Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Polsko se propadá do ústavní krize: Masový protest proti Tuskově vládě ve Varšavě. Političtí vězni poslanci PiS Kamiňský a Wonsik se stali rozbuškou. Prezident Duda zablokován autobusem. Schyluje se v Polsku k občanské válce?

Polsko se propadá do ústavní krize: Masový protest proti Tuskově vládě ve Varšavě. Političtí vězni poslanci PiS Kamiňský a Wonsik se stali rozbuškou. Prezident Duda zablokován autobusem. Schyluje se v Polsku k občanské válce?

11. 1. 2024

Tisk článku

Pavel Kopecký přináší dramatické informace od našich severních sousedů, kde se po nástupu bruselské Tuskovy vlády odehrává politický teror, jenž představitelé opozice srovnávají s vyhlášením výjimečného stavu v prosinci 1981 - a podle toho se také hodlají bránit

V Polsku probíhají masové protesty v reakci na zatčení dvou poslanců nyní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS). Již dříve se dvě politické formace Pis a Občanská platforma dostaly do sporu kvůli kontrole státních médií. Nyní situace graduje a mnozí očekávají tvrdé střety a prohlubující se ústavní krizi.  

pp

Masový protest proti Tuskově vládě ve Varšavě

Masívní protest ve Varšavě je reakcí na vzetí do vazby bývalého ministra vnitra Mariusze Kamiňského a jeho náměstka Macieje Wonsika. Den předtím byli oba zadrženi v prezidentském paláci při ceremonii ke jmenování poradců hlavy státu Andrzeje Dudy. Podle policie bylo zadržení provedeno "v souladu se soudním příkazem". Bezprostředně po zadržení politiků vypukly ve městě protesty.

Podle lídra opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyňského bude nadcházející demonstrace "na obranu svobody slova, svobody médií, na obranu demokracie, protože demokracie je nyní probruselskou vládou Donalda Tuska pošlapávána. Účastníci protestů požadují okamžité propuštění zadržených, ale budou protestovat i proti vládě Donalda Tuska a porušování jeho předvolebních slibů. 

pp

Čtěte ZDE: Vláda bruselských „mstitelů“ v Polsku nastupuje: Jako u nás Antibabiš, tam AntiKaczyński. Cesta do beznaděje. Tusk vládu Bruselu zajistí. S politickými soupeři do tepláků? Berlín a Washington se radují. Beztvará hmota je to pravé!

Političtí vězni

Před osmi lety dostali Kamiňski a Wonsik každý 3,5 roku vězení za zneužití pravomocí, ale mezitím se stali poslanci tehdy vládnoucí PiS. Prezident Duda, který nastoupil do funkce v roce 2015, jim udělil milost. Vláda, které nyní šéfuje Tusk, je přesvědčena, že hlava státu na to neměla právo.

V prosinci loňského roku soud vynesl rozsudek, který je konečný a nelze se proti němu odvolat. Kamiňského mimo jiné odsoudil na dva roky vězení. Nyní tito politici jako odsouzení nemohou být poslanci. Pět let nebudou moci zastávat žádnou veřejnou funkci. Duda však zopakoval, že Kamiňského a Wonsika považuje za omilostněné a že rozsudek nad nimi porušuje ústavní normy.

"Stojím na stanovisku, že byli omilostněni v souladu s ústavou, že mé rozhodnutí je platné a že ministři a poslanci mají své mandáty a pokusy zbavit je těchto mandátů jsou nezákonné," uvedl prezident.

Bývalý ministr vnitra oznámil hladovku

Mariusz Kamiňski včera 10. ledna oznámil hladovku a označil se za politického vězně. Politik to uvedl v prohlášení, které přečetl jeho stranický kolega Błażej Leszek Poboży. „Od prvního dne mého uvěznění začínám protestní hladovku. Prohlašuji, že mé odsouzení za boj proti korupci a zbavení pravomocí zbavením poslaneckého mandátu je aktem politické pomsty,“ uvedl bývalý ministr.

Braňme se!

Jak v padající ekonomice ochránit své peníze - a k tomu ještě současně podpořit další existenci Protiproudu? Jednou z možností je spoření či "konzervace" svých financí ve zlatě. Nepodvoleným nabízíme bezpečnou metodu (zdaleka ne všechny totiž bezpečné jsou).

  

Mnozí naši čtenáři, diváci, příznivci a podporovatelé již ke své spokojenosti tuto možnost využili, mnozí o ní ale stále nevědí. Jak na to? Stačí si pustit některý z rozhovorů, který jsme nedávno odvysílali

Sledujte ZDE: Peníze nejsou tím, čím se zdají být: Mezi černou magií a zázrakem. Státní převrat pod zn. FED. Titanic, Lincoln, Kennnedy: Vraždy? Basilej 3 - a hned tu byl covid! Další velká krize na dohled. Záchranný vor. Návštěvník z hvězd nabízí pomoc

Tento skandál se odehrává na pozadí jiného, neméně významného skandálu, který se týká médií. Po návratu Tuska k moci ministr kultury a národního dědictví Bartłomiej Henryk Sienkiewicz odvolal vedení Polské televize, Polského rozhlasu a Polské tiskové agentury. Jmenoval nové dozorčí rady, které vybraly nové šéfy těchto společností. O několik dní později však prezident Duda, který podporuje PiS, vetoval zákon o rozpočtu na rok 2024, jenž zajišťoval financování těchto státních médií.

Prezident vysvětlil, že tak činí proto, že "pokus parlamentní většiny financovat státní média prostřednictvím téměř rozpočtového zákona je nepřijatelný", protože je v rozporu s ústavou a zásadami demokratického právního státu.

Obsazení médií bruselskou pátou kolonou

V reakci na to ministr kultury Sienkiewicz oznámil likvidaci státních médií, která, jak ujistil, umožní provést v těchto médiích restrukturalizaci, a zabránit propouštění zaměstnanců z důvodu nedostatku finančních prostředků.

Vedení PiS se však nehodlá vzdát – straničtí aktivisté se pokusili zablokovat budovy, ve kterých státní média sídlí. Vzhledem k nenávisti mezi Tuskem a Kaczyňským je obtížné si představit, že by představitelé PiS měli stejný přístup do státních médií jako Občanská platforma. „Od voleb v Polsku existuje dvojvládí. Zatímco výkonná moc zůstává v rukou konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), zákonodárná moc přešla do rukou progresivistické Občanské platformy. Míra rozporů mezi frakcemi se zvyšuje. Boj se postupně přesouvá do ulic,“ konstatoval polonista Stanislav Stremidlovskyj.

Nedejme se jim jen tak! 

Jak se úspěšně léčit či udržet si zdraví BigPharmě, covidovým vakcinátorům a selhávajícímu zdravotnímu systému navzdory?

V rozhovoru Petra Hájka s mužem, který stojí za pozoruhodným přípravkem, jenž má překvapivě dobré výsledky v léčení jak některých fatálních onemocnění, tak následků vakcinace, najdete další informace

Sledujte ZDE: Zázrak uložený do medu: Cesta tam (do Číny) a zase zpátky. Tisíce let a tisíce zkušeností v extraktu. Jsou to záhadné organismy: Ani rostlina, ani živočich. Dřevo kazí, životy zachraňují. Energie a imunita. Zdraví patří do našich rukou!

„Jsem přesvědčen, že zadržení bývalého ministra vnitra Mariusze Kamiňského a jeho náměstka Macieje Wansika je dílem Donalda Tuska. Čas a okolnosti zatčení nebyly zvoleny náhodně. "Připomínám, že na 11. ledna byl naplánován protest stoupenců PiS proti činnosti Občanské platformy," poznamenává.

Zatčení vygraduje situaci v Polsku

„K zadržení došlo několik dní před shromážděním, a to dokonce v prezidentském paláci, před setkáním členů PiS s prezidentem. Odpůrci hlavy státu se rozhodli jasně demonstrovat, že jeho moc není neomezená, a přívrženci konzervativní frakce se také nemohou cítit bezpečně,“ zdůrazňuje respondent.

„To vše rozhořčí lidi, kteří se 11. ledna odváží jít na shromáždění na podporu „Práva a spravedlnosti“. Nevylučuji, že Občanská platforma se záměrně snaží vyprovokovat nepokoje ze strany svých politických oponentů. Konzervativce chce postavit do špatného světla,“ zdůrazňuje expert.

„To vše bude mít negativní vliv na vnitropolitický stav v Polsku. Pokud se dříve Duda snažil o kompromis se svými soupeři, nyní bude hrát tvrději. Šance na dosažení dohod se snižují, což znamená, že míra rozporů bude narůstat, a to může vést ke zcela  nepředvídatelným důsledkům,“ sumarizuje Stremidlovskyj.

NEPŘEHLÉDNĚTE, SLEDUJTE!

 Protiproud TV ve čtvrtek 11. 1. 2024 od 18:00 vysílá v rámci pořadu Nepodvolení v Protiproudu rozhovor šéfredaktora Protiproudu Petra Hájka s Petrem Machem - ekonomem, bývalým europoslancem a dnes  lídrem kandidátky SPD pro volby do Evropského parlamentu

Téma je jasné: Především - ale ne jen - o tlaku zdejší bruselské Páté kolony na přijetí eura, ale také o realistické možnosti vystoupení České republiky z Titaniku EU

Dojde v Polsku k občanské válce

Celkově lze říci, že situace v Polsku se stále více začíná posouvat k ústavní krizi, neboť další soužití probruselské Tuskovy vlády s prezidentem Dudou bude po bezprecedentním zatčení bývalých politiků PiS stále obtížnější. Už dnes Duda vetuje Tuskově vládě většinu zákonů a vláda nemá ústavní většinu aby jeho veta přehlasovala.

Polsko se tedy blíží k zablokované politické situaci, která se stále více bude přelévat do ulic, neboť PiS už situaci označila za puč a srovnává situaci v zemi s nástupem vojenské junty generála Jaruzelského v prosinci 1981. A provokace se tupňují.

Oleje do ohně přilila Tuskova vláda například tím, že včera zablokovala autobusem prezidentskou kolonu, která se vydala zabránit zatčení politiků PiS pobývajících v prezidentském paláci. To už není pouhé kočkování politických rivalů, ale vše začíná mít obrysy počínající občanské války.

Výsledkem budou nejen stupňující se masové protesty v ulicích, ale mohlo by dojít i k vyhlášení předčasných voleb, neboť v takto zablokované zemi lze těžko vládnout.

Polsko je tak příkladem další země v našem okolí, kde nesmiřitelnost občanů s vládnoucí bruselskou mocí je možné označit jako "studenou" občanskou válku. Stačí pak jen málo, aby přeskočila jiskra a věci se daly do pohybu nekontrolovatelně.

Zdroj.

pp
Tagy článku

Doporučujeme

Apokalypsa 24: Semínka teroru dávno zaseta. Lekce sociálního inženýrství. Některé filmy opět ukazují budoucnost? Nástroje pro vládní instalaci chaosu. Stamiliony obětí. Jsme pro ně jen černí a bílí mravenci? Kdo třese lahví?

Apokalypsa 24: Semínka teroru dávno zaseta. Lekce sociálního inženýrství. Některé filmy...

Vraždy, útoky, provokace: Izraelským cílem je vtáhnout USA do války. Zabíjení tisíců civilistů v Gaze jen jako předehra? Írán se zatím chová zdrženlivě. Má totiž sionisty přečtené. Ale dokdy to vydrží? Další Bidenova válka na obzoru?

Vraždy, útoky, provokace: Izraelským cílem je vtáhnout USA do války. Zabíjení tisíců civilistů...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky