Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
V obklíčení úřady a podezřením: Doktor Jekyll za nic nemůže. Vyšetřovat bude ohavný pan Hyde. Pouhá buzerace, nebo spiknutí proti konkurenci? Zaniknou malí, sežerou je Babišovi obři

V obklíčení úřady a podezřením: Doktor Jekyll za nic nemůže. Vyšetřovat bude ohavný pan Hyde. Pouhá buzerace, nebo spiknutí proti konkurenci? Zaniknou malí, sežerou je Babišovi obři

4. 1. 2016

Tisk článku

Petr Hampl připomíná, že skutečné důvody pro zavádění nových a nových takzvaných kontrolních mechanismů nejsou namířeny proti velkým podvodníkům, ale mají zlikvidovat malé firmy, prostě všechno, co se ještě trochu samostatně hýbe

Voliči prý chtějí důvěryhodně působící lékaře a politici se tomu přizpůsobují. Třeba takový Andrej Babiš. Lékařem sice nikdy nebyl, ale dokázal skvěle napodobit nejznámějšího lékaře světové literatury – londýnského doktora Jekylla. Na televizní obrazovce dokáže mnohé nadchnout. Jenže, když dojde na realizaci, nastoupí místo solidního Dr. Jekylla zločinný pan Hyde a občané se nestačí divit.

pp

Stačí připomenout třeba islámskou imigraci. Nejdříve k nám mluví pan doktor Jekyll - rozhodný vlastenec, který by klidně mohl být členem vedení Bloku proti islámu. Jenže ve vládě a v sněmovně sedí pan Hyde. Víte třeba, že nechal přerušit schůzi sněmovny a opakovat hlasování, aby umožnil islámským duchovním agitovat v českých věznicích? Ale to není všechno. Babišovo odvrácené já ve vládě schválilo otevřené hranice, přísun desetitisíců islámských radikálů přímo z Turecka, a naposledy horuje pro opatření, které Angele Merkelové umožní poslat do České republiky vojenské jednotky – pokud bychom se ukázali jako příliš xenofobní.

Babišovo odvrácené já ve vládě schválilo otevřené hranice, přísun desetitisíců islámských radikálů přímo z Turecka, a naposledy horuje pro opatření, které Angele Merkelové umožní poslat do České republiky vojenské jednotky.

Zkrátka. Andrej Babiš – to jsou dva v jednom. Tato dvojí podstata se plně projevila i při zavádění tzv. kontrolního hlášení, které bude platit od začátku příštího roku. Nejprve solidní a slušný pán doktor Jekyll. To, co Babiš navrhuje, je snadné a logické. Pro ty, kdo se nevyznají v účetnictví, přidávám velmi stručné vysvětlení. Každá faktura je archivována dvojmo. Do svého účetnictví ji zakládá ten, kdo ji vystavil a zároveň i ten, kdo ji proplácí. Dává tedy smysl provádět automatické kontroly, zda je doklad na obou stranách stejný. Jestli nedošlo k tomu, že někdo v dokumentu pozměnil číslíčka a vyinkasoval tak od finančního úřadu peníze, které mu nepatřily.

Čtěte ZDE: Špinavý konkurenční boj Agrofertu: Babiš obchází zákony. Byrokratická šikana drobných podnikatelů. Elektronická evidence tržeb nás čeká a nemine. Stále více pod kontrolou

Pan Hyde se činí

Jenže když dojde na realizaci, objevuje se tu najednou zločinný pan Hyde. Všechno je totiž trochu jinak.

  1. Objevila se spousta nových požadavků na výkazy a daňová přiznání. Jenže tak, aby administrativa přibyla pouze malým českým firmám, nikomu jinému. Ve slušně řízené zemi by už tohle samo o sobě stačilo, aby byla akce zastavena. Která vláda by chtěla znevýhodňovat vlastní firmy vůči cizím?
  2. Hlavní povinnosti nejsou kladeny na toho, kdo by se potenciálně mohl dopustit podvodu, ale na opačnou stranu transakce. To je stejný princip, jako by soud požádal svědka, aby prokázal alibi a platil náklady na obhajobu.
  3. Pro svědka nové uspořádání znamená obrovské riziko. Je totiž nucen odhalit detaily o svých obchodních transakcích, odběratelích, dodavatelích, slevách, struktuře nákladů, chystaných projektech apod. Pokud tyto informace získají konkurenti, ve většině případů to bude znamenat zánik firmy. Tohle riziko by bylo možné obejít tím, že údaje o fakturách budou ukládány anonymně a pouze v případě, kdy automat narazí na podvod, úřad si znovu vyžádá detailní informace (odborně se tomu říká anonymizace). Bylo by to pracnější, ale chránilo by to slušné podnikatele. Jenže ministerstvo financí zvolilo jiný postup. Ukládána budou kompletní data a nebude aplikováno žádné speciální ochranné opatření. Pokud se někdo dostane k citlivým údajům a slušného podnikatele tím poškodí nebo zničí, může si poškozený stěžovat v lampárně.
  4. Bylo by tedy logické čekat, že se budou úřady k firmám chovat jako se policisté chovají k veleváženému svědkovi. Firmy jim přece pomáhají odhalovat podvody, nesou náklady a ještě riskují vlastní obchodní tajemství. Omyl! Ministerstvo vytvořilo složitý systém a zavedlo tak přísné administrativní povinnosti jako ještě nikdy. Pokud např. podáváte přes systém ministerstva, musíte dokument zároveň ručně podepsat a to ještě týž den. Jinak je vám automaticky vystavena pokuta. Tak přísné podmínky dosud nebyly u žádného daňového přiznání. A podobnými „lahůdkami“ jsou kontrolní hlášení doslova prošpikována.
  5. To je ještě umocněno tím, že i za tu nejmenší administrativní nedokonalost je automaticky účtována pokuta, která nesmí být odpuštěna. Pokud špatně vykážete fakturu za pětistovku, může vás to stát až 50 tisíc, a při velké smůle až půl milionu. Pokud vám to připomíná exekutory, tak zcela oprávněně. Jedná se o stejný princip.
  6. Aby bylo jisté, že těch pokut bude účtováno dost, nasadilo ministerstvo nesmyslně krátké lhůty. Třeba povinnost reagovat do pěti dnů (kalendářních, nikoliv pracovních) znamená, že pokud máte smůlu a výzvu dostanete na dovolené, můžete si rovnou připravit peněženku.
  7. A ještě jedna lahůdka stojí za připomenutí. Když vám finanční úřad pošle e-mail, je zpráva pokládána za doručenou okamžikem odeslání, a to i tehdy, jestliže se k vám prokazatelně nedostala.

Všimněte si, že všechny tyhle prasárny nemají nic společného s kontrolou ani odhalováním podvodů. Vše by stejně dobře fungovalo, i kdyby se úřady chovaly slušně a dávaly malým českým firmám rozumné podmínky. Takhle to skoro působí dojmem, že odhalování podvodů je v tomto případě jen záminkou, jak poškodit malé firmy a podnikatele a jak udělat místo korporacím – ať už nadnárodním nebo vlastněným českými oligarchy.

Jenže co čekat od ministra, který se v televizi chlubí počtem firem živnostníků, které v důsledku jeho činnosti zkrachují. Což je další světový unikát. Jiní ministři financí se chlubí spíš tím, kolik nových firem vzniklo a že ubývá bankrotů.

Zdroj.

pp
Tagy článku

Doporučujeme

Svoboda liberálů podle Orwella: Lež je pravda, válka je mír. Hnali by fialoví u nás i stoletého Kissingera před soud? Sprosté slovo diplomacie. Ztracené děti přibývají. Smetiště dějin. Sexuální deviace jako norma pokroku. Hurá!

Svoboda liberálů podle Orwella: Lež je pravda, válka je mír. Hnali by fialoví u nás i...

Provokace a hazard Západu vrcholí: F 16 kyjevským nacistům. Překročí USA Rubikon?  Piloti NATO budou startovat z Polska a Rumunska. Západ se tak přímo zapojí do konfliktu. Je jasné, co to bude znamenat. Kolik času ještě zbývá?

Provokace a hazard Západu vrcholí: F 16 kyjevským nacistům. Překročí USA Rubikon? Piloti...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky