Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Američané potřebují eskalaci bojů: Stupňování podle RAND Corporation. Záminka k přímému napadení Ruska? Putin zatím NATO ignoruje. Rusko se nechystá prohrát a rozpadnout se. Týmy západních analytiků tápou v mlhách

Američané potřebují eskalaci bojů: Stupňování podle RAND Corporation. Záminka k přímému napadení Ruska? Putin zatím NATO ignoruje. Rusko se nechystá prohrát a rozpadnout se. Týmy západních analytiků tápou v mlhách

25. 9. 2023

Tisk článku

Viktorie Nikiforová se zamýšlí nad posledními analýzami západních vojenských stratégů, kteří by rádi zatáhli Rusko hlouběji do konfliktu s NATO, ale Moskva se "kupodivu" vyprovokovat nenechává, a pokračuje ve válce se Západem podle vlastní vítězné strategie

Proč Putin ještě nezaútočil na NATO a kdy Rusko vystupňuje ukrajinský konflikt? Tuto otázku si kladou autoři nové zprávy RAND Corporation, předního amerického vojenského think-tanku. V jejich tónu je slyšet údiv a zklamání.

pp

Mylné žebříčky eskalace

Faktem je, že za poslední rok a půl nám experti RAND sestavovali různé „žebříčky eskalace“. Předpokládali, že Rusko buď použije jaderné zbraně, nebo zaútočí na americké vojenské základny v Evropě. V reakci na předpokládaný úder s velkou fantazií rozvíjeli možnosti odvety a přímého napadení Ruska.

Žádný z těchto scénářů však nikdy nevyšel. Autoři z RAND s nevolí přiznávají chyby americké analytické komunity: „Předpovědi amerických expertů o eskalaci konfliktu ze strany Ruska se ukázaly jako nepřesné, protože, za prvé, chybí pochopení toho, jak se v Rusku přijímají strategická rozhodnutí, a za druhé, tolerance Ruska vůči riziku byla výrazně podhodnocena."

Přesto experti pokračují ve svých analýzách nezměněným způsobem: americkému establishmentu nabízejí další žebříček eskalace. Tentokrát už uznávají, že eskalovat může nejen Rusko, ale i Ukrajina.

Rizika eskalace dělí na úmyslná, neúmyslná a náhodná. Mezi neúmyslné patří tyto možnosti: Například ruské ozbrojené síly udeří na území Ukrajiny, a tam se obětí úderu stanou oficiální představitelé členského státu NATO. Vedení země ihned požaduje uplatnění pátého článku. Rusko, aby zabránilo koordinovanému útoku NATO, zaútočí jako první. Aliance a Rusko se tím dostávají do otevřené vojenské konfrontace.

pp

Čtěte ZDE: Zelenský v OSN a americkém Kongresu: Katastrofa? Opatrně s tím. Had splnil úkol. Západ ho ještě neopouští. Potyčka s Poláky? Jen předvolební. Prachy a zbraně proudí dál. Eskalace pokračuje. Chce Západ konec na jaře 2024?

Hledání záminky k vyprovokování otevřené války

Nebo ruské letectvo „nebezpečně manévruje“ v Černém moři, což má za následek smrt amerických pilotů ve špionážních letadlech. Vedení USA reaguje rozkazem sestřelit ruské letadlo nebo zasáhnout ruskou námořní základnu. Moskva odpoví odvetným úderem.

Další možnost: Rusko „nesprávně chápe aktivity NATO“, a považuje dodávku raket dlouhého doletu nebo diskusi o členství Ukrajiny v NATO za otevřený zásah aliance. Moskva pak uskuteční varovný úder proti zemím NATO. To zase vede k rozvětvení: takový úder by mohl vést k úspěšnému odstrašení aliance, nebo by ji mohl „rozzlobit“ a přimět ji přijmout opatření k „potrestání“ Ruska.

RAND hodnotí riziko neúmyslné eskalace jako střední. Experti považují za pravděpodobnější záměrnou eskalaci. Ukrajina může tváří v tvář své neodvratitelné porážce zintenzivnit útoky na ruské území – takto zdvořile nazývají teroristické útoky na nebojující osoby, sabotáže a vypouštění dronů s výbušninami.

Rozsah potenciálních akcí Ruska se rozšíří. Moskva může zvýšit intenzitu ostřelování ukrajinského území, použít tam "malé" jaderné zbraně (o tom posloucháme od loňského roku) či použít chemické zbraně (a to je něco nového).

Jak individuálně uchránit před fialovými loupežníky a jejich záměrnou inflací peníze, které nám mizí před očima? Jak například i šetřit po stokorunách skrze zlato?

Na četné žádosti našich diváků přineseme ve středu 27. 9. od 18 hodin pokračování tohoto ostře sledovaného pořadu. Zatím se podívejte na dva rozhovory odvysílané Protiproud TV ZDE:

Sebeobrana nepodvolených II: Jak se účinně a legálně ubránit zlodějskému státu? Velký bratr zaútočil! Zlatá svoboda. Stát nám do spoření neuvidí. Jako privátní protiatomový kryt? Není všechno zlato, co se třpytí

Přijdou provokace ze strany Kyjeva?

Je třeba si uvědomit, že Američané neustále vydávají své vlastní aktivity za „eskalaci“ ze strany Ruska. Například vyhodili do vzduchu Nord Stream - a prezentují to tak, že Moskva přestala dodávat plyn do Evropy, aby eskalovala konflikt.

Totéž jsme viděli v případě jaderných zbraní. Zelenského režim se snažil na koleně sestavit "špinavou bombu" a ostřeloval Záporožskou jadernou elektrárnu, zatímco Američané strašili celý svět, že Moskva se chystá použít jaderné zbraně na Ukrajině.

Stejné schéma je možné i v případě chemických zbraní: Američané něco ze svých nekontrolovaných zásob přivezou na Ukrajinu, a kyjevský režim to bez váhání použije na vlastní občany. S tím, jak již několikrát předvedl v úderech proti Ukrajincům pod falešnou vlajkou, problém nemá.

Moskva by prý také mohla uskutečnit „omezený útok“ na síly NATO na území aliance, aby zastavila nebo omezila dodávky západních zbraní na Ukrajinu. Podzemní jaderné zkoušky, které by Rusko mohlo provést, by USA také považovaly za "záměrnou eskalaci".

pp

PŘIPOMÍNÁME: Protiproud TV v pondělí 25. 9. 2023 od 18:00 vysílá v přímém přenosu další díl pravidelného setkání Petra Hájka s "tvrdým jádrem" nepodvolených. "Porady" se můžete účastnit jako vždy i prostřednictvím chatu, a to i s předstihem před zahájením vysílání.

Kam dřív skočit

Nejkurióznější možností eskalace je vytvoření nějaké krize mimo Ukrajinu, která by přinutila Washington přesměrovat svou pomoc Kyjevu. Vtipné je, že do této kategorie spadá úplně cokoliv: situace v Sýrii, vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem nebo vnitřní nepokoje v samotných Spojených státech. Washington se snaží zvládnout tolik krizí najednou, že na to zjevně nemá dostatek zdrojů.

To je špatný signál pro kyjevský režim. Pokud budou Američané chtít, najdou „ruku Moskvy“ v jakémkoli zhoršení situace na světové scéně - a mohou Kyjev s touto záminkou rychle odkopnout.

Experti RAND velmi nepřesvědčivě odpovídají na otázku, proč Moskva nyní potřebuje prudce zvýšit sázky. Tragické bojové ztráty jsou na straně Ukrajinců, územní ztráty také. Nějaké katastrofální porážky Ruska neexistují a nepředpokládají se. Vnitřní turbulence, do kterých Západ vkládal tolik naděje, nenastaly.

„Kontrola Kremlu nad zemí je stále křehčí, což může Putina přimět hledat příležitosti k rychlejšímu ukončení války,“ fantazírují analytici RAND. Vypadá to, že experti na Rusko prostě promítají do svých přání stupňující se domácí problémy USA. Kontrola Bílého domu nad zemí, v níž se Trump zjevně řítí k moci, je skutečně stále křehčí. A nejtvrdší úder Bidenovi a vládnoucí Demokratické straně může zasadit právě prohra na Ukrajině.

pp

Trička Protiproudu ve velikostech M, L, XL, 2XL a 3XL si můžete objednat na adrese: [email protected]. Možnost po dohodě vyzvednutí osobně v redakci, nebo zasíláme poštou na dobírku. Cena 300 Kč + poštovné. Pro osobní odběr volejte na redakční telefon 737 461 817. Po dohodě vám trička připravíme k vyzvednutí v Praze v Opletalově ulici.

Rusko se nechystá prohrát a rozpadnout se

Teprve nedávno tentýž RAND přesvědčivě vylíčil všechna rizika prodlužování ukrajinského konfliktu a dal Washingtonu radu, „jak se vyhnout dlouhé válce“. USA se obávají druhého Afghánistánu: čím déle se bude ukrajinský případ táhnout, tím nepříjemnější porážku může USA přinést.

Proto všechna ta přání otcem myšlenky, že Moskva nyní bude konflikt eskalovat a pak ji bude možné konečně „potrestat“. Vojenská konfrontace s NATO podle amerických stratégů vystraší obyvatele Ruska, a tehdy se otevřou možnosti na vnitřní turbulence a změnu moci v Kremlu.

Právě eskalaci na Ukrajině americké orgány naléhavě potřebují. Jinak to budou oni, kdo bude mít doma turbulence a změnu režimu. Proto je třeba od nich očekávat nové provokace – budou samozřejmě podle stále stejného mustru vydávány za eskalaci ze strany Moskvy. A neochota Ruska stoupat po tomto žebříku se bude v infopolu rozvádět kvílením na téma „kde jsou vaše červené čáry?“. Inu, toto jsme už jednou absolvovali a úspěšně.

Hlavním závěrem zprávy RAND je, že naši strategičtí protivníci jsou zcela neschopni předvídat jednání Ruska, co sami přiznávají.

Tihle chlapci jsou úplně ztraceni v mlze války a naprosté neschopnosti porozumět Rusku. 

Takže nic nového.

Zdroj.

pp


Tagy článku

Doporučujeme

V OSN jasně: Nemocnici zbořil Kyjev. Chyba, nebo záměr? Opakování Buči nevyšlo. Zfušované padělky totiž nelze použít. Ani Ukrajinci lžím režimu nevěří. Zelenského banda promarnila možná poslední příležitost zachránit si krk

V OSN jasně: Nemocnici zbořil Kyjev. Chyba, nebo záměr? Opakování Buči nevyšlo. Zfušované...

Lapený český žoldák: Byli jsme policie, soud i popravčí. Nepohodlný svědek ukrajinských násilností. Ozvěny českého skandálu. Rozkaz zněl jasně: krást a plenit. Odpad blíže ministerstva. Co všechno ještě prozradí? Pokud přežije...

Lapený český žoldák: Byli jsme policie, soud i popravčí. Nepohodlný svědek ukrajinských...

Na začátek stránky