Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Sankcemi k prosperitě: Rusko roste rychleji než kdokoli na Západě. MMF přiznává a bude polykat hořkou pilulku. Nedostižná Čína s Indií. Kdo bere ropu a kdo trucuje? Bláhová očekávání ze začátku války. Všeho do času

Sankcemi k prosperitě: Rusko roste rychleji než kdokoli na Západě. MMF přiznává a bude polykat hořkou pilulku. Nedostižná Čína s Indií. Kdo bere ropu a kdo trucuje? Bláhová očekávání ze začátku války. Všeho do času

19. 4. 2024

Tisk článku

Karel Bek přináší komentář k pozoruhodné předpovědi ekonomické situace jednotlivých velmocí, kdy i Američany ovládaný Mezinárodní měnový fond je nucen kysele přiznat, že nejen Čína a Indie, ale i sankcionované Rusko na tom ekonomicky jsou a budou podstatně lépe než západní země

Mezinárodní měnový fond (MMF) na základě svého výzkumu předpovídá, že ruská ekonomika poroste v letošním roce rychleji než jakákoli jiná ekonomika Západu, který se ji snaží stále dalšími a dalšími sankcemi poškodit a izolovat. Informaci přinesly Brussels Signal a BBC News

MMF sdružuje 190 členských zemí. Údaje, statistiky a prognózy MMF využívají podniky při plánování, kam investovat, a centrální banky při rozhodování o úrokových sazbách.

Jeden nahoru, druhý dolů

Ve své nejnovější prognóze, která byla zveřejněna 16. dubna, MMF předpovídá, že ruská ekonomika letos poroste o 3,2 %. To je výrazně vyšší růst než ve Velké Británii (0,5 %) , Francii (0,7 %) nebo Německu (0,2 %). Předstihne tak všechny západní země včetně USA, kde se očekává růst ve výši 2,7 %.

Pro srovnání, japonská ekonomika by měla vzrůst pouze o 0,9 % a ekonomika eurozóny jako celku o 0,8 %. V rámci Evropské unie poroste Španělsko o 1,9 %, ale Francie a Itálie dosáhnou pouze 0,7 %, nemluvě o tom, že ekonomický motor EU - Německo zaznamená nanejvýš slabých 0,2 %.

MMF uvádí, že prognózy hospodářského růstu pro příští rok se ve většině vyspělých ekonomik nejčastěji pohybují v rozmezí kolem 1,5 procentního bodu. Navzdory západním sankcím uvaleným na Kreml MMF zlepšil své lednové prognózy pro ruskou ekonomiku a uvedl, že ačkoli v roce 2025 očekává nižší růst, bude stále vyšší než dříve očekávaných 1,8 %.

V roce 2025 odhaduje MMF růst ve Velké Británii (1,5 %), Francii (1,4 %) a Německu (1,3 %). Průměr zemí eurozóny se odhaduje na 1,5 %.

Podle náměstkyně výkonného ředitele MMF Petyi Koevy Brooksové byl růst ruské ekonomiky podpořen investicemi podniků a státních podniků a "silnou soukromou spotřebou" v rámci Ruska spolu se silným vývozem ropy.

Rusko je nadále jedním z největších světových vývozců. V únoru například BBC odhalila, že navzdory vytrubovaným sankcím se do Velké Británie potuchu dovážejí miliony barelů paliva vyrobeného - z ruské ropy.

JAK JE TO S KORUNOVAČNÍM KŘÍŽEM UNESENÝM PÁVKEM DO NĚMECKA? SLEDUJTE NA PROTIPROUD TV V SOBOTU!

Rozhovor Petra Hájka s historikem Petrem Bahníkem (kromě jiného scénáristou populárního seriálu Primy Utajené příběhy českých dějin) se zaměřuje zejména na význam a osudy korunovačního kříže, který prezident Pavel, svatovítská kapitula a Fialova vláda zrádně odvezli do Německa - na "výstavu" zahájenou navíc skandálně v den výročí německé okupace českých zemí 15. března

Uvede Protiproud TV v rámci cyklu Alfa a Omega v sobotu 20. 4. v 18:00. Pořadu bude jako obvykle věnován článek i zde na protiproud.info.

Nepříjemnost pro Západ

Prognóza MMF je víc než nepříjemná pro západní země, které se po zahájení speciální vojenské operace proti kyjevskému popřevratovému režimu snažily ruskou ekonomiku izolovat a oslabit. Někteří političtí experti věštili Rusku dramatický hospodářský pokles, který by prý mohl vést k pádu prezidenta Vladimira Putina - ale stalo se něco přesně opačného.

Ve skutečnosti se Rusko raduje, že západní sankce zvýšily soběstačnost země a že domácí investice a soukromá spotřeba zůstávají silné.

A to přesto, že země zaznamenala jistý odliv mužů v produktivním věku, kteří se chtějí vyhnout branné povinnosti. Pokračující vojenské výdaje, daň za válku na Ukrajině, včetně obětí a škod na infrastruktuře a vybavení, budou mít podle západních odborníků pro Rusko dlouhodobé ekonomické důsledky. Věštění asi stejně podložené jako všechna předchozí.

POJĎME SE PORADIT, NEPODVOLENÍ!

pp

PPTV v pondělí 22. 4. 2023 od 18:00 vysílá v přímém přenosu pravidelnou poradu šéfredaktora Protiproudu s "tvrdým jádrem" nepodvolených. Tentokrát opět v upraveném formátu:

Do porady buď posílejte své dopisy do redakční pošty, nebo chatujte - ale jen do 17:00, tedy hodinu před zahájením vysílání. Chat bude samozřejmě v provozu i během "porady", ale kvůli úspoře času na některé později sdělené názory, úvahy či dotazy bude Petr Hájek reagovat až v příští Tea Party.

Tomu se říká pozoruhodná odolnost?

MMF nicméně konstatoval, že světová ekonomika zůstává "pozoruhodně odolná", neboť růst a inflace nyní zpomalují téměř stejně rychle, jako rostly. Trendy byly prý nejvíce ovlivněny problémy, jako je "narušení dodavatelského řetězce v důsledku pandemie, energetická a potravinová krize vyvolaná válkou na Ukrajině (tedy nikoli sebevražedným bruselským Green Dealem, který bezpečně - a záměrně - likviduje hospodářství států na starém kontinentě, pozn. PP) a prudkým nárůstem inflace následovaným globálně synchronizovaným zpřísněním měnové politiky". Orwellovský newspeak zakrývající realitu v praxi.

Nicméně ekonomové MMF varovali, že pokud se konflikt mezi Izraelem a Hamásem na Blízkém východě bude dále stupňovat, může to vést k růstu cen potravin a energií na celém světě. Pokračující útoky na lodě v Rudém moři a pokračující válka Západu proti Rusku na Ukrajině by prý také mohly ovlivnit to, co bylo dosud "pozoruhodně odolné" v globální ekonomice. Případné zvýšení cen potravin, energií a dopravy by ovšem nejvíce zasáhlo země s nižšími příjmy (jako je například Česká republika, pozn. PP)..

Naopak silný hospodářský růst spojený s rychle klesající inflací podle MMF naznačoval pozitivní změny na straně nabídky. Patřilo k nim například zmírnění šoků v cenách energií a výrazné zvýšení nabídky pracovních sil spojené se (zničující) migrací (!). A protože se hypotéky s pevnou úrokovou sazbou staly pro obyvatelstvo dostupnější, pomohla opatření měnové politiky ukotvit inflační očekávání.

MMF dodává, že Čína dosáhne hospodářského růstu 4,6 % a Indie by mohla dosáhnout téměř 7 %. Obě země totiž odebírají ropu a další suroviny z Ruska, a jsou proto často obviňovány z toho, že pomáhají Kremlu úspěšně obcházet západní sankce. 

Kyselé hrozny zatím fungují, ale hrozny hněvu západní veřejnosti, která realitu cítí na vlastní kůži, bez ohledu na žvásty "politických ekonomů a věštců" rychle dozrávají a těžknou...

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

Kokainová děkovačka: Nácek v rauši zapomněl, kdo to všechno zařídil? Tři zastupující. Dosud vždy selhali. Ten čtvrtý (černý) vzadu právě vystrkuje bradu. Tradice líbání prstenu v CIA. Odvěký hnus fialový. Už brzy…

Kokainová děkovačka: Nácek v rauši zapomněl, kdo to všechno zařídil? Tři zastupující....

NATO se nevzdává velké války: Pavel se obává, že Západ už nemá co dát Kyjevu. Útočte na ruské vnitrozemí, radí šéf NATO. Washington a zrádci už porcují medvěda. Jenže před rozpadem a další občanskou válkou stojí naopak USA

NATO se nevzdává velké války: Pavel se obává, že Západ už nemá co dát Kyjevu. Útočte na...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky