Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Prázdninová kontrarevoluce: Bakterie, které léčí depresi. Uzemňování - léčebná metoda stará jako Země. Číňané a chronická únava. Proč pacienti na Východě pobíhají po lese? Jak nezdravěji na léto?

Prázdninová kontrarevoluce: Bakterie, které léčí depresi. "Uzemňování" - léčebná metoda stará jako Země. Číňané a chronická únava. Proč pacienti na Východě pobíhají po lese? Jak nezdravěji na léto?

17. 7. 2017

Tisk článku

Erika Magdalena Hájková připomíná, jak a proč mohou být důležité úplně obyčejné věci, na které má většina mainstreamu sklony zapomínat, táže se, zda se “zapomíná” schválně, a přidává recept na borůvkový čaj

Jak říkával jeden můj jasnozřivý kamarád, opak volna není práce či škola, nýbrž nevolno. Něco na tom bude: prázdninové měsíce jsou rozhodně potenciálně nejzdravějším obdobím roku z řady důvodů, které si stojí za to připomenout.

Adrenalin i při žehlení

Jsou to důvody vlastně jednoduché, jen máme trochu tendenci na ně zapomínat. Což je škoda. Klasické české prázdniny u babičky, které si většina stávajících generací v dětství užívala, skýtají dost možná řešení či prevenci většiny civilizačních zdravotních neduhů, počínaje cukrovkou a konče rakovinou a depresí.

Posledních pár (už skoro desítek) let je to ovšem obvykle přesně naopak: většina z nás mění dokonce i volno v “nevolno”. Namísto toho, abychom si užívali odpočinku, děláme všechno proto, abychom se volnem dále vyčerpali. Média jsou plná různě (ne)užitečných tipů, jak si “užít” prázdniny či “dovolenou”. Obyčejné volno prostě - není. 

Je třeba nejlépe někam letět, na něco vylézt, nebo se věnovat čím dál bizarnějším sportům: Zapomeňte na "obyčejné" seskoky padákem - napadlo někoho, že už taky existují závody v “extrémním žehlení” na wakeboardovém prkně taženém za motorovým člunem, nebo v horské jeskyni? A tam se aspoň žehlí, tedy činí cosi užitečného. A prádlo se aspoň pořádně nakropí. (Ačkoli zda je skutečně výsledkem “dokonale vyžehlená košile”, jak tvrdí Úřad pro extrémní žehlení, to je otázka.) Což se třeba o takovém zorbingu, neboli profesionálním potápění do bažin (skutečně a nepřeneseně řečeno, jde o sport, spočívající v potápění do bahna) říci nedá. 

Čtěte ZDE: Rovnováha, půl zdraví: Máme si v létě dávat pozor na jídelníček? Je třeba „hubnout do plavek“? A jak se to vlastně dělá? "Čínské" houby – dobrý, ač málo známý pomocník (nejen) z českých luhů a hájů

Zázračné borůvky?

Z hlediska nejen zdravotního je ovšem mnohem zajímavějším “sportem” klasický český sběr borůvek. Modré národní zlato zdaleka není dobré jen k tomu, aby nám vyrobilo fialovou pusu, bolavá záda, případně zácpu. Podle toho, čeho si v průběhu posledních let všimli i mainstreamoví vědci, jsou borůvky dobré téměř na vše.

Vzato z pohledu západní medicíny a zdravovědy, jsou dobrým zdrojem vitaminu C a několika silných přírodních antioxidantů (karoten, antokyan, pterostilben). Kromě toho mají spoustu tříslovin a železa. Potom žádný div, že fungují nejen na podporu imunity, ale také rozhýbávají lymfatický systém, čistí infikované močové cesty, upravují trávení a jsou dokonalým lékem na zánětlivá onemocnění sliznic, od nastydnutí po angínu či kašel (platí to i o borůvkách sušených či jinak konzervovaných, ačkoli se samozřejmě část původních živin ztratí). Kromě sliznic fungují při zevním obkladu či vnitřním pití i na nemoci kůže, včetně lupénky. Kromě toho působí preventivně na problémy prostaty, a to včetně obávané rakoviny.

Pravým požehnáním jsou borůvky pro cukrovkáře a lidi, trpící kardiovaskulárními chorobami. Zlepšují krevní oběh i prokrvení tkání, snižují krevní cukr i hladinu cholesterolu, pomáhají zraku (časté potíži diabetiků, ačkoli samozřejmě nejen jich). 

Podobně jako plody fungují přitom i listy, z nichž lze připravit výborný nálev. Stačí dvě čajové lžičky na hrnek a průběžně popíjet. Více lze najít třeba v knize Léčba ovocem a zeleninou či u Marie Treben. 

Číňané, chronická únava a další červencové byliny

O skvělých účincích borůvek ví ovšem již mnoho staletí i tradiční lidové medicíny, mezi nimi na prvním místě ta s několika tisíciletou tradicí - dnes politicky usilovně skandalizovaná - čínská. Ta je považuje především za potravinu, která - řečeno její vlastní terminologií - doplňuje energii ledvin a tonizuje krev jater. Jako takové jsou výborné nejen při akutních onemocněních, které jsme zmiňovali výše, ale také jako podpora u dlouhodobě oslabených osob, při chronických únavách, neplodnosti, přechodových potížích, anémii či inkontinenci.

Komu by se nechtělo na borůvky, může samozřejmě sbírat jiné bylinky, kterých roste v červenci spousta - třeba mladé ostružinové listí na čaj, který je podobně jako ten borůvkový dobrý na kašle a infekce všeho druhu, včetně zánětů dásní, nebo jahodníkové listy, které také doplňují železo a používají se při chudokrevnosti. A to ještě vůbec nemluvíme o letním ovoci, nacpaném vitaminem C. Natožpak o českém národním sportu číslo jedna - houbaření. Houby jsou totiž nadmíru zdravé - a to výjimečně nemluvíme o přírodních léčivkách - choroších, i když i ty u nás rostou. 

Čtěte ZDE: Vědecký pojem pro očistec na zemi: Chronický únavový syndrom. “Padoucha za scénou” našeho života porazit lze. Lékaři žasnou, léčitelé se nediví. Který čertík spojil obě strany barikády? Volba je na každém z nás

I chmel je léčivka

A co by to bylo za české prázdniny bez našeho dobrého piva? O zdravotních účincích piva existuje řada studií, které jej označují bezmála za všelék. Obsahuje antioxidanty i minerály, je skvělé na pleť a podle jedné studie dokonce prodlužuje život… Samozřejmě pokud je český národní “všelék” užíván s mírou. Bývá totiž většinou dobře vychlazený a v míře větší než malé může zachladit obvykle silně namáhané evropské trávení, případně zatížit játra.

Výhoda sběru ovoce a bylin je oproti pivu navíc ta, že jsme na sluníčku či v lese. A obojí je úžasně zdravé. Ovšem pokud se podobná léčiva z Boží lékárny umějí “správně používat”. 

Kam nechodí slunce…

O tom, že kam nechodí slunce, chodí doktor (od akné až po rakovinu), jsme na Protiproudu už párkrát psali. Je ale nutno vědět, že slunění neznamená to, za co je dnes běžně považováno - tedy naplácání se vrstvami toxického, potenciálně rakovinotvorného "ochranného" krému, který navíc v kůži blokuje syntézu zdravého vitaminu D. Komu by se taková rada, zastávaná dnes už i předními americkými dermatology, zdála podivná, nechť si přečte trochu více o slunci a kůži zde.

Digitální detox po japonsku

Co se týče lesa, americký lékař dr. Mercola si všímá, že v Japonsku - proslulém svou důkladností a ekonomickým uvažováním - je již od roku 1982 součástí oficiálního národního zdravotního programu disciplína, známá jako “lesní lázně” (Forest Bathing - Shinrin yoku).

“Cílem bylo znovu napojit lidi a přírodu tím nejjednodušším způsobem. Prostě jít do lesa, zhluboka dýchat a být v míru sám se sebou i okolím. Lesní lázně byly v Japonsku prostředkem digitálního detoxu ještě předtím, než se vůbec rozšířilo digitálno, od něhož se dnes potřebujeme detoxikovat. Od doby “vynálezu” metody ji vědci v Japonsku neustále testují a zaznamenané příznivé účinky “lesní koupele” zahrnují snížení krevního tlaku, krevního cukru a hladiny stresových hormonů v krvi.” cituje dr. Mercola vědce na svých stránkách. Možná je to i tím, že v Japonsku je lesů tak málo, že si jej naučili vážit.

Bosé nohy v trávě

“A ještě něco…” (jak říkává poručík Colombo ve známé detektivní sérii): Úplně nejlepší je jít do lesa bosky, nebo se hrabat na zahradě v hlíně. Obojí je totiž možnost, jak se “uzemnit”. 

O tom, že tato “lékařská metoda”, známá doslova od doby, kdy člověk chodí po Zemi, představuje ze zdravotního hlediska naprostý zázrak, jsme už na Protiproudu také psali. Australský lékař David Richards a mnoho jeho kolegů po celém světě “uzemňováním” léčí třeba neurologické a kardiovaskulární potíže i diabetické neuropatie, které jinak běžně vedou až k amputacím končetin. Na základě článku mi pak čtenářka trpící právě na neuropatii napsala, že se touto prostou metodou během několika týdnů zbavila berlí a vyhlídky na odebrání končetiny, a dokonce znovu jezdí na kole. Tak léčivé může být docela obyčejné běhání bosky po trávě v ranní rose. 

Čtěte ZDE: Velká rakovinová lež: Slunce smrtící melanomy nezpůsobuje, nýbrž léčí. Co mají společného Gisele Bundchen a slavný dermatolog? Nebojí se slunce, ale chemie. Tajná ingredience zdravého opálení na prázdninách

Hlína na depresi?

A péče o zahrádku zase podle jiných vědeckých výzkumů léčí deprese: nejen prostřednictvím důležitého “uzemňování, ale přes ovlivnění bakteriální rovnováhy v našem těle. Že deprese souvisejí se stavem mikroflóry ve střevech si všímají v poslední době vědecké výzkumy. A jak říká už zmíněný dr. Mercola, “Podle Craiga Cahlquista, předsedy Katedry východní a západní psychologie na kalifornském Institutu integrálních studií, který mimochodem také vystudoval permakulturní zahradnictví, ‘když držíte v rukou asi dvacet minut vlhkou hlínu, bakterie v ní obsažené začnou reagovat s mikrobiomem vašeho těla a zvedat vám náladu. Všechna antidepresiva, která potřebujeme, jsou obsažená v půdě.’”

Prázdninová kontrarevoluce

Dost možná ale nejdůležitějším (nejen) zdravotním přínosem podobných aktivit je to, že jsou úplně obyčejné. Výhodou prázdnin je (nebo v dobách normálnějších bývalo) právě jejich titulní prázdno. Jen dnes se po nás chce, abychom po něčem podobném nikdy ani nevzdechli. Ve chvílích “prázdna” totiž lidé mohou začít přemýšlet. A to by se “majitelům klíčů” nemuselo hodit… nejen při šílení, které přijde před podzimními volbami a všemi souvisejícími kratochvílemi politiků. 

Udělat si čas na úplně obyčejné věci, či na “nic”, může být vlastně začátkem malé osobní kontrarevoluce. 

I té zdravotní.

PP
Tagy článku

Doporučujeme

Big Pharma neodpouští: I propagace vitaminu D je zločin. Do koho bychom pak bodali vakcíny? Žnou biliony, po lékaři chtějí jen stovky miliard. Proces začne příští rok. Dostanou jeho „krev na svůj meč“? Precedens důležitý pro celý svět

Big Pharma neodpouští: I propagace vitaminu D je zločin. Do koho bychom pak bodali vakcíny?...

Rebelie nepodvolených: Na čí stranu se postaví „bílá armáda“? Vidíme jen malý vrcholek největší korupce. Proč se nesmíme svobodně rozhodnout o léčbě? Německo už není vzor? Antibiotika jsou všude. Přežijeme zločiny farmabyznysu?

Rebelie nepodvolených: Na čí stranu se postaví „bílá armáda“? Vidíme jen malý vrcholek...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky