Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Rusové nasadili do bojů nový letoun: Nebezpečí hlavně pro britské a francouzské rakety. Útok na velitelství Černomořské flotily řídili Američané. A 50U bude ničit letadla kyjevského režimu ještě než vzlétnou

Rusové nasadili do bojů nový letoun: Nebezpečí hlavně pro britské a francouzské rakety. Útok na velitelství Černomořské flotily řídili Američané. A 50U bude ničit letadla kyjevského režimu ještě než vzlétnou

27. 9. 2023

Tisk článku

Andrej Rezčikov komentuje útok kyjevských nacistů britskými raketami na Sevastopol a v této souvislosti přináší zprávu o modernizovaném ruském letounu, který umožní zničit nepřátelská letadla ještě než odstartují - jinými slovy Rusko si trénuje obranu proti Západu v podmínkách reálného boje

Ukrajinské ozbrojené síly v pátek zahájily raketový útok na velitelství Černomořské flotily v centru Sevastopolu. V důsledku incidentu se podle údajů ministerstva obrany jedna osoba ztratila. Poškozena byla i historická budova velitelství Černomořské flotily, kterou zachvátil požár. Úlomky rakety se rozptýlily po sousedních ulicích a poškodily auta a fasády budov. Rázová vlna rozbila okna v deseti obytných budovách. Podle městského guvernéra Michaila Razvožajeva spadl jeden z velkých úlomků poblíž Lunacharského divadla.

Podle vojenského oddělení systémy protivzdušné obrany při odrážení útoků sestřelily pět britských a francouzských raket. Podle poradce šéfa Krymu Olega Krjučkova byla jedna z raket zachycena v oblasti Bachčisaraje. V důsledku padajících trosek tam došlo k požáru trávy.

Britské, francouzské, nebo ukrajinské útoky?

Velitel kyjevského letectva (OSU) Nikolaj Oleščuk pilotům za útok na Sevastopol poděkoval. Podle byl útok řízenými střelami proveden stíhačkami Su-24, které se v pořádku vrátily na svá letiště, včetně oblasti Nikolajev. Podle Kommersantu útok provedly letouny Su-24, které použily střely Storm Shadow/SCALP-EG z Velké Británie a Francie. Jejich dolet přesahuje 250 kilometrů.

Kyjevský režim se pokusil zaútočit na západní pobřeží Krymu už v pátek ráno a zhruba v 10:30 odpálily dva bezpilotní letouny řízené střely, které byly podle ruského ministerstva obrany zneškodněny silami protivzdušné obrany.

Čtěte ZDE: Nejen Němci v obavách: Z nových ruských bezpilotních Lovců jde prý hrůza. V říjnu zvrat ve válce? USA jsou namydlené. F-35: Jen prachy pro madam Černochovou? Budou šrot ještě dřív než ona. Izraelci se vzít na hůl nenechají

Velitelství Černomořské flotily bylo napadáno ukrajinskými teroristy opakovaně. V červenci loňského roku bylo velitelství zasaženo dronem, který dopravil výbušné zařízení s nízkou spotřebou energie. Šest lidí bylo zraněno. V srpnu téhož roku vlétl na střechu velitelství dron. Sestřelit se ho nepodařilo, protože letěl v malé výšce.

Několik hodin před hlavním pátečním útokem ve vzdušném prostoru poblíž Krymu operoval americký útočný a průzkumný dron RQ-4B Global Hawk, dále protiponorkový letoun Boeing P-8S Poseidon a letoun včasné výstrahy E-3A Sentry. Podle pozorovatelů to přímo souviselo s útokem na velitelství Černomořské flotily.

Spíše řídící komplex než letoun

Shodou okolností právě v pátek státní korporace Rostec předala ruským vzdušným silám modernizovaný dalekonosný radarový sledovací a naváděcí komplex A-50U. Tento letoun je schopen detekovat i nové typy letadel a sledovat větší počet cílů než předchozí modifikace. Kromě toho byla snížena hmotnost letounu a zvýšen dolet při plnění bojových úkolů.

A-50U dostal zejména nový letový a navigační systém, novou elektroniku s větším výkonem a rychlostí, nové LCD monitory větší velikosti a rozlišení a vylepšená ergonomie letounu sníží únavu taktické posádky.

Letoun byl vytvořen na základě vojenského transportního Il-76. Sám vyhledává, identifikuje a sleduje vzdušné, pozemní a námořní cíle. Je přitom schopen sledovat až 300 vzdušných cílů zároveň; nepřátelský bombardér vidí na vzdálenost 650 km a řízenou střelu na vzdálenost 215 km. Navíc díky pokročilému radiotechnickému komplexu je schopen detekovat i malé drony. Všechny shromážděné informace jsou přenášeny na velitelská stanoviště. Letoun také nezávisle řídí stíhačky a frontová letadla na nepřátelské cíle.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu již dříve poznamenal, že tyto systémy jsou úspěšně testovány v rámci Speciální vojenské operace. Jak řekl Vjačeslav Michjejev, generální konstruktér koncernu Vega (součásti Ruselectronics), modernizovaný A-50U rychle detekuje ukrajinské vzdušné cíle v zóně speciální operace, což „umožňuje účinně jim čelit letectvem a silami protivzdušné obrany“.

Čtěte ZDE: Jak vydělávat na válce: Spojence nutit předat stíhačky F-16 Ukrajině. Náhrada? Předražené a problematické F-35. Slavný stealth páté generace má 857 výrobních závad. Nesmí létat nadzvukově? Co kdyby se pak rozpadl?

Úplně nová kvalita

Modernizací prošla i barážující munice Lancet, které se již pro svou vysokou účinnost přezdívalo „frontová dlouhá paže“. Tento týden bylo oznámeno, že díky změnám v softwarovém a hardwarovém komplexu bezpilotního systému bylo možné zasáhnout ukrajinský MiG-29 u Krivoj Rogu přímým zásahem do kokpitu na vzdálenost více než 80 km. Start aparátu je přitom prováděn v týlové části ruských obranných pozic. Provedené změny umožňují variabilní použití dronů-kamikadze mimo přímou rádiovou dosažitelnost pozemního řídicího komplexu.

Výrazně se tak zvýšila schopnost Ruska provádět vzdušný průzkum. Podle instruktora pilota, majora letectva Andreje Krasnopěrova, modernizovaný letoun A-50U umožní Rusku úspěšněji řídit situaci ze vzduchu a sledovat nepřátelské lety na kvalitativně zcela jiné úrovni. „Navenek nejsou prakticky žádné rozdíly od předchozích modelů. Hlavní změny ovlivnily technická výbava: zvětšil se rozsah působení a zlepšilo se naváděcí zařízení. Stroj teď navíc také může stoupat do velkých výšek,“ dodal mluvčí.

Zničit, než vzlétnou

„S pomocí A-50U můžeme detekovat úder na samém začátku odpálení rakety. Modernizovaný A-50U bude sledovat nepřátelská letadla už před vzletem – a to je vynikající příležitost k preventivnímu útoku proti nim.

Ničení nepřátelských Su-24, která jsou nosiči řízených střel Storm Shadow/SCALP-EG, tak dosáhne nové úrovně – což znamená, že prostě nebudou mít odkud rakety odpalovat,“ vysvětlil Krasnopěrov.

Navíc díky novému letadlu „bude možné pracovat na cílech, jejichž pohyb nastává na extrémně vzdálených pozicích. To samozřejmě kvalitativně ovlivní úroveň bezpečnosti Krymského poloostrova,“ zdůrazňuje expert.

„A-50U bude významným pomocníkem pro naše systémy protivzdušné obrany. Fakticky řeší problém zaměřování střel na ukrajinské cíle. Čím více dat, tím lépe dokážeme zasáhnout potřebné cíle. Myslím, že uvedení tohoto modelu se stane výrazným novým slovem v rámci SVO,“ shrnuje Krasnopěrov.

A-50U umožňuje sledovat situaci na bojišti na stovky kilometrů, dodává vojenský expert Vasilij Dandykin, kapitán 1. rangu v zálohách. Zvláště zdůrazňuje, že je nutné chránit Krym a Sevastopol před raketovými útoky z Ukrajiny ničením nepřátelských letadel už na letištích nebo při startu.

„Nový ruský detekční systém může pomoci určit polohu nepřátelských letadel, a to i přes rozlehlé území Ukrajiny, kde dosud bylo možné letadla ukrýt a maskovat,“ uvedl zdroj.

„A-50U výrazně zvýší bojové schopnosti leteckých sil a jednotek protivzdušné obrany a výrazně zlepší situaci při vedení speciální vojenské operace. Modernizace A-50U proto přišla v pravý čas,“ dodává Sergej Lipovoj, Hrdina Ruska, generálmajor letectva.

Zvláště zdůraznil, že A-50U umožní určit parkovací plochy kyjevského letectva: „Dnes už naše jednotky podnikají raketové útoky přímo na základny ukrajinských letadel. Opravdu chápeme nebezpečí Su-24, protože nesou západní řízené střely. Proto děláme vše pro to, abychom tato letadla zničili ne ve vzduchu, ale ještě na zemi.“

Lze říci, že válka Západu proti Rusku ukrajinskýma rukama umožňuje Moskvě testovat a vyvíjet nové technologie, které by jinak Rusko - proti případnému otevřenému útoku Západu a NATO - nemělo k dispozici. Nový letoun je toho klasickým příkladem.

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

Ledová devítka: Až řeknou teď, zmrazí banky a celý finanční sytém. Dolar i euro zmizí. Cesta do záhuby, nebo nový začátek? Jen měna podložená zlatem. 189 klíčových figur. Kdepak válka! Svět bude naruby do 48 hodin. Za rok či dva?

Ledová devítka: Až řeknou teď, zmrazí banky a celý finanční sytém. Dolar i euro zmizí....

Svatbami za klima: Čeští zákonodárci budou oddávat. Sňatky jako součást kampaně? Manželství pro všechny! Pryč s dikriminací! Svatby dětí ve školách i příbuzných mezi sebou? Sezdají naši poslanci Netanjahua s vůdcem Hamásu?

Svatbami za klima: Čeští zákonodárci budou oddávat. Sňatky jako součást kampaně? Manželství...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky