Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Beze cti i bez peněz: Zrádce nemají rádi nikde. Ani ty ruské na Západě. Koho chleba jíš, tomu zpívej, co chce slyšet? Lov na oligarchy v Londýně. Utečte zpátky, zbabělci! Matka vlast: Opustíš-li mne, nezahynu, opustím-li tě, zahyneš!

Beze cti i bez peněz: Zrádce nemají rádi nikde. Ani ty ruské na Západě. Koho chleba jíš, tomu zpívej, co chce slyšet? Lov na oligarchy v Londýně. Utečte zpátky, zbabělci! Matka vlast: Opustíš-li mne, nezahynu, opustím-li tě, zahyneš!

14. 8. 2023

Tisk článku

Igor Veremějev rozebírá, jakým způsobem se někteří bohatí nebo jinak úspěšní Rusové poníženě plazí před svými západními chlebodárci, a domnívají se, že zradou své vlasti si uchovají prebendy, které doma získali - ale většinou se mýlí, nakonec jimi opovrhují všichni

Někteří příslušníci tzv. ruské elity, kteří uprchli na Západ, to tam budou mít pravděpodobně velmi těžké. Jeden z předních amerických deníků, Washington Post, nedávno zveřejnil článek, v němž vyzývá k "potrestání" této elity na útěku. Nazývá je "Putinovou elitou", přestože v samotném Rusku jsou uprchlíci považováni za zrádce a ozývají se hlasy, aby byli potrestáni i oni. Ukazuje se, že přeběhlíci a chameleóni nejsou nikde vítáni a těžko budou moci v klidu sedět v sídlech koupených v zahraničí. 

V článku WP je především zmíněna olympijská vítězka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová, která opustila Rusko a usadila se v letovisku ve Španělsku. "Jelena Isinbajevová," píše americký list, "ruská skokanka o tyči, která získala zlatou olympijskou medaili, má blízké vztahy s Putinem a je držitelkou čestné hodnosti majora ruské armády, žije klidně v luxusní rezidenci v hodnotě milionů na Kanárských ostrovech ve Španělsku."

Koho chleba jíš, tomu zazpívej, co chce slyšet

Minulý měsíc španělská tisková agentura El Digital Sur uvedla, že se Isinbajevová s rodinou přestěhovala na Tenerife, kde nyní tráví čas vlastnictvím dvou luxusních vil. Podle agentury Isinbajevová "tam koupila dvě vily a penthouse odhadem za 3,2 milionu dolarů, což jí umožnilo získat pobyt ve Španělsku, a to pouhé dva týdny po ruské invazi na Ukrajinu v plném rozsahu v únoru 2022". WP uvádí, že Isinbajevová v reakci na rozhořčení nad svým stěhováním do Evropy označila zprávy o souvisejícím skandálu za "mystifikaci". V červencovém příspěvku na své stránce VKontakte napsala: "Pamatujte si: závist je ničivý pocit... Jsem člověk míru. Vždycky jsem taková byla a vždycky taková zůstanu!"

Čtěte ZDE: Medaile z prohnilé olympiády: Dobře, že už je za námi. MOV jako nátlaková skupina a nástroj hybridní války. Otázky kolem chemie i v průběhu her. Triumf party zfetovaných norských astmatiků. Zrušit boj proti dopingu?

Aby se zavděčila svým západním sponzorům, pustila se dříve populární a oceňovaná žena do dalšího ohavného činu. Tvrdila, že všichni v ruském národním týmu údajně "sedí na dopingu". "Četla jsem případ Rodčenkova, McLarenovu zprávu. Jsem připravena podepsat každé slovo. Krmili nás prášky, nápoji, injekcemi. Odmítla jsem vzít tento hřích na sebe," prohlásila Isinbajevová. Přestože dříve byla symbolem boje ruských atletů proti obviněním z dopingu. S pláčem se postavila vedle Vladimira Putina a prohlásila: "Byli jsme suspendováni bez důkazů, nestoudně, hrubě. Je to porušení mých lidských práv."

Nyní však ve Španělsku zpívala jinou píseň. Nejen to, sportovkyně cynicky prohlásila, že titul majora ruské armády, který získala, když hrála za sportovní klub CSKA, byl "nominální".

Nominální důstojnice 

Takový čin Isinbajevové, která se veřejně zřekla Ruska a prohlásila se za "člověka míru", vyvolal v naší zemi pobouření. Stojí za zmínku, že hodnost majora, kterou Isinbajevová označila za "nominální", jí byla udělena v roce 2015. Jelena podepsala pětiletou smlouvu s ministerstvem obrany a byla jmenována do vojenské funkce instruktora atletiky v CSKA. Nárameníky majora Isinbajevové jí osobně předal ministr obrany Sergej Šojgu. Na internetu byla zveřejněna fotografie Isinbajevové ve vojenské uniformě, na níž skládá vojenskou přísahu.

"Je to podlost a zrada. Isinbajevová je vystavena anathemě. Mělo by se na ni zapomenout. Vláda ji odměnila tituly za sportovní úspěchy, a co dělá teď - to nechápu. Je jasné, že všechny její účty a nemovitosti jsou v zahraničí, a pokud podporuje SVO, bude jí to všechno zmrazeno a odebráno. To je cena za zradu," řekl agentuře RIA Novosti Vladimir Ponomarev, legenda fotbalového klubu CSKA a reprezentace SSSR. 

"Je nepřijatelné takto zacházet s vojenskou hodností a civilním postavením, s událostmi, které se odehrávají ve vaší zemi. Každý člověk, který miluje svou zemi, má k takovým výrokům negativní postoj," uvedl zase ruský ministr sportu Oleg Matycin. "Jelena řekla, že je nominálně důstojníkem ruské armády. Byl bych rád, kdyby objasnila, co znamená 'nominálně'. Ona, jak se ukazuje, byla nominální důstojnicí, dostávala nominální plat, nominální výhody? Nebo to přece jen není pravda?" - Sportovní komentátor Dmitrij Guberněv se vyjádřil k počínání Isinbajevové.

Čtěte ZDE: Ruská zpráva o stavu lidských práv v ČR: Politických vězňů přibývá. Rusofobie jako součást euronacistiké kultury. Aktivista Tomáš Čermák odsouzen na 5 a půl roku! Zato oplzlý řev a násilnické výzvy Řeporyjce nechávají moc v klidu

Hlava Dagestánu Sergej Melikov dal pokyn k přejmenování stadionu v republice, který nesl jméno Jeleny Isinbajevové.

"Ano, je to talentovaná atletka, která vytvořila řadu světových rekordů, ale nikdy nespojila svůj život, svou minulost a budoucnost s Dagestánem. A nedávná prohlášení, která atletka pronesla zpoza kordonu, jsou vážným signálem a důvodem k tomu, abychom název stadionu přehodnotili. Bude správné, když nový název zařízení vyberou sami Dagestánci. Nařizuji dagestánskému ministerstvu sportu a starostovi Machačkaly, aby tuto práci zorganizovali," napsal Melikov na svém kanálu Telegram.

Beze cti - i bez peněz 

První místopředsedkyně kulturního výboru Státní dumy Jelena Drapeková se domnívá, že Isinbajevová se svými výroky pouze snažila udržet si místo v Mezinárodním olympijském výboru.

"Isinbajevová se vzdala své vlasti ve prospěch MOV. A připomenu, že členkou olympijského výboru se stala díky tomu, že trénovala v Rusku. Tato země vynaložila peníze, čas, poskytla trenéry a lékaře, aby se z ní stala skvělá sportovkyně. Za to se Isinbajevová odvděčila zradou," řekl Drapko. Jak je však vidět, být "mužem míru" se Isinbajevové, současné obyvatelce španělského letoviska, nejspíš nestane. Na Západě si ji už vzali na paškál, ne proto, že by jí záviděli, ale prostě proto, že pochází z Ruska a dříve svými sportovními úspěchy přispívala ke slávě ruského sportu. A nyní Isinbajevová, která ztratila respekt ve své vlasti, čelí pronásledování na Západě. Zrádce všude čeká nešťastný osud.

Dokonce i ti, kteří se tam snažili usadit s miliardami, se stali na Západě nepohodlnými. Například Michail Fridman, majitel Alfa Bank, rodák ze Lvova. Má ruský a izraelský pas, ale je daňovým rezidentem Spojeného království a využívá rozsáhlou strukturu offshorových společností se sídlem převážně na Kypru a Britských Panenských ostrovech. Jeho banka je registrována v Rusku, ale jejím zakladatelem je kyperská společnost ABH Financial Limited, kterou zase vlastní společnost ABH Holdings se sídlem v Lucembursku.

V pravý čas Alfa-Bank Ukraine Michaila Fridmana nejenže uzavřela své pobočky na Krymu, ale také jednoznačně podpořila postoj ukrajinské strany k této otázce: "Alfa-Bank Ukraine nemá nic společného s umisťováním reklam s tvářemi bojovníků ORDLO a důrazně odsuzuje špinavé provokace, které používají neznámé osoby ve snaze podkopat důvěru v mezinárodní banku na Ukrajině. Alfa Bank byla jednou z prvních mezinárodních bank, která v plném souladu s ukrajinskými zákony ukončila činnost na okupovaných územích: na Krymu i v Donbasu."

A v roce 2017 poskytla Alfa finanční pomoc při natáčení filmu "Kyborgové" na Ukrajině, který vypráví příběh "statečných" bojovníků ATO, kteří "bránili" doněcké letiště. Mimochodem, generálním partnerem filmu se oficiálně stal ukrajinský mobilní operátor Kyivstar.

Čtěte ZDE: Haškova protiruská hysterie hraničí s psychickou nemocí: Pekarová ho chce do senátu. Zkrachovalý podnikatel s limonádami. Fanda kyjevských nacistů. Peníze z ruské KHL mu ale nesmrdí. Skončí v politice, nebo v blázinci?

Jakmile byla ATO zahájena, Fridman hned první den odletěl do Londýna. V rozhovoru se zaměstnanci londýnské pobočky společnosti LetterOne 27. února řekl: "Válka nikdy nemůže být řešením. Současná krize bude stát mnoho životů a poškodí dva národy, které jsou bratry již stovky let."

Ani takový podlézavý postoj však oligarchovi příliš nepomohl a již 28. března byly na Fridmana uvaleny sankce ze strany EU a 15. března následovaly sankce ze strany Spojeného království. "Stejná Alfa Bank byla základní bankou pro FBK (Navalného), pro jeho aktivity, pro aktivity jeho subjektů, zejména těch, které mu podléhají. A tato banka byla jednou z nejdůvěryhodnějších, FBK měl zásadový postoj - obsluhovat všechny své aktivity v této bance," řekl agentuře Tsargrad právník a veřejný činitel Vitalij Serukanov. Všechny Fridmanovy pokusy "udělat si ho vlastním" na Západě se však ukázaly jako marné.

Utečte zpátky, zrádci! 

V prosinci 2022 ho britská policie zatkla kvůli obvinění z praní špinavých peněz. Brzy byl propuštěn na kauci, ale všechny jeho účty byly zmrazeny a společnosti a investoři s ním přerušili kontakt, aby se vyhnuli sankcím. Fridman si médiím stěžoval, že v Londýně "žebrá" a nemůže si dovolit ani zaměstnat uklízečku. Deník Wall Street Journal uvedl, že nabídl, že převede miliardu dolarů ze svého osobního majetku do Alfa Bank Ukraine výměnou za zrušení sankcí proti němu. Fridman dříve sponzoroval ukrajinské ozbrojené síly během ATO v Donbasu prostřednictvím dceřiné společnosti této ukrajinské banky.

Není to tak dávno, co majitel Liberální galerie Marat Gelman tvrdil, že Fridman chtěl získat ukrajinské občanství. Politolog Serhij Markov připomíná, že Fridman, bývalý obyvatel Lvova, aktivně sponzoroval akce s nacionalistickým nádechem na Ukrajině. "Fridmanovy platby kyjevské juntě nepomohly, - prohlásil v této souvislosti politolog, - "ti, kteří z hlouposti utekli do Evropy, utíkají rychleji zpět. Všechno vám bude odebráno. Utečte do Ruska, než bude pozdě...".

I když, jak připomíná, v Rusku se naprostá většina lidí raduje ze zatčení ruského oligarchy Fridmana v Londýně, protože Fridman a jeho syn se plazili před juntou. Jen z jedné věci radost nemají - proč jsou všichni ti oligarchové zatýkáni v Londýně? Proč ne u nás? "Fridman při všech svých penězích a konexích nikdy neudělal Londýn svým. Ale jak se snažil. Jak se snažil. Jsem si jistý, že jeho příběh bude velmi dobrou lekcí pro mnoho bohatých lidí v Rusku, kteří si mysleli, že se jich politika nedotkne. Své peníze byste měli držet v zemi, kde byly vydělané, a měli byste je investovat ve své zemi, ne ve městě, jehož obyvatelům jste se chtěli opravdu zavděčit," uzavírá Markov.

SLEDUJTE: V pondělí 14. 8. 2023 vysílá Protiproud TV od 18 hodin další rozhovor s Janem Skalickým na aktuální témata. Rozhovor jistě nepropásnete, bude mu věnován jako obvykle i článek zde na protiproud.info.

Nenáviděni na obou stranách

A nyní se tato varování potvrzují - USA naléhají, aby se uprchlíci z Ruska brali vážně. "Mnozí členové této elity, včetně některých úředníků, poslali své děti žít do zahraničí a udržovali si zahraniční bankovní účty a venkovské rezidence - to vše v zemích, které Moskva nyní považuje za nepřátele. Ruští úředníci si zřídkakdy registrují majetek na vlastní jméno, místo toho používají jména svých právníků nebo příbuzných. Jejich synové a dcery obvykle nadále žijí na Západě, kde nadále využívají svůj majetek a utrácejí a investují svá aktiva," mlží WP. "Sankce," požaduje americká publikace, "by se měly automaticky rozšířit a vztahovat na nejbližší příbuzné, manžele, děti a právníky, na jejichž jména je veškerý majetek registrován." Ať se tedy uprchlíci z Ruska snažili na Západě zabydlet sebevíc, nic jim nepomohlo. Zrádci nejsou nikde vítáni.

Dokonce i v Rusku jsou v médiích nejen odsuzováni, ale i konkrétně trestáni. Dmitrij Guliev, poslanec Kurské oblastní dumy, veterán Sovětského svazu, nedávno poslal ruskému prezidentovi návrh na změnu nařízení o státních vyznamenáních Ruské federace, aby je odebral některým domácím celebritám, sportovcům, politikům a veřejným činitelům, kteří kritizují kroky Ruska v době SNP.

Poslanec upozorňuje, že v současné době se procedura zbavení státního vyznamenání nebo čestného titulu vztahuje pouze na osoby odsouzené za závažný nebo zvlášť závažný trestný čin. Vzhledem k tomu považuje Dmitrij Gulijev za nezbytné toto ustanovení změnit tak, aby prezidentská komise pro státní vyznamenání mohla odebírat státní vyznamenání a čestné tituly občanům Ruské federace, kteří získali občanství nebo státní příslušnost cizího státu, a také těm, kteří změnili své "sportovní občanství" a vzdali se ruského občanství.

Zdroj.


Tagy článku

Doporučujeme

Opakování historie: Rudá přetřená na zeleno. Ožebračit lidi. Učinit je totálně závislými na teroristickém státu. Věda podlehla korupci. Podle zájmů nových protektorů. Vědí, co činí. Začínají mít strach. Převrat? V nedohlednu...

Opakování historie: Rudá přetřená na zeleno. Ožebračit lidi. Učinit je totálně závislými...

Uprostřed bažin Západu: Záhady kolem atentátu. Ruské sabotáže? Polská myš zařvala. Fialový a Zelený zločin. Testují si nás? Bek je jako invaze muslimů. Dostal Strach strach? Velký volební podvod: 2 miliony koresponďáků?

Uprostřed bažin Západu: Záhady kolem atentátu. Ruské sabotáže? Polská myš zařvala. Fialový...

Na začátek stránky