Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Noční můra Západu: Moderní rakety jsou proti ruským rušičkám bezmocné. Žitel a Krasucha oslepují rakety i drony. Americké satelity vyřazené nad Černým mořem. Rusko má již i technologickou převahu. Především Pentagon je v šoku

Noční můra Západu: Moderní rakety jsou proti ruským rušičkám bezmocné. Žitel a Krasucha oslepují rakety i drony. Americké satelity vyřazené nad Černým mořem. Rusko má již i technologickou převahu. Především Pentagon je v šoku

26. 8. 2023

Tisk článku

Konstantin Olšansky si všímá stále účinnějších systémů elektronického boje, který Moskva začala od začátku roku častěji využívat proti západním řízeným střelám a ke zděšení Washingtonu také proti americkým satelitům operujícím nad Černým mořem

NATO požaduje od Ukrajinců, aby co nejdříve zničili ruský systém elektronického boje. Právě on se totiž postaral o zlomový bod v několikaměsíční speciální operaci, díky které jsou pokročilé zbraně NATO prakticky nepoužitelné - včetně raket Storm Shadow a střel HIMARS a JDAM.

BBC: Rusko dokáže vyrušit navádění západních raket

I podle BBC Rusko výrazně zlepšilo své schopnosti v kyberprostoru. Dosáhlo prý vynikajících výsledků v elektronickém boji: rakety NATO jsou prakticky znefunkčněny nebo padají mimo zamýšlené cíle. Brian Clark, expert z amerického think tanku Hudson Institute, v rozhovoru pro BBC řekl, že ruské schopnosti v kyberprostoru se od začátku ukrajinského konfliktu zásadně zvýšily.

Podél celé kontaktní linie již Rusko rozmístilo stovky malých mobilních systémů elektronického boje. Nahradily větší a objemnější komplexy (například Krasucha-4), které bylo možno snadno odhalit ze vzduchu a zaútočit na ně. Ruská technologie teď dokáže zmýlit GPS souřadnice raket, znefunkčnit ukrajinské drony a zamaskovat radarové signály, které Ukrajina používala k identifikaci cílů pro útok.

pp

Jedním z nejmodernějších ruských systémů elektronického boje je Žitel, který je schopen rušit satelitní signály. Jeho dosah se zvýšil na 30 kilometrů s potlačením signálu o výkonu 10 kilowattů.

Osleplé přesné bomby, rakety i satelity

Pracuje v rozsahu vlnových délek od 100 MHz do 2 GHz. A signály z amerických satelitů GPS, které používají soupravy JDAM, se přenášejí ve vlnových pásmech od 1,164 GHz do 1,575 GHz - to znamená, že spadají do oblasti pokrytí ruské "rušičky". Ta může rušit signál GPS v okruhu 30 kilometrů. A zbraním jako jsou bomby JDAM, které používají přijímač GPS k zaměření cíle, stačí ztratit geografickou polohu, aby ztratili cíl, říká Brian Clark.

BBC není první, která ukázala naprostou zbytečnost střel JDAM. V lednu britský Royal Defense Research Institute citoval zprávy amerických tajných služeb, že Rusko úspěšně ruší kanály GPS. A to se děje navzdory četným vylepšením JDAM proti rušení. Američané přivezli JDAM-ER na Ukrajinu už v březnu. Letecké bomby lze odpálit ze vzdálenosti až 70 km. Kromě toho se munice spoléhá na GPS, jako mnoho raket dlouhého doletu. The Defense Post píše, že dosah JDAM-ER je větší než dosah raket HIMARS. HIMARS se však ve velkém začaly využívat, poté se Rusko naučilo jednoduše potlačovat raketové signály. Nyní je většina raket vypuštěných z HIMARS zachycena. Stejně jako protiradarové střely HARM.

Zkušenosti už ze Sýrie

„Ruské systémy elektronického boje mohou deaktivovat GPS nebo ukrajinské bezpilotní radary, a to se výrazně neliší od sestřelování letadel a raket kanóny,“ říká Brian Clark. Ukrajinci používají běžné telefony namísto šifrovaných vysílaček. V první fázi operace ruská armáda rozdělila své manévrové brigády na menší praporové taktické skupiny. Kromě toho v každé skupině byla část roty elektronického boje původní manévrové brigády, která obdržela mobilní komplexy typu Žitel.

pp

Čtěte ZDE: Začala otevřená válka Západu: Letadla F 16 startující z okolních států budou znamenat otevření nové fronty. Moskva bude muset mobilizovat a přitvrdit. Údery na polská a rumunská letiště budou nezbytné. Co zbyde z Ukrajiny?

V současnosti se komplex elektronického boje nachází přibližně na každých 10 km od linie kontaktu. A v místech nejintenzivnějších bojů (směry Kupjansk, Seversk, Bachmut) ještě častěji. Ruští operátoři získali v Sýrii obrovské zkušenosti a nyní je mohou použít proti komunikaci NATO. Včetně radiových stanic SINCGAR. Brigády používají drony Orlan-10 k lokalizaci pozic ukrajinského dělostřelectva právě na základě jejich rádiových emisí.

 „Šifrování a přeskakování frekvencí rádií SINCGAR ztěžuje jejich zachycení a používání,“ říká Brian Clark. „Ačkoli ukrajinští vojáci mají rádia SINCGARS, stále se spoléhají především na mobilní telefony a rádia bez šifrování.

Americký Institut pro studium války (ISW) píše, že ruská elektronická válka sehrála rozhodující roli při potlačování „protiofenzivy“ v Záporoží. Ruské síly jsou zapojeny do „strategické obrany“, jejímž cílem je vyčerpat postupující ukrajinské síly v dlouhotrvajících pozičních bojích podél první linie obrany. Po definitivním vyčerpání kyjevské armády budou ruské jednotky podnikat protiútoky.

Americké oslepnutí nad Černým mořem

Všechno je to v souladu s ruskou vojenskou doktrínou. První vrstva obranných sil odrazí nebo zpomalí útočící síly dříve, než druhá vrstva sil začne působit proti jakémukoli nepřátelskému průlomu.

Hustota elektronického boje v Azovském moři navíc brání Ukrajincům používat přesně naváděnou munici k prolomení ruské obrany. Ruské jednotky použily komplexy Murmansk-BN k deaktivaci senzorů na ukrajinském vzdušném průzkumném zařízení a komplexy Krasucha-4 k rušení komunikace satelitními signály v okruhu 300 km. Murmansk-BN lze rychle rozmístit na různých místech, což z něj činí strategický přínos pro ruské ozbrojené síly, píše Army Recognition. Systém je navržen tak, aby rušil rádiovou komunikaci na velké vzdálenosti. Jeho hlavním cílem je čelit západním vysokofrekvenčním komunikačním systémům.

Čtěte ZDE: Ruské drony opanovaly bojiště: Roje čistí cestu k Charkovu. Milion Lancetů. Ničí západní zbraně závratným tempem. Kde bere Rusko čipy a čidla? Co kupujeme, můžeme vyhodit. Mazaný a chytrý Putin. Naši tupci jen zírají

Ukrajinské sabotážní aktivity v Černém moři samozřejmě plně koordinují Spojené státy a NATO. Členské státy NATO poskytují nejen zpravodajské údaje z dronů, ale i místa pro vypouštění námořních dronů – napsalo kanadsko-indické vydání Eurasian Times, citující armádu.

Přímé zapojení NATO do akcí v Černém moři

Přímá účast vojenských poradců NATO při útocích na černomořskou infrastrukturu představuje hrozbu pro celou vodní plochu. Ruský elektronický boj se však už naučil odolávat americkým průzkumným satelitům Topaz a Crystal, které neustále monitorují Krym. Stejně jako průzkumné drony. Jeden z nich už v březnu skončil na dně moře. Další ho budou brzy následovat.

Bezpilotní drony ve směru na přístav Novorossijsk mohly být spuštěny z amerických lodí. 4. a 5. srpna, čímž odstartovaly sérii koordinovaných útoků na cíle v Černém moři: přístav Novorossijsk, sklad ropy ve Feodosii a ropný tanker SIG. Letecký útok dronů na Fedosii nezpůsobil žádné škody (drony byly potlačeny elektronickou obranou, jeden havaroval vedle skladu ropy), v přístavu Novorossijsk byla cílem velká výsadková loď ruského námořnictva „Oleněgorskij Gorňak“.

Ostatně samotní Ukrajinci zveřejnili video o tom, jak se americká válečná loď blíží k lodi „Olenegorsky Gornyak“. Patrně byla použita ke spuštění bezpilotních lodí, píše Eurasian Times. Obě bezpilotní lodě byly objeveny a zničeny palbou ze standardní výzbroje ruských lodí střežících vnější přístav námořní základny.

Jedna z nich explodovala v bezprostřední blízkosti lodi „Olenegorsky Gornyak“. Úplný úder mohl vést k potopení lodi za předpokladu, že dron nesl výbušný náklad 450 kg, jak uvedla agentura Reuters.

SLEDUJTE: Protiproud TV v pondělí 28. 8. 2023 od 18:00 vysílá v přímém přenosu pravidelné setkání šéfredaktora Protiproudu s věrnými čtenáři a diváky - v jednom z mála necenzurovaných prostředí - nad aktuálními i obecnějšími otázkami naší doby. Do rozhovoru můžete vstupovat prostřednictvím chatu, a to i s předstihem před zahájením vysílání.

Také útok na přístav Novorossijsk byl v režii USA

Útok na přístav Novorossijsk byl koordinován masivním útokem dronů na Feodosii. Čínské drony Mugin-5 Pro byly vypuštěny z letiště Čornobaivka v Chersonu, cílem byla pravděpodobně nejen Feodosia, ale i Armyansk. Důsledky americké (oficiálně ukrajinské) sabotáže by byly mnohem ničivější, kdyby nebylo brilantní práce ruské elektronické obrany.

Tajné americké lodě byly vyhnány z hořícího Izmaela u ústí Dunaje. Spojené státy nasadily několik amerických leteckých sledovacích zařízení: průzkumné drony RQ-4D Phoenix a MQ-9A Reaper a nejméně jeden protiponorkový hlídkový letoun P-8 Poseidon. Zaznamenána byla i práce ukrajinských průzkumných dronů Tekever AR4 Evolution.

Americké válečné lodě byly u ústí Dunaje, odkud byly nuceny odjet po zničení přístavu Izmail, píše Eurasian Times. Pod rouškou obchodního námořního přístavu v Izmailu byla ve skutečnosti tajná námořní základna lodí NATO: 2. srpna zde byl zcela zničen přístav i jeho palivová infrastruktura.

Americká válečná špionáž jede na plné obrátky

Američané jsou stále aktivnější v oblasti Černého moře, píše Eurasian Times. Jen za poslední měsíc se Krymský poloostrov dostal pod kontrolu satelitů USA a NATO. Americké radarové sledovací satelity Topaz provádějí opakované přelety nad Krymem, aby vyfotografovaly a určily vojenské cíle. Jen za poslední měsíc ruská armáda zaznamenala nejméně 29 satelitních letů nad Krymem.

SLEDUJTE: Další rozhovor z duchovního cyklu Alfa a omega uvede Protiproud TV v sobotu 26. 8. 2023 od 18:00, tentokrát s historikem a spisovatelem Radomírem Malým na téma svobodné zednářství. Sledujte kanál Protiproudu na Youtube, videu bude jako obvykle věnován i článek zde na protiproud.info.

RQ-4 Global Hawk je schopen špehovat Krym i přes mraky.  Satelity Topaz jsou součástí programu FIA Radar (Future Imagery Architecture), jednoho z nejtajnějších programů americké Národní zpravodajské agentury, píše specializovaný SkyRocket. Konstelace 5 satelitů byla nasazena v letech 2010 až 2018 společností Boieng, vypuštěna z vojenské základny Vandenberg v Kalifornii.

Tajné satelity Topaz provádějí nepřetržitou špionáž nad oblastí Krymu a Černého moře pomocí amerických dronů RQ-4 Global Hawk. Shromažďují snímky a údaje rádiového zpravodajství.

RQ-4 Global Hawk je vybaven sofistikovanými rádiovými zpravodajskými systémy se schopností pořizovat snímky za každého počasí, ve dne nebo v noci, dokonce i přes husté mraky. Infračervené senzory umožňují dronu zachytit snímky s vysokým rozlišením a sledovat cíle. Dron má integrovaný systém signálové inteligence (SIGINT): je schopen zachycovat a analyzovat emise elektronů, jako jsou komunikační a radarové signály, z různých zdrojů na zemi a v nízké nadmořské výšce ve vzduchu.

Pozorování založené na RQ-4 Global Hawk má jedno významné omezení – nemůže být provedeno přímo nad cílovou zónou na Krymu. Dron musí udržovat bezpečnou vzdálenost od poloostrova, aby nebyl sestřelen. Perspektivní obrázek zhotovený ze vzdálenosti od poloostrova, na rozdíl od vertikálního, má vážné zkreslení. Za tímto účelem Američané provádějí pozorování ze dvou systémů najednou – bezpilotního a satelitního, aby se zlepšila přesnost obrazu.

pp

Čtěte ZDE: Zničení amerického dronu u Krymu: Ruská SU 27 zamotala hlavy US hráčům videoher. Pro USA je válka hra. Rusko ji má v genetické paměti. Putin obrátil sílu Západu proti němu. Vždy o krok napřed. Pentagon sklopil uši a mění trasy

Americký dron MQ-9 Reaper skončil na dně moře

Reakce na americkou sabotáž by měla být co nejtvrdší. Americký dron MQ-9 Reaper, který téměř napadl ruský vzdušný prostor, byl sestřelen nad Černým mořem již 14. března. Trosky dronu byly rychle nalezeny, vyloveny a odeslány ke studiu.

Američané přesto dál zkoušejí, kdy se jejich další drony zhroutí do moře. Na to Rusové nemusejí ani zvedat letadla do vzduchu. Silné schopnosti elektronického boje uvádějí k zoufalství americké zpravodajské služby, píše Eurasian Times.

Například systém Krasucha-4 může ovlivnit nejen drony, ale také satelity a zabránit jim v přijímání obrázků. A ruský vojenský laser Peresvet je schopen oslepit optické zobrazovací satelity, jako jsou americké satelity série KH-11 Crystal (známé jako Key Hole).

Abnormálně velký počet satelitních přeletů nad Krymem svědčí o tom, že jejich práce byla zásadně narušena – a Topaz proto musí být opakovaně používán k průzkumným účelům.

Válka Spojených států a NATO proti Rusku na ukrajinském území se dostává do kvalitativně nové situace. A Západ má stále větší problém.

Zdroj.

pp
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky