Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Vedra ubližují lidem: Proč nemáme dotace na klimatizace? Odpojme nemocné od přístrojů - ušetříme ještě více. Šarlatánské metody pro boj s přírodou? Úspory za mrtvé. Miliardy pro řepku a solární barony

Vedra ubližují lidem: Proč nemáme dotace na klimatizace? Odpojme nemocné od přístrojů - ušetříme ještě více. Šarlatánské metody pro boj s přírodou? Úspory za mrtvé. Miliardy pro řepku a solární barony

21. 8. 2018

Tisk článku

Vítězslav Kremlík uvažuje o tom, proč vláda ruku s vruce se zelenými aktivisty nechá trpět nemocné, staré či chudé spoluobčany vedrem, zatímco platí miliardy z našich peněz za kontaproduktivní metody pro boj s globálním oteplováním

Vlna veder, kterou jsme zažili letos, odhalila naši nepřipravenost. V nemocnicích i domovech důchodců chybí klimatizace, jak o tom pojednává celá řada médií. A existuje ideologický zájem to tak nechat.

Není tajemstvím, že při vlnách horka většinu obětí tvoří jedinci s podlomeným zdravím, lidé staří, chudí a nemocní. Jde o tzv. „displaced mortality“, česky asi jako uspíšená úmrtnost. Tomu se lze vyhnout jen tak, že tyto oslabené jedince ochráníme před teplotním stresem. Bohužel se to neděje.

Je samozřejmě každého věc, zda si koupí klimatizaci nebo bude snižovat svou "uhlíkovou stopu". Ale lidé v domovech důchodců a lidé upoutaní na lůžku v nemocnicích tuto svobodu nemají. A je na společnosti, aby se o ně postarala.

Novodobé puritánství

Není to zvláštní? Máme celostátní dotační programy na zateplování budov, pěstování řepky, soláry a větrníky. Máme dotace na kdejakou pitomost. Ale žádný dotační program na nákup klimatizací. Ačkoli by se to zdálo jako první logický krok přizpůsobení na teplejší klima. Pokud by se naše klima oteplilo o 5°C, měli bychom tu podnebí jako v severní Itálii. Tam už klimatizace samozřejmě dávno mají.

Není to bohužel žádné opomenutí nebo náhoda. Aktivisté jsou tak posedlí rituálním snižováním emisí CO2, že nákup klimatizací odmítají z principu. Prý by se tím zvyšovala spotřeba elektřiny, a tím i emise CO2. Na vlastní uši jsem to slyšel od pana Rovenského z Greenpeace v Duelu na Seznam TV, kde jsem se s ním střetl. A moderátorka tomu přizvukovala.

Moderátorka (21:30) v reakci na to, že domovy důchodců by potřebovaly klimatizace: „Ale je to je celkem krátkodobé řešení. A vlastně to asi také bude požírat energii, další klimatizace.“ Rovenský v závěru Duelu (25:35): „Nemyslím si skutečně, že tím řešením jsou primárně klimatizace. Už proto, že tím si fakt tu větev podřezáváme ještě rychleji.“

Bohužel toto novodobé puritánství („lidé se musí uskromnit v zájmu Planety“) je v médiích dost běžné. Jako příklad lze uvést články v New York Times (How Bad Is Your Air-Conditioner for the Planet?) nebo v Guardianu (Why air conditioning is a vicious circle) či u nás na Ekolistu (Klimatizace a oteplování klimatu). Nebo opět NY Times (Air conditioning is a luxury the world can‘t afford). Pochopitelně, tento asketismus nejhalasněji prosazují zámožné střední vrstvy, které si mohou v těch největších vedrech odjet do své vily v Norsku. Je to nepálí.

Čtěte ZDE: Horko neustupuje: Můžou za to pšoukající krávy? Trump ulevil farmářům. Co všechno si chtěl Obama zapisovat? Za vším hledej bažiny. Příroda umí dokonale recyklovat. Chatrná logika ekoaktivistů

Zelené šarlatánství

Přiznám se, že tento nehumánní postoj mne zarazil. Vezmeme nemocným v těch největších vedrech klimatizaci, aby se emise CO2 snížily symbolicky o pár gramů? Odtud už je jen krok k tomu, aby někdo navrhl nemocné odpojit od přístrojů, aby se ušetřila elektřina. Koneckonců snížením populace by se krásně snížily emise, že? (Už slyším ty námitky. „My přece nikomu klimatizace nebereme. My jim je jenom nedáme.“).

Aktivisté by chtěli problém raději řešit u kořene a ochladit rovnou celou planetu. Snížením skleníkových plynů. To je ovšem běh na desítky let. Do té doby necháme lidi umírat horkem? Navíc to snižování emisí moc nefunguje. Každý rok nacpeme z našich daní kolem 50 miliard do kapes solárníkům, větrníkům a pěstitelům řepky. Přesto koncentrace CO2 v atmosféře stále roste. Pokud někomu draze prodávám lék, který neúčinkuje, je to šarlatánství. A toto zelené šarlatánství má mít přednost před lidskými životy?

Je sice pravda, že díky oteplení klesla zimní úmrtnost a že v součtu celková úmrtnost při extrémním počasí klesá. Zejména je-li zajištěn hospodářský růst, aby lidé měli na adaptační opatření. Ale oběti při vlnách veder jsou přece zbytečné a lze jim zabránit.

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky