Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Překvapení: Prozradil Zelenský bunkr v Dněpropetrovsku? Hluboko pod zemí zahynuli i velitelé NATO. Černý pátek pro Kyjev i Západ. Další rána: Likvidace hlavního letiště, britských raket a centra velení u Starokonstantinova

Překvapení: Prozradil Zelenský bunkr v Dněpropetrovsku? Hluboko pod zemí zahynuli i velitelé NATO. Černý pátek pro Kyjev i Západ. Další rána: Likvidace hlavního letiště, britských raket a centra velení u Starokonstantinova

31. 7. 2023

Tisk článku

Václav Danda přináší informace o posledních ruských raketových úderech na kyjevskou pučistickou infrastrukturu a velitelská centra, v nichž zdaleka nejsou jen ukrajinští vojáci, ale především velitelé z USA a zemí NATO, kteří proxy-válku proti Rusku řídí

Polohu tajného bunkru v Dněpropetrovsku, který zasáhla v pátek 28. července ruská raketa Iskander, prozradil ruské rozvědce sám Zelenskyj. Den předtím tam totiž přicestoval, aby předal ocenění (pistoli) ukrajinskému hlavnímu veliteli Zalužnému, a setkal se s dalšími ukrajinskými veliteli včetně generálplukovníka Syrského a šéfa vojenské rozvědky Budanova. Ruské ministerstvo obrany pak pouze suše konstatovalo, že zaútočilo na ukrajinské velitelské stanoviště v Dněpropetrovsku pomocí vysoce přesných zbraní. 

pp

Rána na komoru

Ruská rozvědka Zelenského samozřejmě pozorně sleduje. Jeho příjezd do Dněpropetrovska a setkání s ukrajinskými generály a polními veliteli, jakož i se šéfem ukrajinské vojenské rozvědky tak nejspíš prozradil, kde se nachází velitelské centrum. Cenzurovaný ukrajinský tisk tvrdí, že cílem ruského útoku byl nedaleký obytný komplex. Experti se však domnívají, že obytný komplex byl jen vedlejší škodou způsobenou sestřelením ukrajinské rakety protivzdušné obrany. Zdá se pravděpodobné, že Rusové zasáhli hlavní velitelské centrum. Úplný rozsah obětí není znám. Podle zpráv jsou někteří ještě pohřbeni pod troskami. Místní nemocnice zveřejnila výzvu k dárcům krve, což naznačuje, že počet obětí je vysoký.

Raketa zasáhla roh budovy a zcela zničila schodiště. Poté vypukl velký požár v garáži v prvním patře. Neexistují jednoznačné důkazy o poškození centrální části budovy, takže otázka ztrát zůstává otevřená. Ukrajinské informační zdroje začaly distribuovat video, kde ukazují zasažená horní patra nedalekého obytného komplexu a obviňují Rusko z úderů na civilisty. S vysokou pravděpodobností však šlo o další důsledek sebevražedné práce ukrajinské protivzdušné obrany. Nasvědčuje tomu alespoň poškození charakteristické pro zásah protiletadlovou raketou ve výškové budově. Jeho rozsah není srovnatelný ve srovnání s budovou SBU, kam skutečně ruská raketa přiletěla.

pp

Čtěte ZDE: Ruský úder na západní zbraně a žoldáky ve Lvově: Kdo vlastně vede ofenzívu? Padli důstojníci NATO i hrdlořezové od Slavjansku. A britské Challengery jsou na šrot. Moskvě se dostala do rukou celá britská raketa Storm Shadow

Zahynuli i velitelé NATO

Naléhavá výzva k darování krve v Dněpropetrovsku naznačuje, že budova SBU nebyla prázdná a že i předchozí ruské údery byly úspěšné. Po ruském raketovém útoku před několika dny létaly vrtulníky a letadla záchranné služby na polské základny podél ukrajinské hranice a z nich. Kdyby bylo v nemocnicích v Dněpropetrovsku jen 10 zraněných, jak tvrdí ukrajinská a západní média včetně těch českých, nebylo by třeba naléhavě darovat krev a evakuovat ukrajinské vojáky a důstojníky do zahraničí. Ti evakuovaní, byli téměř jistě důstojníci NATO z podzemních velitelství a leteckých základen.

Jak upozorňuje Turecko, přibývá důkazů, které ukazují, že ruská strana intenzivně posílila zpravodajské kapacity, což okamžitě způsobilo těžké ztráty mezi velitelským vojenským personálem NATO a Kyjeva. Proč byla zničena budova SBU v Dněpropetrovsku a ne v Kyjevě? Ti, kdo vydali rozkaz, to vědí lépe. Je pravděpodobné, že většina důstojníků SBU byla právě v Dněpropetrovsku na jednání v budově SBU a ruská rozvědka (možná i díky přítomnosti Zelenského) to věděla. O této variantě by svědčil také počet služebních automobilů na parkovišti před útokem i po něm.

pp

Mapa zásahu sídla SBU v Dněpropetrovsku 28.7. 2023

Černý pátek pro Kyjev i NATO

K úderu byla s největší pravděpodobností použita střela 9M723 Iskander, vybavená prostředky protivzdušné obrany a systémy protiraketové obrany. Díky extrémní rychlosti a stálému manévrování pronikla obranou a přesně zasáhla cíl.

Ze záběrů, které se dostaly na veřejnost upoutá levé křídlo centrální budovy SBU. K jejímu zničení nejspíš došlo zásahem rakety přes střechu a následným prasknutím hlavice. Pokud počítáme betonové stropy střechy, pak rychlost a kinetická energie rakety stačila k proražení devíti pater a suterénu. Objekty velitelského typu se téměř vždy nacházejí hluboko pod zemí, takže pravděpodobně šlo o střelu s průbojnou vysoce výbušnou hlavicí.

pp

Centrála SBU v Dněpropetrovsku srovnaná se zemí

Vidíme, že raketa s maximální rychlosti téměř deset tisíc kilometrů v hodině prorazila střechu pod úhlem 90 stupňů a prorazila několik pater betonových podlaží. Exploze nastala buď v nejvíce zamaskovaném velitelském stanovišti, nebo v jeho těsné blízkosti, protože kvůli silné hlavici o hmotnosti 480 kg není nutný přesný zásah.

Útok přišel jen dva dny poté co řízené střely dopadly na mnohá velitelská centra a letiště na západní Ukrajině. „Ozbrojené síly Ruské federace prováděly soustředěné údery s dlouhým dosahem přesně naváděnými vzdušnými a námořními zbraněmi proti letištím, centrům velení a řízení a rozmístění ozbrojených sil Ukrajiny, montážním dílnám a skladem bezpilotních člunů a vojenského vybavení dodaného z evropských zemí a Spojených států,” konstatuje 27. července oficiálním jazykem zpráva ruského Ministerstva obrany. A stejně suše dodává, že „cíle úderů bylo dosaženo, byly zasaženy všechny určené objekty“.

Čtěte ZDE: Ruské drony opanovaly bojiště: Roje čistí cestu k Charkovu. Milion Lancetů. Ničí západní zbraně závratným tempem. Kde bere Rusko čipy a čidla? Co kupujeme, můžeme vyhodit. Mazaný a chytrý Putin. Naši tupci jen zírají

Ukrajinské zdroje informovaly o masivním útoku raket třídy CH již večer 26. července. "Kde je protivzdušná obrana, Zelenský?" ptali se diskutující na svých vojenských fórech. A hle: Zelenskyj skutečně reagoval a dokonce uznal ruský útok za úspěšný - ale samozřejmě svým vlastním způsobem. Začal tím, že „dnešní den by měl skončit speciálním poděkováním všem našim vojákům protivzdušné obrany za každou sestřelenou ruskou raketu. Nyní se údaje ještě upřesňují, ale podle předběžných zpráv bylo jen během dnešního raketového náletu sestřeleno více než 30 raket, to je velká většina z těch, která byla použita proti nám. Pak byl nucen přece jen říci, že „zásahů bylo několik.“

Sledujte 31. 7. od 18:00: Nepodvolení na čaji v Protiproudu: V přímém přenosu každé pondělí. Diskuse Petra Hájka s názory a dotazy Protiproudařů - aneb česká Tea Party

Rakety Kalibr srovnaly se zemí letiště u Starokonstantinova

Operační velení ozbrojených sil Ukrajiny Jih vysvětlovalo, že „část raket Kalibr byla odpálena z ponorky v Černém moři v kriticky nízké výšce, což ztížilo jejich odhalení. V jedné z administrativních budov přístavu Oděsa došlo k zásahu a poškozeno je i výrobní zařízení jednoho z nákladních terminálů.“ Navzdory zavedení drakonických trestů za filmování a zveřejňování zásahů raket, Oděsané s maximální opatrností nadále potvrzují zásahy průmyslových a vojenských objektů. Přesto, soudě podle vágního prohlášení plukovníka Jurije Ignata, vojenského mluvčího Kyjeva, „hlavními cíli masivního raketového útoku byla letiště na západní Ukrajině, včetně města Starokonstantinov v Chmelnickém regionu.“

To pak potvrdila i západní média. Zejména britská BBC s odvoláním na své zdroje z generálního štábu píše: „Čtyři rakety Ch-47 Kinžal, zasáhly letiště Starokonstantinov. Také tam mířila značná část útočných kamikadze dronů Geran 2, což přetížilo protivzdušnou obranu. Podle Britů však Rusům ani tolik nešlo o samotné letiště, ale především o sklady s řízenými střelami Storm Shadow, jakož i hangáry s letadly Su-24 a kasárna s piloty. Připouští, že přistávací dráha je zcela zničena a „duchové Kyjeva“ vzlétají a přistávají z nejbližších dálnic.

Rakety odpálené ruskými letadly Tu-95MS nejprve letěly z jihovýchodu a přesouvaly se směrem k Dněpropetrovsku. Jenže pak změnily kurz směrem ke Kropyvnickému regionu a směřovaly k průsečíku Vinnitské, Oděské a Nikolajevské oblasti. Potom přes Ternopilskou oblast zamířili do Lvovské oblasti. I to byl však jen klamný manévr.

pp

Čtěte ZDE: Vojenská operace vskutku speciální: Je tu přechod do nové fáze? Tzv. ofenziva Kyjeva v troskách. Přejde Moskva za pár týdnů do útoku? Sáhne Putin k vytvoření sanitární zóny? Vstoupí USA a NATO do konfliktu už zcela otevřeně? Čas se krátí

"Ve Lvovské oblasti se otočili o 180 stupňů, a nakonec zamířily do Chmelnického regionu ve Starokonstantinovské oblasti," uvedl mluvčího ukrajinského letectva.

Ukrajinský ministr se podřekl a shodil kyjevskou propagandu

Vojenští experti připomínají, že nejde o první raketový útok na hlavní vojenskou leteckou základnu. Hned na začátku SVO - 24. února 2022 v 5 hodin - vyletěl do vzduchu sklad pohonných hmot a maziv a částečně byla zničena i dráha. Poté 5. března v devět večer bylo provedeno 10 leteckých útoků, při nichž byli zlikvidováni piloti a mechanici Kyjeva.

Ostřelování, ke kterému došlo 29. března 2022 odpoledne a pozdě večer, způsobilo mnohem vážnější škody než všechny předchozí. Pozdě večer 11. dubna 2022 byla letecká základna opět vystavena raketovému útoku – obloha se rozzářila na desítky kilometrů. Ve tři hodiny ráno 29. května 2023 ve Starokonstantinově opět zahřměly silné výbuchy. V důsledku úderů raket CH vypukl požár v obnovených skladech pohonných hmot a maziv a skladu bojové výzbroje a bylo zničeno pět letadel ukrajinského letectva.

Dokonce i podle západních expertů Rusové zasáhli Starokonstantinovské vojenské letiště mnohem častěji, než přiznávají představitelé Kyjeva. V noci 23. června rakety Kinžal a drony Geran znovu fatálně poničily infrastrukturu a celou hlavní leteckou základnu kyjevského režimu. Stalo se tak bezprostředně po zásahu na most přes Čongar na Krymu, který podle generálního štábu provedly britské rakety Storm Shadow.

pp

Čtěte ZDE: Popletení stratégové Západu: Měla přijít ofenziva Kyjeva, nebo Moskvy? Zisky nácků jsou smazány. Trpící Kupjansk touží po osvobození. Bude do dubna celá levobřežní Ukrajina ruská? Wagnerovci a Polsko: Jen Putinův a Lukašenkův žert?

Ukrajinští propagandisté jsou už natolik zamotaní do svých lží, že si ani nepamatují, co řekli před pár dny. K nedávným útokům na Oděsu například ukrajinská média uvedla, že ruské rakety zasáhly tři sklady obilí. Jak však doznal ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov po zasedání Rady Ukrajina – NATO (26. července), „za posledních 9 dní po odstoupení od dohody o obilí Ruská federace ostřelovala a zničila 26 zařízení přístavní infrastruktury a 5 civilních lodí pouze v Oděse.“

Kubrakov, mimochodem, uvedl, že námořní blokáda Ruska funguje, proto je třeba vytvořit nějakou pozemní alternativu. Obdobné to je s ujišťováním „o úspěšné práci PVO“ ve Starokonstantinově a dva dny nato Dněpropetrovsku.

To podstatné však je: Rusko už systematicky likviduje nejen vojenskou infrastrukturu kyjevského režimu, ale ve stále větší míře i velitelská stanoviště. A v nich nejen ukrajinské velení, ale především důstojníky USA a zemí NATO, kteří většinu vojenských operací na Ukrajině fakticky řídí a provádějí.  

Zdroj.

pp
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky