Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Zázvor dobyl české země: Čaj z něj nabízí již každá druhá hospoda. Kdy opravdu pomůže našemu zdraví? A k čemu je dobrý o Vánocích?

Zázvor dobyl české země: Čaj z něj nabízí již každá druhá hospoda. Kdy opravdu pomůže našemu zdraví? A k čemu je dobrý o Vánocích?

23. 12. 2013

Tisk článku

Erika Magdalena Hájková přináší doporučení terapeutů, která pomohou užívat oblíbené zimní koření tak, aby nám opravdu pomohlo a neuškodilo

Zima je letos zatím velmi mírná. Přesto se mnoho lidí nevyhne nachlazení, zvláště pak v hektickém čase, který obvykle doprovází začátek vánočních svátků. Řada z nás se naučila jako prevenci i léčbu nachlazení užívat kořen zázvoru. Toto původně asijské koření proniklo hluboko nejen do naší kuchyně, ale i lékárničky a do běžného života obecně. Čaj z čerstvého zázvoru dnes dostanete určitě v nadpoloviční většině restaurací. Je to ale dobře?

PP

Je samozřejmé, že je lepší požívat za tímto účelem zázvor či jiné byliny a koření, než průmyslově vyráběná „léčiva“, která lidskému zdraví ve většině případů spíše uškodí, než prospějí, ačkoli (nebo právě proto, že) potlačí příznaky onemocnění. Je však zázvor všelékem, za nějž jej většina lidí má? Kdo by měl zázvor užívat? K čemu vlastně doopravdy je? Na tyto otázky mohou vrhnout světlo odpovědi terapeutů přírodní medicíny.

Čínská medicína: ano s výhradami

Tradiční čínská medicína zázvor rozhodně nedoporučuje plošně. Považuje jej za užitečný, avšak pouze pro určité typy lidí či obtíží, v souladu s tradiční naukou o užívání koření.

„Potraviny a koření jsou pro čínskou medicínu léky již přes 4000 let,“ vysvětluje terapeutka čínské medicíny Taťána Marešová. „V čínské medicíně je koření využíváno k tomu, aby se povzbudil a stabilizoval tok energie čchi v člověku. K tomu, aby bylo koření používáno jako léčivý prostředek, dal popud podle čínských mýtů, sám moudrý císař Shen Nung, zakladatel farmakologie a používání léčivých bylin. Čínská medicína díky němu získala herbář Shennong bencaojing, kánon bylin.

Zázvor je výborný lék. Zlepšuje a urychluje trávení, podporuje detoxikaci. Pomáhá při nachlazení a dýchacích potížích, posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh, podporuje pocení, snižuje bolest, podporuje trávení bílkovin, snižuje záněty a srážlivost krve, pomáhá vstřebávat krevní sraženiny

Kdo by zázvor neměl

Podle čínské medicíny se však volba koření řídí ročním obdobím, klimatem a konstitučním typem člověka. „Studený“ člověk by měl doplnit energii horkou nebo teplou energií. „Horký typ“ by měl požívat stravu se studenou nebo chladnou energií. Čerstvý zázvor patří mezi koření s teplou energií, sušený pak přímo s energií horkou.“

PP koláž

Čtěte také: Chceme štědré Vánoce s Glutamátem a dobarvenými, křehčenými potravinami? Koření: „drobnost“, která je zásadní pro naše zdraví.

Jana Hollanová, kolegyně Taťány Marešové ze sdružení Jezero, doplňuje konkrétněji: „Vzhledem k tomu, že je zázvor kořením s teplou až horkou energií, měli by se mu vyhnout lidé spíše horkokrevní. Kontraindikací užívání zázvoru je stav, kdy pacientovi stoupá jang vzhůru, tedy například vysoký tlak, nebo stav nedostatku jin, tedy například klimakterium. Neříkám, že se lidé s těmito obtížemi musejí zázvoru vyvarovat úplně, ale měli by jeho užívání konzultovat se svým terapeutem. Další skupinou lidí, kteří by se zázvoru měli vyhýbat, jsou ti, kteří trpí na horkost v žaludku, tedy pokud je trápí bolest žaludku, gastritida, tím spíše pak žaludeční vředy. Je paradoxní, že lidé, kteří mají problémy s trávením, často mají tendenci užívat zázvor, neboť skutečně trávení může podpořit, ale pokud mají současně tyto potíže, spíše si zázvorem ubližují.

Chřipky a nachlazení: kdy ano a kdy ne

Stejně tak nám zázvor nepomůže, pokud jsme již nachlazení a máme horečku – vlastně nám může i uškodit, neboť dále posílí teplo v organismu, kterého je při horečce většinou již dost. Výtečné však zahání prochlazení, pokud tedy tradiční lidové léčitelství doporučuje po prochladnutí koupel nohou ve vodě s vyvařeným zázvorem či zázvorový čaj, má z hlediska čínské medicíny naprostou pravdu. Na akutní horečnaté onemocnění, při němž máme zimnici a potřebujeme se „vypotit“, je zázvor skvělým pomocníkem. V žádném případě však není dobré jej setrvale užívat, pokud již akutní nachlazení přešlo do stádia zánětu průdušek, dutin, angíny, nebo hrozí dokonce zápal plic. Je to zkrátka lék dobrý na akutní vypuzení chladu z organismu.“

Zázvor homeopaticky

Se zázvorem by měly dle poznatků čínské medicíny zacházet opatrně i těhotné ženy. Ty si však rády ulevují zázvorovým čajem od těhotenských nevolností. Proč vlastně? Co s námi zázvor vlastně „dělá“, jakou službu nám poskytne? Proč ho v poslední době v Čechách tak masově popíjíme a pojídáme? Na tuto otázku můžeme dobře odpovědět, pokud se podíváme na homeopatický lék zázvor (zingiber officinale). Zázvor nás totiž spojuje, jak uvidíme – s námi samými.

Mentální obraz zázvoru vidím tak, že může pomoci v situaci, kdy není jasné, jak dál a žije se automaticky. Zahřeje a rozpohybuje mě k životu, přestávám stát na místě a fungovat jen jako robot a začínám cítit své vlastní potřeby.

Lék má důležité účinky na fyzické tělo. „Zázvor jako homeopatický lék i tinktura zmírňuje plynatost, střevní nadýmání a koliky, říhání a žaludeční potíže. Je vhodný i při léčbě některých otrav jídlem.“ říká Vladimíra Olšerová, homeopatka. „Je také vhodným prostředkem při léčbě průjmů a střevních chřipek. Klíčovými fyzickými vodítky jsou těžký žaludek, pocit kamene v žaludku, bolest ze žaludeční jamky. Tinkturu je dobré mít s sebou při cestování do exotických zemí, ve kterých hrozí problémy trávicího traktu ze znečištěné vody či nekvalitní stravy.“

Psychický „stav zázvoru“

Nejde však jen o vodítka fyzická: homeopatické léky léčí člověka jako celek, celistvou bytost, která má nejen tělo, ale i psychiku a duši. Důležitým vodítkem při indikaci zázvoru je tedy i psychický a celkový stav jedince. Psychiku léčí stejně dobře, jako tělo. I akutní fyzické stavy, o těch chronických nemluvě, totiž mají obě dimenze.

„Zázvor působí úžasně například při ústřelech zad,“ říká zkušená homeopatka Vladimíra Řeháčková. „Také na trávicí obtíže. Pacient ve stavu zázvoru může mít i specifické bolesti hlavy, doprovázené zvláštními pocity: Jako by obsah hlavy byl tlačen do čela a kořene nosu při sklonění. Jako by pravé oko bylo vytlačováno při bolesti hlavy ven.

Zázvor však má pro mě jednu klíčovou větu, která nám vyšla při zkoušce léku, již jsme, jak je v homeopatii pravidlem, s kolegyněmi prováděly samy na sobě, a  ta se týká psychiky: ‚kdybys tu byla...‘ Člověku ve "stavu zázvoru" totiž chybí spojení s tím, co opravdu má uvnitř, s ‚tím, jak to opravdu má‘ a toto spojení se snaží nalézt na špatném místě - venku. V druhých lidech, práci... Má pocit, že mu něco chybí, že mu druzí nedávají dost, nedělají, co potřebuje, že pro ně dělá množství věcí a nedostává odezvu... uvaří a napeče pro celou rodinu na Vánoce, a oni mu nedají to, co od nich tak potřebuje... a bez té odezvy to nejde. Jenže problém je uvnitř. Jako by mu nestartoval motor, nemá vlastní zážeh, jiskru. Spojení.

Přestat být robot

Je tedy vlastně logické, že homeopatikum ze zázvoru funguje téměř zázračně při ústřelech a prudkých bolestech zad – dává tělu informaci, že je možné propojit to, co se uskřinulo, zastavilo, zaseklo. A přesně tak funguje i v rovině psychiky.“

PP koláže

Čtěte také: Projezme se ke zdraví a mládí! Sedmero potravin proti stárnutí a několik receptů navrch: Za našimi prababičkami do Číny?

Kolegyně Vladimíra Olšerová doplňuje ze svého pohledu: „Mentální obraz zázvoru vidím tak, že může pomoci v situaci, kdy není jasné, jak dál a žije se automaticky. Zahřeje a rozpohybuje mě k životu, přestávám stát na místě a fungovat jen jako robot a začínám cítit své vlastní potřeby.“

Naladit se na sebe

Zázvor nám tedy může pomoci, když jedeme ve smyčce a svůj problém – zdánlivě – nedokážeme vyřešit sami, ačkoli okolí nám také žádnou odpověď nedává. Řešením rozhodně není jet „jako robot“ a v okamžiku, kdy nás tělo „zastaví“ nějakým tím nachlazením, ho umlčet Coldrexem.

To už si raději dát hrnek zázvorového čaje, na deset minut si v tichu sednout a zamyslet se nad tím, co vlastně opravdu chci, kdo jsem, kam jdu. Pomodlit se, pokud mohu a umím. Zima, čas, kdy je naše energie stažená dovnitř nás samých, nám k tomu dává ideální příležitost.

Pokud se tedy budu pokoušet zázvor využívat jako bylinu, která mě naopak má jako křečka v kolečku „udržet v tempu“, nejspíš tak úplně nezabere – nebo jen chvilkově. Nejdůležitějším předpokladem zdraví – ať nás trápí chornické nemoci, či „jen“ akutní nachlazení –  je totiž především najít cestu k sobě a k Bohu. K tomu nám může pomoci jak zázvor, tak vánoční čas – pokud jej „užijeme“ správně.

K tomu bychom také na Protiproudu chtěli během svátků přispívat. 

PP




Tagy článku

Doporučujeme

Zoufalci a zločinci: Kastrační kult je na vzestupu. Sekty dnes podporuje státní ideologie. Zvrhlí učitelé. Zjevná duševní porucha bude normou? Chemický útok na děti. 94 % zdevastovaných? Doktoři Moreau a Mengele vzory dneška!

Zoufalci a zločinci: Kastrační kult je na vzestupu. Sekty dnes podporuje státní ideologie....

Rakovinový průmysl: Vyléčíte-li chorobu, ztratíte zákazníka. Původcem nejsou viry ani patogeny. Tajemství dostatku a nedostatku. 1400 blahodárných rostlin. Proč divoši rakovinou netrpí? Nemoc sama od sebe nemizí

Rakovinový průmysl: Vyléčíte-li chorobu, ztratíte zákazníka. Původcem nejsou viry ani...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky