Výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa by se bezesporu mělo pravidelně připomínat. Na druhou stranu by se však toto memento nemělo lacině využívat k politikaření a prvoplánovému aktivismu v rámci současných zájmů. Byl jsem zvědav, čeho všeho se dočkáme.
Víc jsem se totiž obával, že spíše než o připomínku smutného výročí půjde o další „dvě minuty nenávisti“ vůči Zemanovi a Babišovi. Alespoň že strýčka Bradyho – „hrdinu“ jednoho podzimu – nechali soudruzi doma. Stačí, když dorazí opět až na podzim.
Ostatně jsem zvědav, zda Česká televize, Český rozhlas, nejrůznější angažované neziskovky, politici, umělci a jiné veřejně známé osobnosti, které v těchto dnech doslova chrlí do éteru moudra a odvážné výzvy protkané výrazy jako svoboda, demokracie, invaze, okupace, Rusko, nezapomínat; v příštím roce na podobně nešťastné 80. výročí okupace Československa rovněž ony pojmy vznesou a dají je do kontextu s Německem.
Jenže o tom se samozvaným bojovníkům za svobodu a (liberální) demokracii mluví malinko ztěžka a nahořklou příchutí, neb podobně jako před dekádami přicházelo nejvyšší dobro a nezpochybnitelná pravda od našeho velkého vzoru z Moskvy, tak nyní obdobně nekriticky a zbožně řada uvědomělých (zejména) elit vzhlíží k Washingtonu, Bruselu a k Berlínu (co se týká subordinace prakticky v tomto pořadí).
Čtěte ZDE: Týden zostřené nenávisti: Srpnová invaze 68 – "osvětimská lež" v podání ČT. Rusko nás neokupovalo. Brání lidovci Adama Bartoše? Bacha na žehličky a lednice! Kalousek jako Kapek. Kdy další srpen?
Není okupace jako okupace
Jelikož již přede mnou Petr Štěpánek, spoluzakladatel Občanského fóra a později ODS, na Facebooku na toto téma formuloval řadu myšlenek, které bych neshrnul trefněji, dovoluji si alespoň krátkou pasáž jeho zajimavého textu citovat:
„V rukou novodobých propagandistů rovněž není okupace jako okupace. Ta německá z roku 1939 je už tak nějak pozapomenuta, koneckonců Německo je teď náš kamarád a ‚euro-genosse‘, pročež když už se něco připomíná, tak pouze to, jak Češi po válce strašně ublížili odsunutým, pardon, vyhnaným sudetským Němcům. Co na tom, že předtím zahynulo 360 tisíc našich spoluobčanů. Ostatně tahle okupace přece nebyla německá, nýbrž nacistická. Kde leží to Nacisticko sice nikdo přesně neví, ale to je pochopitelně v řádu věcí, proto se to tak říká… S okupací z roku 1968 je to ovšem úplně obráceně. Tu nespáchal komunistický Sovětský svaz (ruku v ruce s bolševickým Polskem, NDR, Maďarskem a Bulharskem), nýbrž Rusko.“
Edukační okénko pro novináře a některé politiky
A za přečtení stojí i „edukační okénko pro novináře a některé politiky“ z dílny Františka Matějky:
„Edukační okénko pro novináře a některé politiky: Vyberte si. Buď Lidice a Ležáky vypálili nacisté, ale pak nás v roce 1968 obsadili socialisté a komunisté, nebo nás obsadili v roce 1968 Rusové (Sověti), ale pak Lidice a Ležáky prostě vypálili Němci.“
Zdroj.
Tagy článku
Doporučujeme
Jiří Weigl uvažuje nad tím, proč je výročí husitského hejtmana inspiraci pro dnešní veřejnost, a vidí... více čtěte zde
Protiproud TV vysílá poradu tvrdého jádra nepodvolených se šéfredaktorem Protiproudu, který současná fašistická... více čtěte zde