Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Pentagon se připravuje na Velkou válku: Mamutí export pro Kyjev vyčerpává už i životně důležité rezervy. Třetí světovou připíšeme Rusku a Číně. Astronomický zbrojní rozpočet dost raket nevyrobí. Dvacátá léta jsou a budou kritická

Pentagon se připravuje na Velkou válku: Mamutí export pro Kyjev vyčerpává už i životně důležité rezervy. Třetí světovou připíšeme Rusku a Číně. Astronomický zbrojní rozpočet dost raket nevyrobí. Dvacátá léta jsou a budou kritická

19. 10. 2022

Tisk článku

Vladimír Malyšev komentuje tlak amerických jestřábů na zvyšování amerického zbrojního rozpočtu jako přípravy na třetí světovou válku, přičemž na propagandě je, aby její rozdmýchání připsala Rusku a Číně

Rozpočet Pentagonu na rok 2024 potřebuje naléhavou korekci v rámci příprav na velkou válku, konstatuje americký vojenský časopis Breakingdefense. V redakčním úvodníku o tom 10. října napsal John Ferrari, generálmajor ve výslužbě a bývalý ředitel pro analýzy a hodnocení programů americké armády. 

Generál připomíná, že USA nyní čekají na schválení zákona o národní obraně (National Defence Authorization Act – NDAA) a obranných prostředcích, který má podepřít potenciál a kapacity ozbrojených sil v nadcházejícím fiskálním roce. „Neměli bychom rok 2024 spustit z očí... Dokument pro rok 2024 nám ukáže, zda bude Pentagon muset zůstat u své strategie krácení investic, nebo zda přijme novou strategii, která bude více odpovídat měnícímu se světu s ruskou válkou v Evropě, agresivní hrozbou Číny vůči Tchaj-wanu a ekonomickým výzvám, které přináší pandemie. Ještě není pozdě změnit taktiku,“ vyzývá generál.

Současnou strategii Pentagonu, která vedla k „rychlému snižování počtu vojáků, menšímu počtu letadel a lodí, s důrazem na vývoj technologií namísto masivních nákupů zbraní a muničních zásob“, označuje za chybnou.  Tvrdí, že „Rusko a Čína zřejmě nechtějí čekat až do poloviny třicátých let dvacátého století, aby vyvolaly chaos“. 

 

Čtěte ZDE: Válka proti Rusku (přes Ukrajinu): Stále více na zemské orbitě. Starlink je však vůči systémům REB bezbranný. Proč se kyjevský Musk(ot) pokazil? Nejde jen o světelné sloupy v Belgerodu. Oslepené americké satelity. Rusko se rozjíždí

Počítají se Třetí světovou válkou

Když mluví o rozpočtu Pentagonu na rok 2024, Ferrari se domnívá, že strategie financování by se měla změnit na „nakupuj ihned a hodně“. Pentagon musí nejprve rozjet další výrobní linky a maximálně navýšit jejich kapacitu, zejména u munice, lodí a zbraňových systémů „nepřímého zaměření“.

Válka na Ukrajině nás znovu poučila o tom, že tříletý cyklus požadavků na nákup nás pravděpodobně přivede k úplnému vyčerpání zásob a neschopnosti přezbrojit v případě Velké války.

Hal Brands a Michael Beckley ve své nové knize The Danger Zone (Nebezpečná zóna) poukazují na to, že v roce 1940, před útokem na Pearl Harbor, objednalo námořnictvo 240 lodí, což umožnilo americkým loděnicím přejít na válečný režim a rychle se zotavit z překvapivého útoku. Pentagon tedy prý potřebuje podobný plán rozpočtu na rok 2024, který by zahrnoval tříleté zásoby válečné munice, náhradní dělostřelecké a raketové zbraně a velmi rozsáhlý víceletý nákup válečných lodí.

Námořnictvo, pokračuje generál Ferrari, by mělo dostat lví podíl z přerozdělených finančních prostředků. V současné době Pentagon v prezidentově žádosti o rozpočet na fiskální rok 2023 požaduje pouze 51 lodí na období 2023-2027 za 133 miliard dolarů. Přidání 20 miliard dolarů ročně na 45 miliard dolarů převedených na účet stavby lodí by námořnictvu umožnilo z dodatečných 100 miliard dolarů nakoupit 90, nikoliv pouze 51 lodí. Námořnictvo by tyto lodě mělo nakoupit v rámci pětiletého balíčku veřejných zakázek v hodnotě 233 miliard dolarů. Podobně by měl být zajištěn také pětiletý nákup munice.

Generál varuje: „Pentagon se musí přestat zbavovat lodí a letadel dříve, než budou připraveny nové systémy, které je nahradí... Věčná debata o tom, že naše ozbrojené síly obětují svůj potenciál ve prospěch zvýšení bojeschopnosti, je falešná volba.

 

Čtěte ZDE: Dement slibuje: Dám Ukrajině další zbraně a miliardy. Mezitím do USA přeběhly další dva miliony imigrantů. Válka proti Rusku či vlastním lidem? Vše pro odpoutání pozornosti od domácích malérů před brzkými volbami

Strach z Ruska a Číny

Ferrari se domnívá, že americká armáda nyní zažívá „vážnou personální krizi, jaká tu nebyla od sedmdesátých let minulého století, a obranný rozpočet na rok 2024 by měl mít zdroje na její řešení. Je třeba vyčlenit prostředky na zvýšení platů nižších a středních poddůstojníků.

Strategie a rozpočet, jež Pentagon připravil v roce 2020, již neodpovídají současnému světu,“ říká Ferrari. „USA mají jen několik let na doplnění zásob, obnovení sil a přípravu na velmi nebezpečnou druhou polovinu dvacátých let. Dvacátá léta budou desetiletím extrémní nestability a změn v globálním světovém řádu. Rusko a Čína nečekají, až budou moci udeřit a potvrdit svou nadvládu.

Článek v časopise Breakingdefence odráží rostoucí požadavky amerického vojenského průmyslu na urychlené zvýšení zbrojní výroby pod záminkou, že dodávky na Ukrajinu rychle vyčerpávají americký arzenál.

9. října napsala agentura AFP: Hlavní poradce Centra pro strategická a mezinárodní studia Mark Cancian varoval, že zásoby se vyčerpávají rychleji, než je možné je doplnit. To se týká zejména raket pro komplexy HIMARS. „Pokud Spojené státy pošlou na Ukrajinu třetinu těchto zásob (jako to udělaly s Javeliny a Stingery), Ukrajina obdrží osm až deset tisíc raket. Tyto zásoby pravděpodobně chvíli vydrží, ale jakmile budou vyčerpány, už je nebude možné nahradit,“ tvrdí Cancian, který se na nákupu zbraní pro americkou vládu podílí a varuje:

"Obnovení naší zbrojní úrovně před válkou na Ukrajině může trvat roky."

Zdroj.


Tagy článku

Doporučujeme

Čína jako šance: Investice pro Orbána. Totéž pro Srbsko. Ficovu průlomovou cestu zmařil atentát. Fiala místo toho Peking provokuje. A válčí s Ruskem. Na prosperitu země a národa  kašle. Ujede nám čínský expres? Ještě rok a půl...

Čína jako šance: Investice pro Orbána. Totéž pro Srbsko. Ficovu průlomovou cestu zmařil...

Fiala jako Pávek: Hadi vždy převlékají kůži. Kontrarevolucionář a sovětský rozvědčík bubnují v čele NATO do války. Ověřený fakt: Vrchní cenzor plukovník Foltýn je idiot. Kdo jinému jámu kopá? I Fico je nepoučitelný? Chvála osamělosti

Fiala jako Pávek: Hadi vždy převlékají kůži. Kontrarevolucionář a sovětský rozvědčík bubnují...

Na začátek stránky