Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Dozvuky bojů v Karabachu: Arménští zajatci jsou stále mučeni. Bude třetí válka? Jako 350 000 Čechoslováků vyhnaných Němci ze Sudet. Kavárna jen teatrálně zbrojí proti Lukašenkovi. Když jde do tuhého, ČT i neziskovky zalezou

Dozvuky bojů v Karabachu: Arménští zajatci jsou stále mučeni. Bude třetí válka? Jako 350 000 Čechoslováků vyhnaných Němci ze Sudet. Kavárna jen teatrálně zbrojí proti Lukašenkovi. Když jde do tuhého, ČT i neziskovky zalezou

10. 7. 2021

Tisk článku

Jiří Kobza připomíná aktuální situaci na Kavkaze po nedávné válce v níž muslimové ("turecký Ázerbajdžán") porazili křesťany (Armény) - a zajatce nyní dále zadržují a mučí - což ovšem naš velkohubé "lidskoprávní giganty" nechává zcela v klidu

Už od konce (druhé, loňské) války o Náhorní Karabach mne zajímal osud místních lidí. Nejenom těch, kteří bojovali proti invazi armády Ázerbájdžánu, ale především osud místních obyvatel, kteří byli houfně vysídlení z obsazených území.

Nemohu v této souvislosti totiž nevzpomenout na 350 000 Čechoslováků, vysídlených z tzv. Sudet v letech 1938 - 1939. Také na ně se tenkrát celý tzv. svobodný svět z vysoka vykašlal.

Nástroj vydírání

Je zdokumentované, že ázerbájdžánské bezpečnostní a ozbrojené síly tyto arménské válečné zajatce podrobují krutému a ponižujícímu zacházení a mučení. Přitom arménsko-ázerbájdžánský konflikt o Náhorní Karabach, ve kterém měla na vítězství Ázerbájdžánu rozhodující vliv vojenská pomoc a technická podpora Turecka, skončil již 10. listopadu 2020 příměřím sjednaným Ruskem. Mírová dohoda stanovuje „výměnu zajatců a jiných zadržovaných osob“. Tuto část dohody ovšem Ázerbajdžán neplní.

Nelidské zacházení a mučení arménských zajatců v ázerbájdžánských věznicích je také samozřejmě v příkrém rozporu s Ženevskými konvencemi a s dalšími normami mezinárodního práva, kterými je Ázerbájdžán vázán. Zadržováni tam přitom nejsou pouze vojáci, ale i arménští civilisté. Podle ázerbájdžánské interpretace jde o bandity a teroristy a každému z nich hrozí až 20 let vězení. Pokud přežije…

Dle arménských úřadů jde minimálně o 240 zadržovaných. Arménie naopak všechny ázerbájdžánské zajatce (jednalo se o 58 osob) předala do jejich vlasti již v únoru. Ázerbájdžán tedy mírovou dohodu nedodržuje, což i maří naději na nastolení budoucích mírových vztahů.

Zadržování arménských zajatců má i vojenskopolitické souvislosti, protože tito zajatci představují pro Ázerbájdžán prostředek k nátlaku a k vydírání Arménie - tlak na okupaci dalších oblastí, tentokrát už uvnitř hranic samotné Arménie. To bude mít za následek další stupňování napětí a možná i novou válku.

Je alarmující, že letos na jaře jara již ázerbájdžánské jednotky několikrát pronikly až na území vnitřní Arménie - kde opět braly další zajatce. Těch využívá jako rukojmí pro nátlak na Arménii, aby mu vydala plány minových polí ve válečné oblasti. Jenže pokud by je vydala, nebude mít v ruce už nic, čím by mohla tlačit na propuštění zadržovaných Arménů. Bludný kruh.

SPD v Bruselu... 

Mimo jiné díky obdivuhodné práci českého europoslance za SPD Ivana Davida - přijal europarlament drtivou většinou hlasů „Rezoluci o arménských válečných zajatcích držených v ázerbájdžánském zajetí“, která kromě jiného požaduje okamžité a bezpodmínečné propuštění všech arménských válečných zajatců a civilistů. Ázerbájdžánské vládě adresuje výzvu, aby poskytla mezinárodním orgánům úplný seznam všech osob arménské národnosti držených v ázerbájdžánském zajetí, aktuální informace o jejich zdravotním stavu a také informace o osobách, které v tomto zajetí zemřely.

Rezoluce vyjadřuje obavy o zdraví a životy arménských válečných zajatců zadržovaných často v ponižujících podmínkách, vystavených nelidskému zacházení a mučení. Což lze nepochybně klasifikovat jako válečné zločiny se všemi důsledky pro jejich pachatele.

Čtěte ZDE: Byl jsem při tom: Etnická čistka jako z partesu. Soužití muslimů s naší civilizací není možné. Fňukáme nad koronou, za humny se vraždí. Chceme na Silvestra slavit? Mrkněme na fotky a video: Vzpomínky na budoucnost...

...i u nás doma

V této souvislosti jsem inicioval, aby Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny na své jednání zařadil bod, který se týká situace Arménů protiprávně zadržovaných na území Ázerbájdžánu.

To se i v červnu stalo a výbor na můj návrh přijal usnesení, které apeluje na okamžité a bezpodmínečné propuštění všech arménských vojenských i civilních vězňů zadržovaných v Ázerbájdžánu. A vyzývá Ázerbájdžán, aby plně dodržoval mírovou dohodu z listopadu roku 2020. Usnesení odsuzuje veškeré útoky namířené proti civilnímu obyvatelstvu, mučení a nelidské zacházení s válečnými zajatci a vyzývá vládu Ázerbájdžánu, aby plně spolupracovala s Evropským soudem pro lidská práva a dodržovala všechna jeho předběžná opatření týkající se zadržovaných Arménů.

Usnesení rovněž vyzvalo vládu České republiky, aby na půdě mezinárodních organizací ve věci práva Arménů zadržovaných v Ázerbájdžánu na návrat domů aktivně vystupovala.

Kavárna mlčí

Mnohokrát jsem rovněž apeloval na českou vládu, aby poskytla humanitární pomoc vysídlencům z Náhorního Karabachu. Namísto velmi sporné podpory běloruské opozice z peněz českých daňových poplatníků, anebo namísto mnohamilionových rozvojových projektů, za kterých profitují pouze soukromé subjekty, by takto vynaložené peníze splnily hluboce humánní cíl. Koneckonců, jaké to je přijít úplně o všechno vidíme nyní po tornádu na Jižní Moravě.

Pokud česká diplomacie neustále hovoří o potřebě řešit otázku lidských práv kdekoliv v zahraničí a investuje do této agendy obrovské prostředky českých daňových poplatníků, tak tady a teď má možnost prokázat, jak vážně to míní. Právo zadržovaných Arménů na život a svobodu není totiž jen fráze. Podle všech signálů a informací z místa, které máme, není na co čekat. Těm zadržovaným jde totiž o život.

Pozoruhodné je zatvrzelé mlčení lidskoprávních organizací a také například České televize, které jsou tak hlučné, když jde o lidská práva v Rusku, Bělorusku a vůbec kdekoliv, kde to odpovídá americkým zájmům na změnu tamních politických režimů. Po zadržovaných arménských vesničanech, kterým bezprostředně hrozí smrt, nikdo z nich ani nevzdechne.

Nejasný osud trpících Arménů odhaluje v celé alarmující nahotě pokrytectví těch našich politiků a „neziskových“ organizací, kteří mají takřka nonstop plná ústa lidských práv, ale když jde skutečně „do tuhého“, zbaběle zalezou, aby náhodou někoho mocného nerozzlobili.
Tagy článku

Doporučujeme

Jasná slova odborníka: Míříme přímo do volného pádu. Za energie platíme nejvíc na světě. Denně mizí miliarda neznámo kam. Zima bude zlá. Němci dál berou ruský plyn. My nesmíme? Fialová tma. Většina mlčí. Změní to až rána do vazu?

Jasná slova odborníka: Míříme přímo do volného pádu. Za energie platíme nejvíc na světě....

Fialův totalitní pandemický zákon právě chcípl: Manipulaci strachem obstarávají jiná témata. Švédská vs čínská cesta. Covidismus byl i mega rozkrádačka. Lži. Vyhozené miliardy. Důsledky na zdraví. Zločin bez trestu. Dáme si to znovu?

Fialův totalitní pandemický zákon právě chcípl: Manipulaci strachem obstarávají jiná témata....

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky