Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Speciální ekonomická operace: Rusko odpovídá na sankce. Ropa plyn a další nezbytné suroviny jen za ruble. Další krok ke konci americké globalizace. Dolar a euro podloženy jen zbraněmi. Rubl zlatem. Svět se kompletně změní

Speciální ekonomická operace: Rusko odpovídá na sankce. Ropa plyn a další nezbytné suroviny jen za ruble. Další krok ke konci americké globalizace. Dolar a euro podloženy jen zbraněmi. Rubl zlatem. Svět se kompletně změní

25. 3. 2022

Tisk článku

Nikolaj Starikov komentuje rozhodnutí prezidenta Putina, že za ruský plyn a ostatní pro západ nezbytné suroviny a potraviny, například pšenici, se bude platit pouze rubly - což je změna, která má daleko větší dosah, než se může zdát

Rozhodnutí prezidenta Putina začít obchodovat s ruským plynem za rubly je zatím nedoceněno. A přitom jde o událost opravdu historických rozměrů. Rusko začíná demontovat světový Bretton-Woodský finanční systém, v němž dosud musela být všechna hlavní světová aktiva kótována v dolarech. Poiuze v dolarech.

Proč byl tento systém pro USA tak důležitý? Protože vytváří poptávku po dolarech v globálním měřítku. Jídlo, energie, zbraně a ještě mnohem více se prodávají v dolarech a jen za ně. Pokud se k dolarům připočítají eura, pak se přibližně 96% světového obchodu se dosud uskutečňovalo v těchto dvou měnách.

pp

Ruský pohled: Starý svět se hroutí. Konec finanční dominance USA

Dolar podložen už jen zbraněmi

Jak to funguje v praxi? Americká centrální banka a Evropská centrální banka mají možnost nekontrolovatelně a neomezeně vytvářet dolary a eura - z ničeho. Potřebují je všichni účastníci světového obchodu: Když jste dosud něco prodali za dolary, mohli jste si za ně snadno koupit cokoli. A právě tato univerzálnost dolaru je jeho silou.

Jenže ve skutečnosti americká měna již od roku 1971 není ničím kryta. Nemá obsah zlata. Podporuje jej pouze vojenská a informační síla, tedy schopnost silou prosadit, aby se nakupovala a kótovaala většina hlavních světových zdrojů jen za dolary. Saddám Husajn a plukovník Kaddáfí o tom na věčnosti vědí své. Sotva špitli, že by chtěli svou ropu prodávat za jiné měny než dolar, okamžitě je Američané (samozřejmě pod jinou záminkou) přepadli a zlikvidovali. 

Putinovým prohlášením se však tento systém blíží ke konci. Co to bude znamenat? Podívejme se na obě strany mince.

pp

Ukrajinská krize již spěje k závěru: Přehlídka vítězů a poražených

Proč je to výhodné pro Rusko?

1. V kontextu skutečné krádeže části ruských zlatých a devizových rezerv (tzv. zmrazení aktiv ruské Centrální banky západními vládami) si už nemůžeme být jisti, že následné platby v dolarech za naše energetické zdroje nebudou „vyvlastněny“ stejným způsobem.

2. Potřeba platit za ruský plyn v rublech nutí západní spotřebitele přijít na Moskevskou burzu, a koupit (zaměnit valutu) tam rubly. To povede k posílení směnného kurzu rublu.

3. Rubl dostane nejsilnější obsah. Naše měna se stává podporována našimi energetickými zdroji. To vytváří poptávku po rublech v celosvětovém měřítku.

4. V situaci, kdy Rusko zpochybňuje světový řád nastolený Anglosasy před mnoha desetiletími, nás celý svět pozorně sleduje. A je pravděpodobné, že Rusko budou následovat další geopolitičtí hráči, například Čína atd.

Tolik plusy.

pp

Vzájemně nevýhodná nespolupráce. Proč USA dlouhodobě zatlačovaly Rusko?

A co nevýhody?

Bude přesnější nazývat je spíše riziky než minusy.

1. Začali jsme obchodování za rubly s plynem - a to jen ve vztahu k nepřátelským státům. Je třeba rychle rozšířit tento rublový košík a prodávat za rubly nejen plyn, ale také ropu, pšenici, kovy a jiné minerály pro západní ekonomiku absolutně nezbytné a dostupné především v Rusku. Každému by mělo být jasné, že už není cesty zpět. Koupit všechno toto bohatství za dolary už nebude možné. I pokud nesouhlasíte, jinak to už nepůjde.

2. Pro Západ je totiž nepřijatelné souhlasit s platbou v rublech: Ničí to imperiální světový řád, který vybudoval. Nesouhlasit ovšem také nemůže. Výběr je pro (většinu) Evropy a USA mimořádně obtížný. Proto je vysoká pravděpodobnost, že odpovědí na tento převratný Putinův krok bude uvalení úplného embarga na nákup ruského plynu a ropy západními zeměmi. Udělají to - i když to bude znamenat prakticky zastavení, pokud ne přímo zhroucení jejich ekonomiky?

3. Když vyzvete k souboji o krk nejsilnější světové hráče, neměli byste si dělat iluze, že na oplátku nezvýší tlak. Co ještě může zvýšit tlak Spojených států? Nepůjde už jen o sankce a verbální obvinění vůči Rusku. Mohou sáhnout k ozbrojeným provokacím, pokusům o fyzickou likvidaci předních ruských státníků a urychlení pokusu o státní převrat v Rusku. Na tom však není nic nového: dělali to vždy.

4. V informační sféře se Západ pokusí ututlat podstatu ruského kroku a zintenzivnit informační útok, přičemž vše zredukuje na „ruskou okupaci Ukrajiny“. V tomto smyslu je třeba zvýšit informovanost nejen světového společenství, ale především občanů Ukrajiny. Rusko musí podniknout kroky, které každému Rusovi i Ukrajinci ukáží, co plánuje udělat. A co se stane těm, kteří se pokusí proti Rusku zvednout zbraně.

5. S cílem uvalit ropné a plynové embargo na Rusko se Spojené státy s největší pravděpodobností pokusí udělat něco masivního, aby z toho obvinily Rusko a použijí to, co se stalo, jako záminku. Prostě operace pod falešnou vlajkou.

V roce 2014 bylo důvodem uvalení sankcí sestřelení malajského Boeingu nad Donbasem. Americký prezident Biden na summit NATO řekl, že má "velké obavy" z možného použití chemických zbraní Ruskem na Ukrajině. Proč to říká, když je všeobecně známo, že Rusko všechny své zásoby chemických zbraní zničilo? Odpovězte si sami. Loutkový prezident USA taková slova jen tak do větru nehází.

Narodil se "energetický rubl". Co se stane teď?

Zdroj.

pp
Tagy článku

Doporučujeme

Model 11. září počesku pokračuje: Oficiální verze má čím dál větší trhliny. Záhada dopisu na rozloučenou. Jako pas teroristy Atty? Opravdu se Kozák přiznal ke klánovické vraždě? A co Bílý dům? Čeká nás rok velkých změn?

Model 11. září počesku pokračuje: Oficiální verze má čím dál větší trhliny. Záhada "dopisu...

Rusové, Evropané i Američané mají stejného nepřítele: Globální satanismus. Trump a Carlson jako tým do ringu. Vrací se na scénu i Steve Bannon? Donald už sestavuje budoucí vládní tým. Blíží se v USA výbuch ohnivé bouře?

Rusové, Evropané i Američané mají stejného nepřítele: Globální satanismus. Trump a Carlson...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky