Slova bývalých prezidentů: Václav Klaus a Miloš Zeman k bezpráví nemlčí. Jen dva prezidenti nepocházeli z politického prostředí – Emil Hácha a Petr Pavel. Vláda Petra Fialy je nejhorší vládou od roku 1989. Kdo se bojí svobody?
Zdeněk Koudelka si všímá strachu stávajících držitelů moci z aktivit bývalých prezidentů a konstatuje, že kdo se nebál před rokem 1989, nebojí se ani dnes
Česká republika měla po listopadu 1989 v čele tři velké osobnosti v prezidentském úřadě – Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana. Osobnost se projevuje i tím, že její názory jsou slyšet i po odchodu z prezidentské funkce, a to je dobře.

Jsme státem, kde prezidentský úřad převážně nezastávali šedé myši, ale lidé, pro které byla prezidentská funkce vrcholem dlouhodobé politické angažovanosti. Od roku 1918 jen dva prezidenti nepocházeli z politického prostředí – Emil Hácha a Petr Pavel. Po smrti Václava Havla máme dva bývalé prezidenty, o jejichž názory je stále zájem a kteří vystihnou problém a okomentují jej, byť se to stávajícím držitelům moci nelíbí.
Máme silnou prezidentskou tradici
Pokud se podíváme na Slovensko nebo do Maďarska, ale i Německa, kde také mají bývalé prezidenty, zjistíme, že o jejich názory nikdo moc nestojí. Je to tím, že často žádné názory hodné toho pojmu nemají. Vždyť koho třeba dnes na Slovensku zajímá Andrej Kiska?
Kromě jiného jde i o důsledek jiného postavení úřadu prezidenta. Na Slovensku, v Maďarsku i v Německu je vrcholem politikovy kariéry dosažení úřadu premiéra. U nás však lidé, kteří premiérský úřad zastávali, vnímali prezidentský úřad jako metu, s níž spojovali vrchol své státnické kariéry (Edvard Beneš, Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Václav Klaus, Miloš Zeman). Stejně tak prezidentství chtěli v době komunistické i generální tajemníci komunistické strany, byť faktická moc nebyla na Hradě, ale na Ústředním výboru komunistické strany (Antonín Novotný, Gustáv Husák). Máme prostě silnou prezidentskou tradici.
Jsem rád, že Václav Klaus i Miloš Zeman mluví a že často někoho rozčílí. Jen plytké věty, které nemají myšlenku, nikomu nevadí. Každý si může sám porovnat obsah projevů a veřejných vystoupení Václava Klause, Miloše Zemana a Petra Pavla a zhodnotit, kde je obsah a myšlenka a kde je prázdné nic.

Čtete ZDE. Covidistická lež: Zneužívání moci v době covidu. Nejvyšší správní soud rozhodl, že nikoho nelze postihovat za porušení nezákonného opatření. Václav Klaus se statečně postavil vládním lžím. Kdo z novinářů a politiků se mu dnes omluví?
Václav Klaus a Miloš Zeman jsou slyšet
Bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman zůstávají myšlenkově a názorově silní a jsou slyšet. To je dobře pro svobodu projevu, které si velmi cením. Proto považuji vládu Petra Fialy za nejhorší vládu od roku 1989 a za vládu ohrožující demokracii a práva lidí, protože zneužila vojenskou moc, konkrétně Vojenské zpravodajství, k cenzurnímu zásahu proti nepohodlným webům v únoru 2022. Takto moc žádná vláda po roce 1989 nezneužila. Ani v době covidu vláda Andreje Babiše, která prosazovala takové nesmysly jako, že se musí nosit roušky, když jste šli v lese, či že roušky museli mít i manželé v autě, když v posteli je mít nemuseli, nevypnula žádné weby.
Jen se pokusila skrze Ministerstvo zdravotnictví svou propagandu posílit tím, že označila opoziční názory za dezinformace, kam zařadila i názory Václava Klause. Ovšem žádné weby nevypnula a necenzurovala. Dnes víme, že o covidu lhalo Ministerstvo zdravotnictví, kdy příkladem od počátku zřejmé lži byla slova ministra zdravotnictví Jana Blatného v Senátu, že covidovou vakcínou očkovaný člověk se nemůže nakazit a nikoho nenakazí.

Čtěte ZDE: Brutalita režimu nás nesmí zastrašit: Učme už děti plavat v protiproudu! Proti BRICS nemá vadnoucí Západ šanci. Řeporyjec navrhl Ševčíka zavraždit. Žijeme již plně v orwellovském světě. Nezabalím to. Neuhnu. Díky za podporu!
Kdo se nebál před převratem, nebojí se ani dnes
Občas se někdo z vládních politiků či jejich podporovatelů pustí do Václava Klause a Miloše Zemana, že by měli raději mlčet. To je důkaz síly jejich slov a významnosti jejich názorů. Kdyby žádný názor neměli, jejich slova by nevadila. Bývalí prezidenti jsou na útoky za své názory zvyklí. Vždyť Miloš Zeman se proslavil protivládním článkem Prognostika a přestavba v Technickém magazínu v srpnu 1989, za což byl vyhozen z práce. Někteří jiní v té době posluhovali totalitnímu režimu v jeho mocenských složkách, pak převlékli kabát a nyní slouží režimu jinému. Kdo se nebál před rokem 1989, nebojí se ani dnes. A kdo neměl názory a nebyl slyšet před rokem 1989, ten vlastní názory nemá ani dnes.

Tagy článku
Doporučujeme
Dmitrij Rodionov se zamýšlí nad katastrofálním úpadkem, kterým prošla Ukrajina za deset roků od krvavého státního... více čtěte zde
Karel Bek přináší výpověď britského pilota aerolinek, který popsal řadu zkušeností s utajovaným fenoménem... více čtěte zde