Rusko zasáhlo o víkendu kyjevský režim a jeho západní komplice na citlivém místě. Při útoku na základnu NATO 20 km od polských hranic u obce Javoriv byla zcela zničena po léta budovaná rozsáhlá vojenská infrastruktura a těžce zraněno či zabito kolem 180 převážně zahraničních žoldáků a zničeno velké množství zahraničních zbraní, které přes základnu do země proudily. Základna sloužila jako nástupiště pro zahraniční „dobrovolníky“, kteří se zde připravovali k nasazení do bojů v okolí Kyjeva.
Mezi zničené zbraně patřily zřejmě i ty dodávané za stovky milionů českou armádou, které chce ministryně války Černochová navýšit tento týden o další stovky milionů, aby pomohla udržet u moci současný kyjevský režim a – jak o tom zjevně přemítá v dívčím snění – porazit Rusko.
Vrátí se k nám obratem?
Jenže ruská vojenská operace, která začala 24. února s cílem demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu, mezitím útokem na základnu NATO vstoupila do další fáze. V ní budou soustavně likvidovány i dodávky zbraní ze zemí NATO, jež zatím v obrovském množství proudí ze Západu na Ukrajinu. Po 18 dnech od zahájení operace ruská armáda zlikvidovala více než 3 500 vojenských objektů Kyjeva.
Ministr zahraničí Sergej Lavrov současně varoval, že se Západ bude divit, až se tyto nikým nekontrolované zbraně objeví v rukou teroristů či zločineckých gangů v evropských městech a dalších místech celého světa. Což se nás bezprostředně týká. Fialova vláda otevřela hranice bez kontroly toho, kdo přichází. A Zelenský zase otevřel věznice tisícům kriminálních živlů – a rozdal jim zbraně. To budeme žasnout, jak rychle se k nám zase vrátí. Ale podle slov ministra vnitra Rakušana je to v pořádku a musíme s tím počítat. Jak kdo. Běžní lidé nemají ochranku jako on. Ten cynismus Fialovy vlády zjevně nemá hranic.
Čísla, která nesmíme znát
Jednotky ruské armády obklíčily dvě největší města Kyjev a Charkov a svádějí těžké boje na jejich předměstích. Kyjev zapojil do obrany těchto měst nejvíce bojeschopné jednotky rozmístěné ve střední části země. Navíc: Pro úplné dokončení obklíčení Kyjeva bude muset ruská armáda vybudovat přechod přes Dněpr. Všechny mosty přes řeku, schopné unést váhu tanků, vyhodila kyjevský režim do vzduchu.
Od začátku operace zničila ruská armáda 98 letadel ukrajinského letectva, 126 bezpilotních dronů, 1 159 tanků a jiných bojových obrněných vozidel, 118 vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 436 polních děl a minometů a 973 jednotek speciálních vojenských vozidel. To jsou relativně pravděpodobná čísla, která u nás nesmíme slyšet.
Živé štíty nácků z Azova
Spolu s ruskou armádou postupují při osvobozování východní části země také armádní jednotky Doněcké a Luhanské lidové republiky, kterým se již podařilo získat pod svou kontrolu většinu území na jihu teritoria. Největší aglomerací pod jejich kontrolou je třistatisícový Cherson, kde se připravuje referendum o vyhlášení samostatné Chersonské lidové republiky po vzoru DLR a LLR.
Pod kontrolou jednotek DLR a Ruska jsou také města Melitopol, Berďansk a Volnovacha, která je důležitým opěrným bodem při obléhání obklíčeného Mariupolu. Tam postup ruských vojsk a doněcké domobrany ztěžuje taktika lidských štítů neonacistických praporů Azov a dalších ukrajinských jednotek, které neumožnují civilistům město před boji opustit. Kyjev bájí o desetitisících zabitých civilistů, zdroje OSN však mluví o několika stovkách na celém území. To dokládá, že jde o „chirurgickou“ operaci – právě ve snaze ušetřit životy civilistů.
Dnes již existuje velké množství svědectví civilistů, kterým se podařilo z města na vlastní pěst uprchnout. Přinášejí zprávy o znemožnění evakuace kyjevskou armádou, stejně jako o obsazení bytů ozbrojenci z praporu neonacistického pluku Azov v civilní zástavbě. Shromažďují obyvatele na patrech paneláků, nutí je mávat z oken, aby znemožnili soustředěnou palbu na své pozice. Udělají cokoli, aby se zachránili.
Jsou to oni, kdo způsobili humanitární katastrofu, v níž se toto přístavní město nachází. Mají civilisty (většinou ženy a děti) za rukojmí, a neumožňují jim opustit město. V připravených humanitárních koridorech čekají marně prázdné kolony autobusů, které by převážně ruskojazyčnému obyvatelstvu umožnily odchod do bezpečí.
Další video.
Je blízko k dohodě?
Celkem se jednotkám DLR na jihu podařilo obsadit více než 80 měst a vesnic, kde je většina obyvatelstva vítá jako osvoboditele. Ještě rychleji postupují vojenské jednotky LLR v Luhanské oblasti, kde je pod kontrolou domobrany již více jak 80 procent území celé oblasti.
O víkendu se také objevila zpráva, že diplomatická jednání mezi oběma stranami konfliktu se začala blížit k možné dohodě. Někteří vyjednavači mluvili dokonce o zásadním průlomu, který by mohl konflikt ukončit. Je ovšem málo pravděpodobné, že by Rusko ukončilo ofenzivu bez splnění svých požadavků, které od prvního kola jednání na běloruských hranicích požaduje.
Na místě prvním je to závazek, že Ukrajina nevstoupí do NATO. K tomu se již ukrajinské vedení vyjádřilo, že prý už se vstupem do NATO nepočítá. Neutralitu Ukrajiny a její bezpečnost by v takovém případě měly garantovat Rusko a USA.
Dalším požadavkem je ruština jako uznávaný druhý státní jazyk na Ukrajině čili zrušení všech diskriminačních zákonů nadiktovaných popřevratovou juntou. Třetím požadavkem je uznání Krymu jako součásti Ruské federace a uznání nezávislosti Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky v rámci správních hranic regionů (včetně území kontrolovaných Kyjevem do 24. února).
Denacifikace a demilitarizace
Důležitým požadavkem je také denacifikace. To znamená zákaz činnosti nacistických a neonacistických stran, vojenských bojůvek a podobných veřejných organizací a zrušení stávajících zákonů o glorifikaci nacistů a neonacistů.
Poslední podmínkou je důsledná demilitarizace Ukrajiny. Úplné zřeknutí se útočných zbraní, jejichž specifikace by byla přesně určena po vzájemné dohodě obou stran. Tyto podmínky, ze kterých Rusko odmítá ustoupit, budou základem všech příštích jednání, která by měla začít již tento týden. I když prohlášení obou stran konfliktu dávají jistou naději, že by se mohlo dojít ke kompromisu, cesta k úplnému ukončení bojových operací bude ještě zřejmě dlouhá.
Ukrajina pod vedením prezidenta Zelenského se totiž nerozhoduje svobodně, ale plní vůli svých zámořských protektorů, z nichž mnozí sní o velké válce s Ruskem. Proto nepřestávají ve své snaze učinit z konfliktu dodávkami nejmodernějších zbraní a žoldáků dlouhodobé válčiště a současně šíří zvěsti, že Rusku se operace vojensky nedaří.
Čtěte ZDE: Jako olej na vodu: Byla spouštěčem „špinavá“ jaderná bomba? Co vyvíjely laboratoře Pentagonu na Ukrajině? Neštovice v podobě „nové mutace“ covidu? Co věděla Fialova vláda? Jedno je jasné: Rusko muselo jednat rychle
Hlas z Kyjeva
S touto na Západě omílanou dezinformací polemizoval tento týden známý americký publicista a spisovatel Gonzalo Lira, který žije již několik let v Kyjevě a od počátku komentuje dění kolem konfliktu z ukrajinského hlavního města. Američané podle něho tvrdí, že ruská armáda selhává, jenom proto, že Ukrajina ještě nebyla srovnána se zemí. To ovšem, jak vysvětluje, pramení z nepochopení rozdílu ve způsobu vedení války.
„Americký způsob vedení války je jít přímo do center měst a zničit všechno. Vysílače telefonního signálu, elektrické sítě, systémy zásobování vodou, vládu a nakonec i samotný stát. Spojené státy to udělaly v Afghánistánu, Iráku, Libyi, Sýrii nebo se o to alespoň vždy stejnými metodami kobercového ničení a zabíjení pokusily. Rusové ale Ukrajinu zničit nechtějí. Naopak, chtějí udržet zemi bezpečnou a zdravou. A především chtějí co nejméně ublížit civilistům. Když Rusové narazí na odpor, ustoupí, a poté město obklíčí. Nechtějí civilní ztráty. A tohle Američané nechápou,“ říká Lira.
Popisuje také poměry, které panují v Kyjevě poté, co Zelenský propustil kriminálníky z vězení,a rozdal jim zbraně. „Kvůli zbraním, které zelenského režim v posledních dnech rozdával hlava nehlava, má nyní spousta zločinců ty nejlepší zbraně vojenské kvality. A tak jako na běžícím pásu dochází k loupežím, k přepadení, ke znásilňování a k dalšímu chaosu. O tom však západní média nemluví,“ uvedl ve své reportáži z ulic Kyjeva, americký publicista.
Video s novinářem.
Ďábelský režim
Kriminální živly si podle jeho zkušeností v současnosti rozdělují sféry vlivu a upevňují nadvládu nad Kyjevem. „A jakmile se to ustálí, začnou se zaměřovat na civilisty. Vytvářejí chaos pod zástěrkou boje proti Rusům. Je to absurdní, je to nezodpovědné a ukrajinskému lidu to jen ublíží. Došel jsem k závěru, že Zelenského režim je ďábelský. Žiji dlouhodobě na Ukrajině a myslím, že se zelenského režim zbláznil. To je to, co se tady doopravdy děje.“
Tato drsná videoreportáž z kyjevského centra, objasňuje mnohé. Zelenského režim je totiž pupeční šňůrou spojen s kriminálními živly. Mnoho z nich působí právě v dobrovolnických neonacistických praporech jako je Azov a další.
To potvrzují i zubožení obyvatelé, které se podařilo osvobodit ve městech jako je Berďansk, Melitopol, či Volnovacha, či z osvobozených čtvrtí Mariupolu. Ti vítají ruskou armádu jako osvoboditele od zločineckých neonacistických praporů, které převážně ruskojazyčné obyvatelstvo již osm roků terorizují.
O tom se však u nás z oficiální propagandy nic nedozvíme – a jakékoli jiné než oficiální informace jsou zakázané. Stopy „ďábelského režimu“ u nás tak povážlivě zdomácňují. Možná, že právě to je hlavním smyslem otevření hranic imigrantské invazi. A souvisí s požadavkem, který právě vyslovilo předsednictvo vládního STANu (s ministrem vnitra a místopředsedou Fialovy vlády Rakušanem v čele), aby u nás NATO (tedy Spojené státy) zřídilo základnu.
„Dočasný pobyt vojsk umístěných na našem území“ už známe.
A je to tady zase.
Tagy článku