Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Rozvodové řízení mezi USA a Čínou v San Francisku: Rozpad Chimeriky v přímém přenosu. Rétorika zhrzené manželky v roli chromé kachny Bidena. Kyvadlo se po 300 letech vrací zpět. Místo hegemona tři vyrovnaní hráči

Rozvodové řízení mezi USA a Čínou v San Francisku: Rozpad Chimeriky v přímém přenosu. Rétorika zhrzené manželky v roli chromé kachny Bidena. Kyvadlo se po 300 letech vrací zpět. Místo hegemona tři vyrovnaní hráči

15. 11. 2023

Tisk článku

Viktorie Nikiforová komentuje dnešní setkání Si Ťin-pchinga a Joea Bidena na okraj summitu APEC, a konstatuje, že celé jednání připomíná zpožděné rozvodové řízení ve chvíli, kdy každý z partnerů již začal žít sám a buduje nové vztahy

V předvečer každého setkání Si Ťin-pchinga a Joea Bidena si Rusko může položit otázku: Jak je na tom náš čínský přítel? Co když na něj Američané vyvinou nátlak, něco mu slíbí, nalákají ho, svedou, oklamou? Neohrozí to čínsko-ruské vztahy?

Všechny tyto obavy jsou fantomovými bolestmi z doby před 30 lety, kdy Čína i Rusko byly skutečně závislé na Spojených státech, jejich ekonomiky byly slabé, jejich obyvatelstvo chudé a jejich armády zaostalé. Jenže nyní je svět úplně jiný. A je to vlastně naopak.

pp

Rozvodové řízení?

Dnešní setkání Si Ťin-pchinga a Joe Bidena na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dokonce i v Americe vnímají jako zpožděné oznámení o dávno probíhajícím rozvodovém řízení. Manželé si už dlouho dávali do zubů, tak se nakonec rozhodli uznat nezbytné, a dát to veřejně najevo. Nyní bude následovat dělení majetku, jednání s právníky, boje u soudů a nová jednání, ale to hlavní se již stalo: Každý z partnerů je již nezávislý hráč a začal žít sám, buduje nové vztahy, spojenectví a aliance.

Úvodník New York Times o návštěvě Si Ťin-pchinga ve Spojených státech připomíná stížnosti uražené manželky: Dala jsem ti své mládí, koupila jsem si za vlastní peníze pračku, ale ty jsi mi nikdy nedal květiny ani nezaplatil za nehty.

pp

Čtěte ZDE: Jüanizace na vzestupu: Sankce ničí především Západ. Vede Fialova vláda amerických satrapů naši zemi do zkázy cíleně? Vytvářejí si už bankéři ve Zděné tajné rezervy v čínské měně? Kdy se to zhroutí? Je nejvyšší čas na plastiku očí?

Rozpad Chimeriky v přímém přenosu

S jakými výsledky ukončují bývalí manželé své dlouholeté manželství? Jak vypadá rozpad Chimeriky (jak historik Niall Ferguson kdysi nazval ekonomickou symbiózu mezi těmito dvěma zeměmi)?

Spojené státy si díky nízkým cenám čínského dovozu dokázaly dlouho udržet slušnou životní úroveň své země. Po přesunutí výroby do Číny však ztratily miliony pracovních míst, čímž vznikl "Rezavý pás" s jeho zpustošenými a zdivočelými městy.

Americe se desetiletí dařilo udržovat nízké úvěrové sazby tím, že Čína skupovala americké státní dluhopisy. Peking však v posledních pěti letech americké cenné papíry začal naopak prodávat, a snížil tím téměř o čtvrtinu jejich maximální hodnoty. A nyní dosahuje úroková sazba amerických úvěrů rekordní hodnoty, za kterými následují sazby hypoték. Za půjčku se dnes v USA účtuje od 8,5 % do 20,5 % - ani věkovití pamětníci něco takového nepamatují.

Jednou z možností, jak ve stále napjatější mezinárodní situaci ochránit alespoň své peníze před loupeživými nájezdy fialové pětikolky, inflací a "vševidoucím zrakem" Velkého bratra - a k tomu ještě současně podpořit další existenci Protiproudu - je spoření či "konzervace" svých financí ve zlatě. Nepodvoleným nabízíme bezpečnou metodu (zdaleka ne všechny totiž bezpečné jsou).
Mnozí naši čtenáři, diváci, příznivci a podporovatelé již ke své spokojenosti tuto možnost s námi využili (budiž jim velký dík!), mnozí o ní ale stále nevědí. Stačí si pustit některý z rozhovorů, který jsme nedávno odvysílali a pochopí. Braňme se! Nedejme jim nic zadarmo!

pp

Čtěte ZDE: Zlatá horečka v Protiproudu: Občanská sebeobrana proti fialovým loupežníkům. Markéta Šichtařová a spol. Jak spořit ve zlatě? Jak přelstít Velkého bratra? Hlavní je bezpečí: 5 tun falše. Pomozme sobě i svobodě slova! Nedejme se!

Rétorika zhrzené manželky

„Celá tato myšlenka, že Čína šetří a USA utrácejí, Čína půjčuje a USA si půjčují a vše je v pořádku, protože jsme jako dvě strany téže mince …. nic z toho od začátku nebylo udržitelnou konstrukcí,“ přiznává s povzdechem významný americký ekonom Brad Setser.

Čína zároveň snižuje obchod s USA a zvyšuje obchod s jinými zeměmi včetně Ruska. Spojené státy se rovněž snaží závislosti na Číně zbavit: navyšují dodávky z Mexika a Vietnamu, přesouvají výrobu do Latinské Ameriky a Mexika. Závislost USA na mnoha položkách čínského dovozu však nadále zůstává kritická.

Pokud před čtyřiceti lety Američané lákali Čínu neobyčejně štědrým darem – přístupem na nejbohatší spotřebitelský trh na světě, dnes se v Číně rozrostla obrovská střední třída – a Američané se právem obávají ztráty čínského trhu. Kde jinde získají hollywoodské filmové společnosti tolik peněz, kdo jiný bude kupovat nové série iPhonů a džínů Levi's?

"Nemůžeme dovolit Číně znásilnit naši zemi!" - zvolal Donald Trump před vítězstvím ve volbách v roce 2016. Všimli jste si opět té rétoriky manželky, která se zlobí na svého manžela?

SLEDUJTE: Protiproud TV uvádí ve čtvrtek 16. 11. od 18 hodin rozhovor Petra Hájka s Dr. Stanislavem Pohořalem – bývalým mluvčím ministerstva obrany ČSSR a mužem, který „byl u toho“ – nejen o zákulisí státního převratu z roku 1989 (zvaného mystifikačně Sametová revoluce“), ale také o souvislostech dějů „před a po“, v nichž pramení zoufalá situace našeho státu čtyřiatřicet roků poté...

Kyvadlo se po 300 letech vrací zpět

Ať je to jakkoli, není to vůle některých jednotlivých státníků, ale samotný běh dějin a pohyb světového kapitálu, který rozděluje dvě supervelmoci. Před třemi sty lety, kdy USA ještě nebyly v projektu, byla Nebeská říše nejbohatším impériem na světě. Nyní se kyvadlo, které se vychýlilo, vrací zpět do původní pozice.

Dramatická historie Chimeriky je zajímavá i pro Rusko. Často se objevují výčitky: „Proč jsme v 90. letech nemohli udělat všechno tak, jak to dokázala Čína? Dnes bychom žili ve stejném blahobytu”. Ale Rusko k tomu nemělo objektivní možnosti.

Za prvé, v SSSR nebyly miliony chudých lidí, kteří by byli ochotni pracovat přesčas, bez jakýchkoli důchodů a jiných benefitů, dvanáct hodin denně za třicet dolarů měsíčně. Za druhé, Američané k nám nepřenesli výrobu a neotevřeli nám přístup na svůj trh. Naopak, naši výrobci museli světový trh dobýt doslova bojem. Byli jsme odsouzeni k tomu, abychom se z jámy jelcinovských devadesátých let dostali sami. Ale ukázalo se, že to bylo asi to nejlepší, co nás potkalo.

pp

Čtěte ZDE: Bez Číny to nepůjde: Lepení střepů po slonech v porcelánu. Co na to Tchaj-wanci Fiala, Vystrčil a Pekarová? Zahraniční politika pětidemoliční vlády, jen patolízalství a hysterie. Jak dlouho nám budou vládnout političtí diletanti?

Oplocená špinavá chatrč

Situace v ekonomice je dnes taková, že Washington prostě nemá žádné reálné páky pro vyvíjení tlaku na Peking. Je ostatně charakteristické, v jakých kulisách se odehrává návštěva Si Ťin-pchinga. Summit APEC se koná v San Francisku, kdysi nejkrásnějším městě Ameriky. V posledních letech se z něj stala špinavá chatrč. Desetitisíce chudých bezdomovců přespávají na ulicích v centru města.

Aby se obraz summitu nějak napravil, všechny přístupy k místům setkání APEC byly ohrazeny třímetrovými ploty, ale pod každým plotem se povaluje další chudák v drogovém či v alkoholickém kómatu.

Fotografie ze San Francisca kolují na čínských sociálních sítích - a staly se předmětem drsných vtipů. V žádném (ani v tom nejchudším) čínském městě si něco takového nelze představit. Ne proto, že by policie okamžitě pochytala bezdomovce, ale proto, že Čína je světovým rekordmanem, pokud jde o poskytování vlastního bydlení svým občanům. V tomto nejdůležitější ukazateli životní úrovně je daleko před Spojenými státy. Mimochodem, lídrem je v tomto ohledu i Rusko.

pp

Velmi nás těší, kolik z Vás chce dát najevo svoji příslušnost k hnutí odporu a solidaritu s pronásledovanými nepodvolenými médii.

Trička Protiproudu ve velikostech M, L, XL, 2XL a 3XL si můžete objednat na adrese: [email protected]. Možnost po dohodě vyzvednutí osobně v redakci, nebo zasíláme poštou na dobírku. Pro osobní odběr volejte na redakční telefon 737 461 817. Po dohodě vám trička připravíme k vyzvednutí v redakci v Opletalově ulici (pár kroků od Václavského náměstí).

Tři místo jednoho

Na Čínu neexistuje žádná páka i proto, že obě strany, které spolu právě jednají, jsou v různých politických váhových kategoriích. Čínský vůdce byl teprve nedávno znovu zvolen na další pětileté funkční období. "Chromá kachna" Joe Biden má velmi malou šanci na znovuzvolení v roce 2024. A přibývají další miliony amerických občanů, kteří připouštějí, že se stal prezidentem podvodem a nezákonně.

Poslední setkání Si Ťin-pchinga a Bidena v Indonésii nevedlo k žádnému průlomu. Je sporné, zda k nějakému průlomu může dojít v San Francisku.

Agentura Bloomberg se podělila se zasvěceným tipem o údajně připravovaném čínsko-americkém "paktu": Peking prý bude vyvíjet tlak na čínské společnosti, které vyrábějí komponenty pro drogu fentanyl - na které jsou Američané masově závislí - a Washington odpoví zrušením sankcí vůči čínskému soudnímu institutu. Zní to mírně řečeno dosti skromně.

Svět se prostě změnil. Namísto jednoho hegemona jsou zde nyní nejméně tři supervelmoci, z nichž jednou je Rusko. Proto se z jeho hlediska není třeba ničeho bát, ani se na nikoho spoléhat. Přátelství s Čínou je velmi důležité a cenné, ale podstata ruské politiky se nemění a nezávisí na žádných vnějších dohodách.

Jsme odpovědní jen sami za sebe a za své přátele – to je skvělá cena za návrat Ruska mezi globální hráče.

Zdroj.

pp
Tagy článku

Doporučujeme

Západ se hroutí: Kudy na sebeobranu? Bildergerg, Trilaterála, Aspen, Globsec a vláda nevolených. Korporátní fašismus EU. Proč Zuckerberg staví bunkr a převádí majetky do zlata? Platební karty? Ne, hotovost! Je to náš boj!

Západ se hroutí: Kudy na sebeobranu? Bildergerg, Trilaterála, Aspen, Globsec a vláda nevolených....

Likvidace zemědělství: Bláznění? Ne, plán! Žádné jídlo, žádní lidé. Spiknutí s cílem depopulace. Umělé vyvolání hladomorů. Vy a vaše rodina musíte zmizet. Nechte zdivočet zemi. Vypusťte divokou zvěř. Po dobytku vybijí i vás

Likvidace zemědělství: Bláznění? Ne, plán! Žádné jídlo, žádní lidé. Spiknutí s cílem depopulace....

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky