Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
O erekci  eurovlajky  a zhmotnělé můře
Popisek: Capka nám asi Barroso přinesl.... | Autor: Ondřej Höppner

O erekci eurovlajky a zhmotnělé můře

4. 4. 2013

Tisk článku

Petr Bahník Státní prezident Zeman dnes vztyčil na Hradě vlajku Evropské unie. Odjakživa nemám rád jednobarevné vlajky. Už kvůli jejich nositelům. Piráti, Sověty, Třetí říše...

Dnes vlajka tohoto typu zavlála na prvním nádvoří Pražského hradu. Je sytě modrá, doplněná kruhem dvanácti hvězd. Byl jsem mezi několika sty občanů, kteří proti tomuto aktu na místě protestovali. Odpoledne jsem si přečetl, že zde prý byli příznivci i odpůrci vyvěšení. No, nevím, ale příznivce jsem potkal slovy dva. Jeden z nich vypadal jako by vystoupil ze zlého snu, ale o tom později. Nejprve k vlajce, ta byla přece v hlavní roli.  

Symboly diskontinuity

Vlajky kdysi vznikly pro potřeby mořeplavby a nahradily středověké prapory, jejichž erbovní figury převedly kvůli zřetelnosti do barevných pruhů. Jednobarevné vlajky tento vývoj, ani rozdíl mezi praporem a vlajkou, neodrážejí. Jsou to symboly diskontinuity.

Detail v barvě doplňkové dává dominantní barevnosti vyniknout.

Tedy, přesně řečeno, ona je málokterá z nich úplně jednobarevná, vždycky na ní najdeme nějaký ten detail v barvě doplňkové,  která dává dominantní barevnosti tím více vyniknout, asi jako strany a organizace předlistopadové Národní fronty doplňovaly mocenský monopol strany jediné. Saturnský srp a kladivo na vlajce prvního státu proletářů, lebka s hnáty na bukanýrské černi, hvězdičky na vlajce unie.

Eurovlajka

Podle dostupných informací převzala Evropská unie vzor vlajky od Rady Evropy a na základě dodatků k Lisabonské smlouvě byla v řadě členských zemí prohlášena za oficielní unijní vlajku. Její symbolika bývá vykládána různě.

Sumerové, Apokalypsa a osvícenci

Modř je rituální barvou tajných spolků i barvou katolických ctitelů Panny Marie, dvanáctka hvězd odkazuje na šedesátkovou soustavu, sumery a vše co s tím souvisí, hodiny, apoštoly, měsíce atd., ale i na apokalyptickou ženu s měsícem pod nohama a korunou dvanácti hvězd kol hlavy známou z poslední z biblických knih. Hvězdy na eurovlajce jsou ovšem, na rozdíl od tradičních uměleckých zpodobnění ženy z Apokalypsy pěticípé, což poukazuje spíše na tradici osvícenskou. Pěticípá hvězda, pentagram, je totiž symbolem lidské postavy, jako míry všech věcí, symbolem zabsolutisovaného humanismu.

Svastika jetelinkou štěstí?

 Ale ať už je původní význam eurovlajky jakýkoli, stala se v povědomí svobodymilovných lidí symbolem všech známých negativ Evropské unie, hyperbyrokracií počínaje a nedemokratičností konče. Je pošpiněna, a to na hodně dlouho, ne-li navždy. Rudyard Kippling za Druhé světové války usoudil, že musí opustit zvyk zdobit vazby svých knih svastikou, ač v Indii, na kterou tím odkazoval, měla zcela pozitivní význam. Stejně je tomu s eurovlajkou. Dojde-li někdy, a soudím, že dojde, k rozvalu EU v podobě jak ji známe, a budou se nově a jinak formulovat zásady spolupráce evropských států, nebude to možné pod vlajkou, kterou dnes vyvěsil prezident Zeman.

Vztyčení   

Nedávno zvolený prezident Zeman se rozhodl doprovodit návštěvu J.M. Barrosa a děsivé podepsání tzv. eurovalu folklorně-symbolickým gestem a vztyčit na Hradě eurovlajku. Lidem s historickou pamětí to nemohlo nepřipomenout doby, kdy se vedle naší státní vlajky prakticky vždy vyvěšovala vlajka sovětská, jako připomínka našeho vazalství. Ba možná i doby, kdy státní prezident Hácha roztřeseně doprovázel po Hradě říšské protektory. O podobných paralelách ale psali kritici EU už mockrát.

 Moje noční můra se zhmotnila.

Tak moc, že se mi to vrylo do podvědomí a před časem se mi v jednom temném snu zdálo, že mě pronásledují esesáci s rukávy ozdobenými modrými páskami, na nichž byl místo kruhu s hákovým křížem kruh bruselských hvězd. Dnes se tato moje noční můra zhmotnila. Když jsem s ostatními demonstrujícími po protestu odcházel z Hradčanského náměstí, potkal jsem živého příznivce vyvěšení. Toho, o kterém jsem se zmínil úvodem. Byl oblečen do jakési paramilitární uniformy německého střihu, na hlavě měl vojenskou čapku na půl cesty mezi K. und K. infanterií a wehrmachtem a na rukávě…eurovlajku. Euroesesáček.

Petr Bahník

Krátké video z protestu proti vlajce zde:
Tagy článku

Doporučujeme

Postní naděje: Skutečnost nebo klam? Už i vědci souhlasí, že všechno vzniklo z ničeho. Víra v Něj je cesta zdravého rozumu. Stovky proroctví a stovky vzkříšení. Ateismus je rovněž víra - bez Víry. On žije a je přítomen mezi námi!

Postní naděje: Skutečnost nebo klam? Už i vědci souhlasí, že všechno vzniklo z ničeho....

Velké zatmění v USA: Přesně za měsíc to začne. Znamení biblických rozměrů? Vzkaz z Ninive pro celý Západ? Kříž nad Amerikou. Ze země vylezou miliardová mračna cikád. Varování? Příležitost? Jednou za 32 000 000 let. Porozumíme?

Velké zatmění v USA: Přesně za měsíc to začne. Znamení biblických rozměrů? Vzkaz z Ninive...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky