Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Nový ruský kotel na Donbasu: Smršť v Avdějevce. Pevnost na ostřelování civilistů Doněcka se hroutí. Smyčka kolem Banderovců se utahuje. Kyjevský betonový oříšek praská. Rusko mlčí a jedná. Blíží se ukrajinský Stalingrad?

Nový ruský kotel na Donbasu: Smršť v Avdějevce. Pevnost na ostřelování civilistů Doněcka se hroutí. Smyčka kolem Banderovců se utahuje. Kyjevský betonový oříšek praská. Rusko mlčí a jedná. Blíží se ukrajinský Stalingrad?

11. 10. 2023

Tisk článku

Václav Danda přináší informace z ukrajinské fronty, kde se tento týden podařilo ruským jednotkám prolomit ukrajinskou obranu na několika úsecích, včetně mohutné pevnosti na severním předměstí Doněcka u Avdějevky

Ruská armáda se pustila do ničení jednoho z klíčových obranných uzlů kyjevské armády (AFU) na Donbase. Ruské jednotky úspěšně rozvíjejí ofenzívu v oblasti Avdějevky. Zapojuje se do ní i útočné letectvo a hlavňové a raketové dělostřelectvo. Pozorovatelé hlásí nejsilnější dělostřeleckou přípravu během celé Speciální vojenské operace (SVO), která narušila rotaci ukrajinských jednotek. Co naznačuje aktivizace ruských ozbrojených sil na tomto úseku fronty a k jakým důsledkům může vést?

pp

Smršť v Avdějevce

Tento týden ruská armáda zničila nejméně dvě nepřátelská opevnění v Avdějevce, při nichž AFU utrpěla ztráty na životech a zraněných. Zničeno bylo i do 20 jednotek kyjevské techniky. Poradce šéfa Doněcké lidové republiky (DLR) Denise Pušilina Ján Gagin v úterý konstatoval, že dělostřelecké údery na pozice ukrajinských ozbrojených sil při Avdějevce stále pokračují.

Do ofenzívy, která probíhá již několik dní, se aktivně zapojuje i ruské letectvo. Koncem minulého týdne bylo mimo jiné zničeno komunikační centrum a oblast, v níž byly rozmístěny ukrajinské jednotky. Podle válečných korespondentů byly pozice AFU v Avdějevce zasaženy nejsilnějším úderem za celou dobu trvání speciální operace, jak raketami, tak dělostřelectvem. Město je zahaleno černým kouřem, požár vypukl i na území nefunkční koksovny v Avdějevce.

Ukrajinci byli zjevně zaskočeni při pokusu o rotaci personálu. Jak píše vojenský zpravodaj Alexander Koc na Telegramu, v úterý 10. října ráno směřovaly údery na velitelská stanoviště, sklady pohonných hmot a munice. „Jde tady o něco mimořádného,“ domnívá se Koc.

pp

Čtěte ZDE: Ukrajinská ofenziva v troskách: Nové raketomety Tornado-S ničí ukrajinské pozice. Surovikinova linie je pro Kyjev hrob. Zaútočí Rusové z Luhanska na Slavjansk? Západ: Porazíme Putina! Jen nikdo neví, jak! A teď slovenská rána

Vzniká avdějevský kotel?

Podle několika věrohodných zdrojů ruská armáda prorazila tento týden ukrajinskou obranu na severním křídle u obce Berdiči. Podle výsadkářského telegramového kanálu "Archanděl speciálních sil" měla Avdějevka nejsilnější dělostřeleckou přípravu v celé SVO. Letectvo ji bombardovalo klouzavými pumami FAB, na město směřovaly salvy z raketometů Grad a Smerč, střílely minomety a létaly řízené střely ATGM.

Podle 105. střeleckého pluku doněckých Lidových milicí podnikly ruské jednotky protiúder z jižního křídla avdějevského úseku fronty a vše patrně směřuje k vytvoření avdějevského kotle. Kyjevskou armádu se podařilo zatlačit stovky metrů zpět, přičemž některým ukrajinským jednotkám došla munice.

Avdějevka je severní předměstí Doněcka, které Kyjev v posledních osmi letech přeměnil na mohutné opevnění. Ukrajinská armáda odtud ostřeluje civilní čtvrti v hlavním městě DLR. Koncem září Pušilin informoval o zlepšení ruských pozic na úseku fronty v Avdějevce a rozšíření šedé zóny ve městě.

SLEDUJTE DNES: Protiproud TV ve středu 9. 10. 2023 od 18:00 odvysílá rozhovor se známým energetickým expertem, členem vedení Národní rady obnovy ing. Vladimírem Štěpánem o vládních lžích, které mají za cíl ukolébat veřejnost, že v této klíčové oblasti našich peněženek, domácností i firem beznadějná vláda situaci řeší - ale přitom je to právě naopak. Co nás tedy doopravdy čeká?

Pořadu bude jako obvykle věnován článek zde na protiproud.info.

Pevnosti se hroutí

„Ukrajinské jednotky připravovaly své opěrné body v blízkosti Avdějevky již mnoho let. Pozice vybetonovaly - a vytvořily zde mohutný obranný uzel. Stejně tak připravily i koksovnu v Avdějevce,“ poznamenává Anatolij Matvijčuk, plukovník ve výslužbě a bývalý důstojník ruských speciálních jednotek.

Expert zdůraznil, že Avdějevka je jedním z center, ze kterých ukrajinské jednotky pravidelně zasahují Doněck, a vzhledem ke geografickým danostem oblasti se ruská skupina vojsk dosud "nemohla k městu nijak přiblížit". Nyní se však situace mění. Iniciativa na tomto úseku fronty přechází na ruskou armádu. Cíl je jasný: Vytlačit ukrajinské jednotky dále od Doněcka.

Existuje několik verzí, proč nyní došlo k zintenzivnění bojů v okolí Avdějevky. „Dříve se objevily informace, že v koksovně v Avdějevce mají Ukrajinci jedovaté látky. V případě útoku mohlo být vše kontaminováno, a to odrazovalo ruské jednotky o úderu. Průzkum ale zjistil, že ta situace není tak horká, jak se o ní mluví,“ dodává ruský vojenský expert Alexej Leonkov.

Jednou z možností, jak ochránit alespoň své peníze před loupeživými nájezdy fialové pětikolky, inflací a "vševidoucím zrakem" Velkého bratra - a k tomu ještě současně podpořit další existenci Protiproudu - je spoření či "konzervace" svých financí ve zlatě. Nepodvoleným nabízíme bezpečnou metodu (zdaleka ne všechny totiž bezpečné jsou).
Mnozí naši čtenáři, diváci, příznivci a podporovatelé již ke své spokojenosti tuto možnost s námi využili (budiž jim velký dík!), mnozí o ní ale stále nevědí. Stačí si pustit některý z rozhovorů, který jsme nedávno odvysílali a pochopí. Braňme se! Nedejme jim nic zadarmo!

pp

Čtěte ZDE: Zlatá horečka v Protiproudu: Občanská sebeobrana proti fialovým loupežníkům. Markéta Šichtařová a spol. Jak spořit ve zlatě? Jak přelstít Velkého bratra? Hlavní je bezpečí: 5 tun falše. Pomozme sobě i svobodě slova! Nedejme se!

Smyčka se utahuje

Kromě toho důkladný průzkum upřesnil údaje o stavu jednotek a palebných možnostech Kyjeva. „Cílem současné operace je zcela uzavřít zásobování Avdějevky. Ukrajinští vojáci, kteří zůstanou ve městě, budou mít šanci buď ho co nejdříve opustit, nebo se pak svěřit do rukou osudu - vzdát se nebo zemřít,“ říká expert. Jak Anatolij Matvijčuk vysvětluje, ruská armáda neútočí přímo, ale "jednoduše ničí objekty nepřítele ve městě, srovnává je se zemí, čímž vytváří podmínky obklíčení, kotel".

Rozptýlil také obavy některých pozorovatelů, že kvůli množství podzemních objektů a chodeb by Avdějevka mohla být opevněna podobně jako „Azovstal“ v Mariupolu. „Pokud nepřítel není hloupý, musí si uvědomit, co se děje na jeho křídlech. A tady jsou dvě možnosti: buď se vzdá, nebo opustí bojiště. Tím, že to uděláme, osvobodíme tuto lokalitu. Obsadili jsme podzemní struktury v Mariupolu, Arťomovsku i Soledaru. Podzemní struktury u Avdějevky se jim nevyrovnají, nevytvářejí tak mohutnou obranu, jak by si Ukrajinci přáli,” uvedl expert.

pp

Trička Protiproudu ve velikostech L, XL, 2XL a 3XL si můžete objednat na adrese: [email protected]. Možnost po dohodě vyzvednutí osobně v redakci, nebo zasíláme poštou na dobírku. Cena 300 Kč + poštovné. Pro osobní odběr volejte na redakční telefon 737 461 817. Po dohodě vám trička připravíme k vyzvednutí v Praze v Opletalově ulici.

Betonový oříšek praskl

Experti se shodují v jednom: Hlavním cílem operace při Avdějevce je zajistit konečně bezpečnější život lidí v Doněcku. „Vzdalujeme nepřátelské dělostřelectvo od Doněcka. Vyrovnání fronty nám umožňuje přesunout síly na další tlak na nepřítele směrem na Kramatorsk a Slavjansk,“ uvedl plukovník ve výslužbě z ruských speciálních jednotek.

Leonkov souhlasí s tím, že po osvobození Avdějevky ostřelování Doněcka "nebude tak intenzivní nebo úplně ustane".

„Avdějevka je jedním z klíčových obranných uzlů Ukrajiny. V budoucnu se jim již nepodaří vytvořit něco podobného. Od samého začátku SVO byla právě Avdějevka naším betonovým oříškem. Pokud však bude osada osvobozena, zásadně to ovlivní obranné možnosti Kyjeva na tomto úseku fronty,“ domnívá se expert.

Jednoduše řečeno: Slavná, po měsíce oznamovaná "protiofenzíva" kyjevského režimu je v troskách. Rusko nejenže nic neoznamovalo, ale vlastně dosud mlčí.

A jedná.

Zdroj.

pp
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky