Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
EU v předklonu: S Ruskem už žádné obchody! Skvěle, chválí strejda Sam, vezmu to za vás. Jak demilitarizovat Německo? Proč? Udělá to samo. Už jen denacifikovat. Amerika vydělává a velí: Přátelé, připravte své ovce na maso!

EU v předklonu: S Ruskem už žádné obchody! Skvěle, chválí strejda Sam, vezmu to za vás. Jak demilitarizovat Německo? Proč? Udělá to samo. Už jen denacifikovat. Amerika vydělává a velí: Přátelé, připravte své ovce na maso!

1. 12. 2022

Tisk článku

Alexandr Stavěr vyčísluje důsledky, jaké mají pro státy EU nekonečné dodávky zbraní Kyjevu či sebevražedné demonstrativní rozvázání obchodních vztahů s Ruskem - což jde k duhu pouze USA, které na "koloniálním předklonu" bruselských panáků nehorázně vydělávají

Už mě unavují anekdoty jednoho kyjevského papaláše o tom, že Putinovi došly rakety. Téměř po každém masovém použití raket nebo bezpilotních letounů se tu a tam objeví něco „originálního“, jako „Řekněte někdo Putinovi, že mu došly rakety“. Takové vtípky už nejsou ani k pousmání.

Na druhou stranu kdekomu přichází na mysl, že přece „není kouře bez ohně“. Válka je skutečně nákladná záležitost. Již mnohokrát jsme psali, že „je nutné urychleně převést ruský průmysl na válečný režim“. Obtížné, ale nezbytné. Ale už jsou tu výsledky. Samozřejmě by každý chtěl mít všechno najednou, ale v reálném světě není nic jako v pohádce. Nikdo nemá kouzelný proutek.

Vždycky něco chybí

Ani vedení Ruska, kde po všech sankcích, vetech a dalších omezeních na takovou změnu režimu stále ještě jsou peníze a kde nejsou problémy s energiemi a zdroji.

Ale co Evropa, USA a další země, kde je nyní nedostatek plynu, elektřiny, ropy a dalších potřebných surovin? Země, které horlivě dodávají zbraně a munici na Ukrajinu a své vlastní armády nechávají na suchu.

Arzenál každého státu je značně omezený. A každá válka odhalí mnoho nedostatků, pokud jde o zásobování armády během bojových operací. To se týká doslova celého registru vojenského vybavení.

Něčeho je dost, ale to něco v dané vojenské operaci není potřeba. Něčeho se zase nedostává jen proto, že vojenští analytici včas nevyhodnotili význam dané výzbroje pro moderní boj. Něco bylo jednoduše odepsáno nebo rozkradeno. Ani takových případů není málo.

 

Čtěte ZDE: Záhadná proměna: Z evropských pacifistů váleční jestřábi. Lehali si na koleje, teď sedí ve vládách. Sovětský svaz nevadil, Solženicynovo Rusko ano. Za Atlantikem totéž. Změní to blízké volby? Fiala přes rudý kopírák

Hlavní problémy však vznikají s vybavením, které je sice dodáváno průběžně, ale je klasifikováno jako spotřební materiál. Vždycky je nedostatek munice. S příchodem chladného počasí neustále chybí teplé oblečení, kamna, topivo na zimu a mnoho dalších věcí. I se zásobováním potravinami jsou vždycky problémy.

Přičemž takovéto situace vznikají bez ohledu na to, zda je armáda ve válce, nebo se účastní nějakého cvičení či manévrů. Mnohé zprávy z vojenských cvičení pobavily čtenáře po celém světě. Němci klepali kosu v tuhé zimě u Baltu. Američané přistáli na pobřeží a se svými auty se zahrabali do písku.

Na počátku byla Velká výměna

Američané nerozpoutali operaci na Ukrajině jen proto, aby podkopali ruskou ekonomiku a vojenskou sílu. Jistě, jde o hlavní cíl. Není však jediný. Je tu také rostoucí ekonomická síla Evropy, která se stala skutečným konkurentem amerického byznysu. Ukrajina je dostatečně velká evropská země na to, aby její rozpad zásadně ovlivnil celou Evropu.

Evropské státy disponují dostatečně velkými pozemními silami pro operace mimo NATO, jimiž se USA pochlubit nemohou. Nicméně evropský kontingent je poměrně omezený a jeho rychlé doplnění o vojáky americké armády je problematické. A evropští politici začali hromadně vznášet požadavky vůči Washingtonu.

Připomeňme si, čím začal chaos v Evropě. Nikoli válkou v Donbasu, a dokonce ani kyjevským Majdanem. Vše začalo mnohem dříve, když nespokojení lidé náhle vyšli do ulic evropských hlavních měst, zejména v zemích, kde panovala hospodářská stabilita a prosperita. Nespokojení dělníci, zaměstnanci, zemědělci, studenti...

Vlády se snažily různými způsoby zjednat pořádek. To také udělaly, ale lidé už byli nabuzení. A v následujících volbách se ve většině evropských zemí dostali k moci zcela jiní, zjevně proameričtí politici. Do vlád přišli tací lidé, jimž byla vlastní země ukradená – jen aby vyhověli vůli Washingtonu.

Otázka dne: Jak z toho vycouvat?

Pak přišel čas Ukrajiny. Majdan. Otevřená účast Američanů a Evropanů na destrukci vztahů se sousedy a na kolapsu ekonomiky. Začal se formovat sebevražedný úděl národů. Ukrajinci byli indoktrinováni jednoduchým dogmatem – za všechny problémy Ukrajiny může bohatý soused – Rusko. Byla to ideální volba. V lidské povaze je hledat příčiny vlastního neštěstí mimo sebe.

Další krok byl rovněž plně předvídatelný. Sankce proti Rusku a pomoc Kyjevu ze strany Západu. To se týká i ukrajinských běženců. Z ušlechtilého cíle pomoci uprchlíkům udělali Američané „nášlapnou minu“, která má podkopat ekonomiku Evropy. Především zhoršit život obyčejných Evropanů. Není třeba obšírně popisovat, jak se to stalo a děje. Stačí si přečíst nářky evropských blogerů na internetu.

 

Čtěte ZDE: Pentagon se připravuje na Velkou válku: Mamutí export pro Kyjev vyčerpává už i životně důležité rezervy. Třetí světovou připíšeme Rusku a Číně. Astronomický zbrojní rozpočet dost raket nevyrobí. Dvacátá léta jsou a budou kritická

Apoteózou celé operace se stala ruská Speciální vojenská operace (SVO). Dnes můžeme říci, že Rusko bylo k tomuto kroku aktivně dotlačeno. Vzpomeňme jen aktivaci SVO v lednu a únoru, kdy byly Doněcká a Luhanská republika donuceny vyhlásit evakuaci... Následné otevřené válečné akce na Ukrajině se staly jakýmsi „vysavačem“, který prakticky proměnil evropské armády v dětské hračky a evropskou ekonomiku, v kombinaci se sankcemi, které na sebe uvalili sami Evropané, v „nemohoucí stařenku“.

Ať si dnes evropští politici říkají, co chtějí, Američané svých cílů z velké části dosáhli. Evropa už nemá bojeschopnou armádu. Hospodářství je natolik oslabeno, že mnoho evropských hospodářských gigantů přesouvá své výrobní závody, kanceláře a zaměstnance do USA.

Právě tyto faktory brzy povedou zcela předvídatelně ke ztrátě zájmu o Ukrajinu jako takovou. Proto se dnes v západním tisku objevilo mnoho kritiky Kyjeva. Proto Washington začal mluvit o auditu svých investic na Ukrajině.

Že by prozření? Bohužel nikoli – pouze způsob, jak naoko hezky vycouvat z nastalé situace.

Dáme vše, co máme

Ano, Německo je opět nýmandem. Není to tak dávno, co se „motor evropské ekonomiky“ z mocné evropské velmoci, která spolu s Francií a několika dalšími evropskými „staříky“ určovala směřování EU, změnil v tuctovou zemi, byť stále poměrně velkou.

Nedávný rozhovor s komisařkou pro obranu v Bundestagu Evou Höglovou pro Bild am Sonntag je v tomto ohledu velmi příznačný, i když pojatý z titulu její funkce z vojenského hlediska. Ačkoli pro ty, kteří pozorně sledují situaci v SRN obecně a v německé armádě zvláště, neřekla Eva Höglová nic nového. Parlamentní státní tajemník Bundeswehru Peter Tauber něco podobného řekl již v roce 2018.

Ale než přistoupím k citátu prohlášení komisařky pro obranu, rád bych se vrátil k tématu omezenosti arzenálu. Německo je navzdory četným diskusím zcela věrné rozhodnutí svých pánů dodávat Kyjevu zbraně.

V kanálech Telegramu se již objevily obrněné transportéry Iris-T SLM, obrněné transportéry Dingo, raketomety Mars II a mnoho dalších zbraní, které Bundeswehr dodává ukrajinským ozbrojeným silám. Čísla sice nejsou na naše poměry nijak oslnivá, ale přesto. Němci dodali 30 obrněných transportérů Dingo, 54 obrněných transportérů M113, téměř 15 tisíc protitankových min, 100 tisíc ručních granátů, 500 přenosných protivzdušných systémů Stinger, 13,5 tisíce nábojů ráže 155 mm a mnoho dalšího. Bundeswehr dokonce poskytl Ukrajincům své průzkumné bezpilotní letouny.

Německo konečně demilitarizováno

A tady je třeba upozornit na jeden detail, o kterém Němci raději nemluví. Je jasné, že armáda je pro každý stát zátěží. Nevytváří téměř žádné příjmy, ale vyžaduje mnoho výdajů. Vojáci používají nejen nejmodernější zbraňové systémy, ale také ty nejdražší. Používáním mnoho z nich jednoduše zchátrá a je třeba je vyměnit.

To, co je dodáváno na Ukrajinu, logicky není doplňováno výrobou. Německo ani takovou možnost fyzicky nemá. Ve skutečnosti dochází k „demilitarizaci státu“.

Předseda vojenské asociace Bundeswehru, plukovník Andre Wüstner, sdělil deníku Die Welt pro Němce děsivou zprávu. Ani jedna brigáda v SRN není v současné době kompletní a bojeschopná!

A nyní k tomu, co řekla Eva Höglová:

Bundeswehru chybí munice za 20 miliard eur. Kritizuji fakt, že tato částka nebyla zahrnuta do zvláštního fondu (zvláštní fond pro Bundeswehr ve výši 100 miliard eur) a nyní se musí každý rok horko těžko shánět z rozpočtu na obranu.

 

Čtěte ZDE: Doznání Pentagonu: USA už mají na Ukrajině jednotky. Střet může nastat kdykoli. NATO kontinentální válku totiž neumí. Rusko získává převahu. Putin si testuje americké zbraně. Budou zabíjet i v Evropě. Zahrádka brzy džunglí?

Dovedete si představit armádu, která v době míru žije z „hladových dávek“? O jakém bojovém výcviku můžeme mluvit, když vojáci nestřílí ze zbraní, neřídí vojenskou techniku, nevyplouvají na moře na palubách bitevních lodi a podobně? To však není vše. Höglová sáhla dostatečně hluboko:

Navíc z důvodu nemocenských, mateřských dovolených a školení je početní stav mnoha útvarů místy asi 60 % z toho, co je uvedeno v dokumentech. To je rozhodně příliš málo. Nedostatek vojáků je ještě horší než nedostatek výzbroje. Při nedostatku kádrů nám nepomohou ani ty nejlepší zbraně.

Komisařka ovšem Němce očividně ušetřila toho nejhoršího. Stěžovala si na nedostatek vojáků, aniž by zmínila, že vojáci německou armádu ve velkém počtu opouštějí. Odcházejí, protože jsou si vědomi negativních procesů, které v armádě probíhají. Poměrně nedávno (podle historických měřítek) něčím podobným prošlo také Rusko.

Nicméně v dalším už neměla paní Höglová slitování. Vzpomněla si na německé vojáky v Litvě, kteří tam pro nedostatek teplého oblečení jednoduše mrzli. Přitom v únoru to byla právě ona, kdo hovořil o potřebě dodávat teplé prádlo příslušníkům Bundeswehru v Litvě:

Nechce se mi uvěřit, že je něco takového vůbec možné. V současné době nosí uniformu 182 tisíc mužů a žen. Pokud se počet vojáků výrazně nezvýší, bude třeba stanovit priority v plnění operací a úkolů. Hlavní důraz musí být samozřejmě kladen na obranu země a aliance. Tudíž bude nutné upustit od mezinárodních operací. Nemůžeme vojákům zadávat úkoly, které jsou nad jejich síly.

Co jiného to je, než přiznání, že jedna z kdysi nejsilnějších armád v Evropě se stala prakticky neschopnou boje?

Zaoceánský bača a ovce na maso

V ostatních evropských armádách to není lepší. Arzenály se vyprázdnily. Všichni se obracejí na Pentagon a žádají dodávky amerických zbraní. Pro Američany je však fyzicky nemožné v krátké době naplnit takový rozsah objednávek.

23. listopadu Američané EU dorazili rukama svých unijních zmocněnců! Takzvaný Evropský parlament odhlasoval uznání Ruska za sponzora terorismu. To bude znamenat faktické přerušení všech hospodářských vazeb mezi EU a Ruskem.

Takže všechno prostě pokračuje. Kdy Evropané přestanou být ovcemi, co jdou na porážku za kozlem provokatérem? Kozel sám za sebe nespěchá s rozhodnutím, po němž by už neměl na výběr. USA neprohlásí Rusko sponzorem terorismu. Kozel na jatka nepůjde, zato ovce nikdo neušetří.

Ty půjdou pěkně na maso.

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

Západ prohrává: USA tlačí na Kyjev, aby se vzdal. I britský generál Sir Richard Barrons věští porážku. Podle CIA už není čas a Kyjev by měl válku ukončit. Na mobilizaci nejsou peníze. Blíží se konec ukrajinského dobrodružství Západu?

Západ prohrává: USA tlačí na Kyjev, aby se vzdal. I britský generál Sir Richard Barrons...

Model 11. září počesku pokračuje: Oficiální verze má čím dál větší trhliny. Záhada dopisu na rozloučenou. Jako pas teroristy Atty? Opravdu se Kozák přiznal ke klánovické vraždě? A co Bílý dům? Čeká nás rok velkých změn?

Model 11. září počesku pokračuje: Oficiální verze má čím dál větší trhliny. Záhada "dopisu...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky