Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Přituhuje i v armádě: Pouhé pochyby o covidismu kázeňským přestupkem? Pokusní králíci v uniformě. Tělo jako smetištěm vakcín? Doba totality, cenzury a udavačství je zpět v plné parádě. Námět na pokračování Švejka?

Přituhuje i v armádě: Pouhé pochyby o covidismu kázeňským přestupkem? Pokusní králíci v uniformě. Tělo jako smetištěm vakcín? Doba totality, cenzury a udavačství je zpět v plné parádě. Námět na pokračování Švejka?

13. 5. 2022

Tisk článku

Zdeněk Koudelka komentuje případ perzekuce v naší armádě za oprávněné zpochybňování covidistického očkovacího teroru a dovozuje, jak je důležité, aby každý postupoval s odvahou proti státní diktátorské šikaně

Doba se vyznačuje omezováním práva a svobod lidí držiteli moci. Přituhuje i v armádě, která některými postupy připomíná československou armádu totalitních 50. let 20. století nebo období normalizace let sedmdesátých.

Na počátku roku 2022 se skupina vojáků postavila proti nucenému covidovému očkování. Praxe potvrdila, že povinné očkování vojáků, což jsou zdraví lidé mladších a středních let, bylo nedůvodné. Pod tlakem odporu společnosti Ministerstvo zdravotnictví povinné očkování zrušilo, a dnes už o něj zájem není.

Pokusní králíci

Povinné očkování vojáků hodnotím jako pokus zbavit se nakoupených nepotřebných vakcín. Těla vojáků, policistů a hasičů měla posloužit jako bezplatný nástroj pro likvidaci covidových vakcín, protože se na Ministerstvu zdravotnictví začali bát, že jejich likvidace jako odpadu bude finančně náročná a lidé se začnou ptát, kdo rozhodl o nákupu nepotřebných vakcín a jaká je za tím korupce.

Část vojáků z moravské základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou proti povinnému očkování podala žaloby a přidali se další. Jedním z iniciátorů odporu proti očkování byl nadpraporčík Jaroslav Fiedor – nositel 20 armádních vyznamenání, má za sebou tři mise v Afghánistánu, jednu misi v Bosně, kde se spolubojovníky objevil masový hrob Hrastova Glavica, a misi v Kosovu.

Není běžné účastnit se bojů v Afghánistánu. Člověk tím projevil charakter, který jej odlišuje od ostatních. Zda někdo padl, byl zraněn či přežil nezraněn je otázka štěstí. Už nechtěl přihlížet zneužívání vojáků k podpoře kšeftu s vakcínami. Soudní spory byly zastaveny, protože Ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinnost vakcinace na covid. Z Generálního štábu armády zaznělo, že vojáci nebudou za postoj k očkování postihováni. Skutečnost je jiná.

Jaroslav Fiedor byl postižen zahájením dvou řízení o kázeňských přestupcích velitelem základny. Důvodem bylo, že se setkal s jinými vojáky a chtěl se pobavit o společném postupu ve věci žalob proti povinnému očkování, což velitel posoudil jako nedovolené shromažďování. Přitom právo na soudní ochranu patří mezi ústavou garantovaná základní práva každého člověka.

Další skutek pana Fiedora spočíval v tom, že se na Ministerstvo obrany, hlavní hygieničku Ministerstva obrany, obrátil se žádostí ve věci dalšího postupu Ministerstva obrany v covidových opatřeních. Listina základních práv a svobod stanoví, že každý, tedy i voják, se může obracet na státní orgány, tedy i na Ministerstvo obrany, s žádostmi, návrhy a stížnostmi. Velitel základny se však nějakými ústavními právy nehodlal nechat mást. Podle něj voják nemá právo obracet se na státní orgán – Ministerstvo obrany, jehož součástí je i hlavní hygienička ministerstva - přímo, ale jen skrze své nadřízené.

Čtěte ZDE: Vakcína úřaduje: Kolaps očkovaných závodníků v časovce Paříž-Nice. Ze 154 cyklistů dojelo do cíle pouhých 59. Djokovic měl pravdu. Poškození rostou geometricky. Dokdy budou lhát, vypínat a cenzurovat? Co přijde po Ukrajině?

Důtka s výstrahou

Jako právník činný v různých právnických profesích od roku 1993 jsem se nesetkal s větším příkladem nesmyslného stíhání za přestupek, než jsou tyto dva skutky. Nevím, zda to brát jako námět do volného pokračování Švejka nebo jako závan praktik armády totalitního státu.

Jaroslav Fiedor se nedal a podal odpor proti důtce, která mu byla udělena. Důtka byla zaznamenána do jeho osobního spisu, přestože nenabyla právní moci. Armáda porušila zásadu presumpce nevinny, která platí i pro kázeňské přestupky. Prostě když je třeba potlačit odpor proti covidistickému blbnutí, musí jít právo stranou.

Vše skončilo tak, že řízení ve věci nedovoleného shromáždění po podání odporu proti udělení důtky zastavil velitel sám a vydal nové prvoinstanční rozhodnutí jen o důtce za údajně protiprávní žádost na Ministerstvo obrany. Zde bylo podáno odvolání, které měl řešit nadřízený velitel vzdušných sil. Velitel základny však tomu zamezil tím, že v rámci autoremedury své rozhodnutí o důtce zrušil a přestupkové řízení zastavil. Autoremedura je postup, kdy rozhodnutí zruší orgán, který je vydal, pokud uzná, že nemůže u odvolacího orgánu obstát. To hodnotím tak, že znal neobhajitelnost svého postupu a nechtěl, aby se věc dostala k rozhodování jeho nadřízeným.

Jaroslav Fiedor zvítězil a požádal o náhradu škody, která mu byla nedůvodným kázeňským řízením způsobena. Je správné postavit se v armádě i vůči jiným vládním postupům, které jsou totalitní a nedemokratické. Je třeba odmítnout to, že se voják nesmí obrátit na Ministerstvo obrany, je třeba se postavit zavádění cenzury, jako když se vláda podílela na vypnutí vládě nepohodlných webů. Je třeba odmítnout vládní výzvy k udavačství.

Boj za demokracii a práva člověka proti zneužívání moci vyžaduje odvahu. Hodnotím situaci tak, že se Jaroslav Fiedor stal obětí šikany za občanský postoj. Ale věřím, že jsme ještě Rubikon nepřekročili a ideály práva a svobody úplně v tomto státě nevymizely.

Ale je jen na nás všech, zda to tak bude doopravdy.
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky