Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Od spravedlnosti k zastrašování: Ústavní soud jako nástroj totality? Česká televize a BIS ve společném gangu. K čemu máme veřejné instituce? Jsou tací, jimž to vyhovuje. Autorita založená na zbabělosti

Od spravedlnosti k zastrašování: Ústavní soud jako nástroj totality? Česká televize a BIS ve společném gangu. K čemu máme veřejné instituce? Jsou tací, jimž to vyhovuje. Autorita založená na zbabělosti

23. 10. 2019

Tisk článku

Petr Hampl komentuje současnou neblahou roli našeho ústavního soudu v politickém boji a soudí, že než takto ničivou instituci, raději žádnou

Bývalý prezident Václav Klaus označil Ústavní soud za úplně zbytečnou instituci, která by mohla být klidně zrušena. Shodou okolností jsem napsal totéž ve stejném týdnu na Facebook. A určitě byli i další. 

Zkrátka, zbytečnost ústavního soudu je něco, co visí ve vzduchu.

Politická instituce

Instituce existují díky tomu, že vykonávají nějaké poslání. Někdy je to třeba jen usnadňovat rozkrádání nebo čerpání rozpočtu. Ale ústavní soud byl ustaven proto, aby dával všem lidem jistotu, že ve státě převládá spravedlnost a v justici nestrannost. Aby dával jistotu, že se lidé nakonec dovolají spravedlnosti, i když třeba narazí na zkorumpovaného nebo neschopného soudce. Lidé nemusí rozumět paragrafům, ale musí vidět moudrost ústavního soudu. Nemusí být rozhodnuto podle jejich názorů, ale musí vidět, že ústavní soud postupuje nestranně.  

Jenže v České republice máme ústavní soud, který vynáší nesmyslné rozsudky, v ostrém rozporu se základním smyslem pro spravedlnost. Kromě toho dává veřejně a okázale najevo, že není nestranný, ale podporuje určitý politický program. Cítí se někdo s takovým ústavním soudem bezpečněji? Ano, samozřejmě, Miroslav Kalousek. A dál? Jasně, Miroslava Němcová. A možná ještě Pavel Šafr. Tím jsme na konci seznamu.

Ústavní soud, který nepečuje o vlastní pověst v očích lidu, je úplně zbytečnou institucí. Jeho život je v podstatě jen čekáním na to, až nějaký premiér, prezident nebo státník odmítne přijmout rozsudek. Nic se nestane. Nikomu to nebude vadit. Autorita ústavního soudu je založena pouze na zbabělosti politiků.

Čtěte ZDE: Pokleslý kabaret jménem Ústavní soud: Jak na Rusa? Podle Cimrmana! Veselá smutná proměna. Hostinský Palivec jako expert. Aspoň už víme, co je to ta slavná diskriminace. Co vyletí z Pandořiny skříňky? Démoni bezpráví

Nejen ÚS 

Jenže jsou i případy, kdy se podařilo zakládající poslání instituce změnit. Třeba Česká televize. Původně byla založena k tomu, aby přinášela nestranné a úplné informace, solidní zpravodajství. Postupně ale přešla k té nejpokleslejší propagandě a dokázala přesvědčit významný počet lidí, že země nutně potřebuje státem financované centrum neomarxistického vymývání mozků.

Nebo BIS. Původně měla odhalovat zločinná spiknutí, ale postupně se přerodila v centrum lidového vypravěčství. A jsou lidé, kteří mají za to, že právě tato role je nesmírně důležitá. Kdepak islamistické gangy. Správně okomentovat masarykovský dějepis, to naše země potřebuje!

Takže možná, že i ústavní soud by jednou mohl být transformován v zastrašovací instituci, která je od toho, aby lidem ukázala, kdo má navrch, a aby jim ušetřila zbytečné a marné pokusy domáhat se spravedlnosti.  Tým pana Rychetského na tom intenzivně pracuje.

Jenže podaří se? Opravdu země potřebuje další zastrašovací instituci? To soudci ústavního soudu řešit nemusí.

Jim stačí, že nehrozí zrušení do ukončení jejich mandátu.

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky