Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Společnost Apple nás ve jménu pokroku vhání do „koncentráku“ se zdmi z moderních technologií: Jestli chcete nový iPhone, musíte si nechat sejmout otisky prstů!

Společnost Apple nás ve jménu pokroku vhání do „koncentráku“ se zdmi z moderních technologií: Jestli chcete nový iPhone, musíte si nechat sejmout otisky prstů!

11. 9. 2013

Tisk článku

Redakce Protiproud „Nakousnuté jablíčko“ je dokonalým výrazem moderní doby. Nikoho – dokonce ani křesťany, jak se zdá – už toto logo nezaráží. Nepochybně je příznačné. Od časů Steva Jobse čelily applovské počítače kritice za to, že uživatele omezují v jeho „právech“ – totiž, že s nimi a jejich programovou výbavou jde obtížně, pokud vůbec, manipulovat a přizpůsobovat je potřebám uživatele. „Po Jobsovi“ ovšem Apple nabírá daleko přímější kurz směrem k totalitě. Včera, 10. září, den před výročím slavného útoku na lidskou svobodu, jenž odstartoval naše století, Apple oficiálně představil iPhone 5S: „nejpokrokověji smýšlející telefon na světě“. Telefon, který se bude odemykat snímáním otisku prstu jeho majitele.

 Telefon iPhone 5S, který se začne prodávat 28. září, tedy přesně rok poté, co se do Česka dostal jeho předchůdce, iPhone 5, bude překrásnou hračkou, o tom není pochyb. Elegantní, lehoučký, ultratenký, s velikým displejem, příslovečně skvělým fotoaparátem s rozlišením 8 megapixelů, o němž si před pár lety málem jen nechávaly snít ty nejpokročilejší „specializované“ digitální foťáky. Fotky z iPhonu jsou navíc tak dokonale „dobarvované“, že i v horších světelných podmínkách či s bleskem podávají fotoaparáty úžasné výkony. Ještě zajímavější – nikoli ovšem pro běžné uživatele – je zřejmě architektura a další vlastnosti čipu a nový operační systém. O aplikacích nemluvě. Jenže.

PP

Revoluce a "pokrokovost" v oblasti telefonů

Jenže nejde o evoluci - jak Protiproudu v reakci na tento přístroj napsal jeden nadšenec, zabývající se informačními technologiemi coby svým hobby – ale o čistokrevnou revoluci. Hned v prvním odstavci tiskové zprávy se dočteme – jen tak mimochodem – že telefon obsahuje „inovativní“ způsob, jak jej odemknout jen dotykem prstu. Příjemné a pohodlné, že?

Tato nová „pokroková hračička“, vyvinutá firmou AuthenTec, kterou Apple ovládl v minulém roce, prakticky znamená povinné snímání otisků prstů pro všechny majitele nového vynálezu. Nechme se překvapit, zda dá Apple zákazníkům na výběr. Zatím to vypadá, že jinak se do telefonu prostě nedostanou.

A že těch zákazníků nejspíš bude! Zdá se, že smrt Stevea Jobse zatím firmě s marketingem a prodejem spíše pomohla: Na iPhone 5, který se začal prodávat dosti příznačně o půlnoci, se stály mnohahodinové fronty a lámal prodejní rekordy. Je pravděpodobné, že právě tak tomu bude i s novým telefonním „potomkem“ Applu. Je to roztomilé miminko, jen je na něm něco trochu divného, asi jako na tom z filmu Rosemary má děťátko. Jenže kdo dnes ten film pamatuje?

Nesvéprávně, ale pohodlně

Apple se v tiskové zprávě zaklíná, že nový systém čtení otisků prstů, který se umí učit (!) a lépe a lépe tak rozpoznávat otisky prstů svého majitele, je vestavěný do přístroje a nikdy jej neopustí: otisk tedy nebude zálohován na serverech Applu, ani v iCloudu či podobných úložištích. To je sice pěkné – ale má to dva háčky.

Tím prvním je, že co není, může být. Zatím je sice čtečka v přístroji, údajně je ale plánováno, že bude umožňovat a „zjednodušovat“ nákup na internetových obchodech aplikacemi (AppStore) a hudbou (iTunes). Také v těchto „institucích“ se tedy bude uživatel také identifikovat otiskem prstu.

Tato báječná „pokroková“ identifikace bývala dříve běžná jen u zločinců, nebo jedinců, neovládajících čtení a psaní – v něž se mohutným spolupůsobením televize a elektronických médií poměrně rychle měníme. Ve spojení se sledovacími programy, o kterých jsme přinesli nedávno na Protiproudu zprávu, je docela dobře možné, že se nám před očima noří odkudsi z hlubin systém, v němž může být jedinec pod absolutní kontrolou.

PP

Čtěte také: Skandály s americkým špiclováním všech a všeho budou v EU brzy překonány – a to zcela bez utajení: Projekt Indect znamená největší omezení naší svobody od roku 1989

Druhý háček – a možná závažnější – spočívá v tom, že telefon opět limituje naši svobodu a samostatnost. Copak je tak složité přejet po obrazovce prstem a odemknout ji? Nebo si zapamatovat heslo do internetového obchodu?

Jenže mít mašinku, která toto, jako mnoho jiných věcí, dělá za mě, je možná ještě méně složité, a protože je navíc krásná a chytrá, jistě si ji koupí leckdo. Je to přece tak pohodlné... stejně jako třeba google brýle, o kterých jsme nedávno psali.

PP

Čtěte také: Společnost Google jako jeden z předních přisluhovačů Velkého Bratra: Naše děti by již měly mít čipy v hlavách. Co s tím můžeme dělat?

Telefony a další přístroje nás více a více tlačí k tomu mít je neustále při sobě a každý svůj krok zaznamenávat a nejlépe i sdílet na sociálních sítích. Mimochodem, i nový iPhone má vylepšené vlastnosti za účelem toho, aby mohl být používán v různých sportovních aplikacích (pro zaznamenávání např. cvičení a běhání a stravovacích návyků). Ty jsou povětšinou propojeny s facebookem – jde tak nejspíš o největší sběr dat o sportovních a lifestylových návycích uživatelů, jaký kdy byl. A je dobrovolný!

Honba za pozlátkem

Stejně jako tyto aplikace i celý nový telefon od Applu o krůček přibližuje svého uživatele – jako osla, před nímž je na šňůře zavěšena mrkev, zde tedy spíše jablko – širokou cestou do pekel. Tedy do stavu bezprávného dítěte, o nějž je sice postaráno, které však nesmí rozhodovat samo za sebe. A ani nechce. Vždyť žít ve svobodě je nepohodlné! Ať žije pokrok!

Jak opět píše nejmenovaný fanda do informačních technologií v dopise Protiproudu: „Myslím, že dost z uživatelů přes pozlátko nevidí, že v případě těchto přístrojů je vždycky něco za něco, a bohužel čím dál častěji ono „za něco“ nad tím „něčím“ převažuje. Přitom jsou to ale paradoxně právě spotřebitelé, kteří mají velkou moc ovlivnit, co jim výrobci nabídnou. Problém je v tom, že to, co se skrývá pod krásným povrchem, primárně nevidí, nebo nevěří, že by to tak mohlo být.“

Je více než příznačné, že se nový telefon vyrábí ve třech líbezných barevných odstínech, včetně černé a zlaté. Ale nikoli v tradiční „applovské“ bílé.

PP




Tagy článku

Doporučujeme

Postní naděje: Skutečnost nebo klam? Už i vědci souhlasí, že všechno vzniklo z ničeho. Víra v Něj je cesta zdravého rozumu. Stovky proroctví a stovky vzkříšení. Ateismus je rovněž víra - bez Víry. On žije a je přítomen mezi námi!

Postní naděje: Skutečnost nebo klam? Už i vědci souhlasí, že všechno vzniklo z ničeho....

Velké zatmění v USA: Přesně za měsíc to začne. Znamení biblických rozměrů? Vzkaz z Ninive pro celý Západ? Kříž nad Amerikou. Ze země vylezou miliardová mračna cikád. Varování? Příležitost? Jednou za 32 000 000 let. Porozumíme?

Velké zatmění v USA: Přesně za měsíc to začne. Znamení biblických rozměrů? Vzkaz z Ninive...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky