? Místo soutěžení dohoda. Budou v USA před volbami střídat?

Není nad férové zápolení: Porazí dusík v Paříži kysličník uhličitý? Jo a zastavte Putina!...

Trumpova kontrarevoluce: Návrat domů. Žádné nové války, žádné nové daně. Váleční zaprodanci globalistů jsou k smrti vyděšeni. A s nimi všichni Fialové, Rakušanové, Pekarové u nás i v Bruselu. Užijme si tento okamžik, chcimírové!

Trumpova kontrarevoluce: Návrat domů. Žádné nové války, žádné nové daně. Váleční zaprodanci...

Na začátek stránky