Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Německo slaví: Je teplo a fouká, ještě žijeme! Brusel s hlavou v písku. Plyn tragicky drahý? To je fajn! Poručíme větru, dešti? I Inflaci? Byznys prchá do USA nebo Asie. Sebevražda pokračuje. Evropané chudnou a propast zeje...

Německo slaví: Je teplo a fouká, ještě žijeme! Brusel s hlavou v písku. Plyn tragicky drahý? To je fajn! Poručíme větru, dešti? I Inflaci? Byznys prchá do USA nebo Asie. Sebevražda pokračuje. Evropané chudnou a propast zeje...

18. 1. 2023

Tisk článku

Olga Samofalová se pozastavuje nad tragikomickým jásáním šílených politiků, že vlivem nečekaně teplého a větrného počasí byl pro tuto zimu možná oddálen ekonomický kolaps Německa a dalších evropských zemí

Německo slaví vítězství: snížení dovozu ruských uhlovodíků zatím nevedlo k totálnímu hospodářskému a průmyslovému kolapsu největší evropské ekonomiky a ceny plynu se ustálily. Němečtí politici se však radují předčasně. Myslí si to nejen maďarští a ruští odborníci, ale i západní analytici. Evropské hospodářství a továrny jsou stále dramaticky ohroženy. Jaká jsou rizika?

Pokud můžeme soudit, nebezpečí totálního hospodářského kolapsu, velkého zhroucení evropského průmyslu, bylo zažehnáno,“ řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck během své cesty do Norska. Takový optimismus má německý politik díky teplému počasí, které vládlo v posledních týdnech.

Dosavadní počasí je pro Evropany skutečně velkým darem. V některých evropských zemích naměřili teplotu vzduchu až 20 stupňů Celsia. Německo nemělo tak teplou zimu od roku 1881, kdy se začaly teploty zaznamenávat. Letošní teploty byly v průměru o pět až šest stupňů vyšší než obvykle. Není proto divu, že se spotřeba plynu z podzemních zásobníků zpomalila a ceny plynu klesly na 700 až 800 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Agentura Bloomberg se raduje, že teplá zima spolu s covidovými problémy Číny, které otupují konkurenci v dodávkách LPG, sníží inflaci a stabilizuje ekonomické vyhlídky Evropy. Další příznivá okolnost, která hraje do not EU, je vítr – v Německu totiž zatím fouká víc, než je obvyklé.

 

Čtěte ZDE: Spiknutí z Černé skály: E - Armagedon. Pokud lidé zchudnou a civilizace se zhroutí - pak budeme zase vládnout. Podvodná klimatická záminka. Kolik stál Biden? Leyenová ve sboru náčelníků Vynálezu zkázy. Všichni to vědí - a mlčí

Falešný optimismus

Teplé a větrné počasí během novoročních svátků německým politikům dodalo přesvědčení, že nejen tato zima, ale i ta příští proběhne bez problémů. „Jsme velmi optimističtí, což je v ostrém kontrastu s naší podzimní náladou. Čím více plynu budeme mít na začátku roku v zásobnících, tím méně stresu a výdajů budeme mít při jejich plnění na příští zimu,“ řekl Klaus Müller, šéf německého síťového regulátora.

Nicméně na to, aby si evropské státy oddechly, je příliš brzy. Zejména maďarský ministr energetiky Csaba Lantos se nebojí nazývat věci pravými jmény. Podle něj se Evropa v důsledku nedostatku plynu spěšně přeorientovává na dovoz LPG prostřednictvím pětadvaceti velkých terminálů, které jsou teprve ve výstavbě. „Výstavba terminálů již začala, ale roky 2023-2024 budou těžké,“ řekl.

Podle názoru experta na energetickou bezpečnost Igora Juškova je vyjádření maďarského ministra varováním pro EU, která seká sankce proti Rusku jako na běžícím páse, aby se vyvarovala další chyby – totiž uvalení úplného embarga na ruský plyn stejně jako na ruskou ropu a uhlí. Protože vzdát se docela ruského plynu bude pro Evropany těžké. Již částečné odmítnutí v roce 2022 ukázalo, k jakým neblahým důsledkům to vede.

O tom, že se Evropa raduje předčasně, hovoří jak ruští, tak i západní experti. Sami Evropané přiznávají, že se jim relativně dobře daří jen proto, že měli štěstí na počasí, že nezáleží na nich, podle jakého scénáře proběhne topná sezóna – zda podle katastrofického, optimistického nebo průměrného. Mají se snad radovat z toho, že evropská energetika je nyní zcela závislá na počasí? Dříve byli závislí na teploměru pouze ve vytápění, nyní jsou závislí na teplotě vzduchu a na větru v celé energetice.

Větru a dešti neporučíš

Německo snad očekává, že podobně bude vypadat celá zima? Že bude teplá a větrná? Což by umožnilo ukončit topnou sezónu s poměrně velkými zásobami plynu v podzemních zásobnících a v roce 2023 nakupovat méně plynu. Ceny plynu by pak nebyly tak vysoké jako při velkém nedostatku v roce 2022. Pokud mají Evropané letos štěstí na počasí, příště ho mít nemusí. Nikdo se zatím nenaučil počasí dlouhodobě předvídat.

Podle agentury Bloomberg může ještě ochlazení nebo přerušení dodávek vést k novému chaosu na evropských energetických trzích.

 pp

Čtěte ZDE: Disidenti ve sněmovně: Vláda lže. Krizi nezpůsobil Putin. Brusel se střelil do vlastní nohy. Nám už míří na hlavu. USA levně kupují ruský plyn a draze nám ho prodávají. Jak snížit ceny elektřiny a plynu pro ožebračované občany a firmy?

Stačí si vzpomenout na léto roku 2022, kdy nečekaně horké a bezvětrné počasí mělo vážné ekonomické důsledky – ceny plynu na burze vzrostly na rekordních 2500 dolarů za tisíc metrů krychlových. Z důvodu sucha se zastavily jaderné elektrárny, protože byly problémy s chlazením reaktorů, nefungovaly vodní elektrárny a větrné turbíny. V roce 2022 vznikla zajímavá situace, kdy namísto zimní špičky došlo v Evropě k nečekanému letnímu přetížení spotřeby energie.

Bude se v létě 2023 opakovat extrémní horko jako v předchozím roce? Vrátí se v zimě 2023-2024 do Evropy chladné počasí? Všechna tato rizika jsou nepředvídatelná. Habeck a ostatní evropští politici ani přesně nevědí, jaké bude počasí letos v únoru a březnu. Předpovědi přitom očekávají, že se v Evropě ochladí již v druhé polovině ledna.

Zoufale drahý plyn

Německo se domnívá, že se ceny stabilizovaly na 700-800 dolarech za tisíc metrů krychlových plynu. Znamená to snad, že takové ceny budou nyní díky štědrosti počasí trvalé? Experti se domnívají, že zdražování plynu bude pokračovat. Čím více bude EU přecházet na obnovitelné zdroje energie, tím více se bude projevovat závislost na povětrnostních vlivech a kolísání cen.

Ale je tu ještě jedna otázka. Je snad Německo spokojeno s cenou 700-800 dolarů za tisíc metrů krychlových? Pro Evropany jde nejméně o dvakrát dražší plyn, než jaký měli z Ruska před rokem 2022. Pobaltské státy si dříve stěžovaly na Gazprom, že je plyn stojí 400-450 dolarů za tisíc metrů krychlových. A nyní se evropští politici tváří, že s radostí nakoupí neruský plyn za 800 dolarů, a prezentují to jako své vítězství, nikoli jako porážku?

Rozjařený Berlín zavírá oči před faktem, že cena 700-800 dolarů není pro německou ani jinou evropskou ekonomiku žádné terno.

Čtěte ZDE: Unie sebevrahů na kolenou: Zkáza Starého kontinentu strýčkem Samem. Sabotáž baltských plynovodů je jen začátek. Partner? Ochránce? Ne. Drsný nepřítel. Politici to vědí, ale nesmějí o tom mluvit. Kdo může prchá za louži

Němci tvrdí, že krizi překonali a že se situace zlepšuje. Vůbec je přitom nerozhodí fakt snížení spotřeby plynu v EU v roce 2022 o 50 miliard metrů krychlových, o něž musely ušetřit na své produkci průmyslové podniky. Pokud toto není kolaps, tak co to je?

Tak výrazný pokles spotřeby plynu v EU ukazuje, že proces deindustrializace evropské ekonomiky pokračuje a nezastaví se, ale bude pokračovat i při cenách 700-800 dolarů.

Zachraň se kdo můžeš!

V roce 2022 EU snížila spotřebu plynu o 40-50 miliard metrů krychlových omezením výroby hnojiv, kovů a chemických produktů. Analytici Morgan Stanley očekávají, že v roce 2023 bude evropská spotřeba plynu rovněž přibližně o 16 % nižší, než je pětiletý průměr.

Logika evropských podniků utíkajících z potápějící se lodi je jednoduchá. V USA, kam se postupně německý průmysl stěhuje, jsou ceny plynu mnohem nižší. Po většinu roku 2022 byly na úrovni 300 dolarů za tisíc metrů krychlových. A hlavně, což je pro podnikání ještě důležitější, ceny plynu v USA budou dlouhodobě a stabilně nízké – a to se o Evropě s jejími „vítěznými“ 700-800 dolary, které se navíc mohou kdykoli změnit na 2500 dolarů, říci nedá. A vůbec za to nebudou moci ruské „spekulace“, ale pouze kolísavé teploty vzduchu nebo bezvětří.

Jaká další překvapení, kromě počasí, mohou ještě evropskou energetiku potkat? Situaci může zhoršit zvýšení poptávky z Číny, k němuž dojde v každém případě po skončení problémů s covidem.

A pokud se do konkurenčního boje o LPG zapojí Asie, bude to mít Evropa opravdu těžké a ceny na burzách s plynem určitě dál vyskočí. Další hrozbou jsou vlastní evropské plány dekarbonizace. Dnes v Evropě částečně nahradili plyn uhlím, ale nikdo nezrušil plány na postupný odklon od uhlí. Bilance mezi ekonomickou potřebou levného paliva a plány Evropy na zastavení těžby uhlí bude rok od roku tíživější. A to také povede k dalšímu zvýšení cen plynu.

 

pp

Čtěte ZDE: Útok na Nord Streamy: USA se prý svěřily Německu již před třemi týdny. Berlín ale mlčí. Takhle hluboko jsme v americkém zadku? Ti Rusové jsou ale rafinovaní! Válka začala pod hladinou moře. Co přijde teď? K zemi hleď!

Konkurence neschopní

Ve výsledku Evropa zaplatí za tak rychlé odmítnutí ruských energetických zdrojů poklesem ekonomické aktivity, poklesem průmyslové výroby, odchodem podniků do USA nebo Asie a vysokou inflací (která je už teď nevídaně vysoká).

Rostoucí ceny energií v roce 2022 již stály Evropu téměř 1 bilion dolarů. Evropské vlády musely v rámci pomoci byznysu nalít do ekonomiky okolo 700 miliard dolarů. Tím se důsledky zmírnily, ale odstraněny nebyly.

ECB na rozdíl od amerického Federálního rezervního systému slibuje, že bude nadále zvyšovat úrokové sazby, aby bojovala s inflací, což bude evropskou ekonomiku nadále tlačit do recese čili hospodářského poklesu. A dalším vedlejším důsledkem nepřátelství k Rusku je, že evropská ekonomika ztratila na dlouhá desetiletí svou sílu a prohrála globální závod o prvenství na mezinárodní aréně.

Při daných cenách energií Evropa prostě není konkurenceschopná.

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

Digi bůh: Vzniknou sekty uctívající umělou inteligenci? Roboti nás budou brzy vydírat. Mluvte šeptem! Neomezená moc všude a nikde. Chapadla ke všemu, co je připojené. Ovládnou i zbraňové systémy? Moloch se probouzí. Mlčení...

Digi bůh: Vzniknou sekty uctívající umělou inteligenci? Roboti nás budou brzy vydírat....

Německý protektorát 1939: 15. březen a jeho poselství - zvláště pro naše mladší generace. Existence českého státu není samozřejmostí.  Zrada? Zájmy velkých hráčů. Gaučoví generálové a novodobí andělé. Dáme se rozpustit v biočaji EU?

Německý protektorát 1939: 15. březen a jeho poselství - zvláště pro naše mladší generace....

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky