Orbán jasně: Západ podporuje válku. My jsme pro mír. Trpaslík sankcionuje obra a spadl do jámy, kterou vykopal jinému. Vlády válečných štváčů začnou padat. Ceny mohou být okamžitě o polovinu nižší. Proč to Brusel nechce?
Václav Danda přináší vyjádření maďarského premiéra k válečnické hysterii elit EU, které si neumějí poradit s krizí, kterou vyvolaly a po vítězství národní pravice v Itálii se ještě více děsí, že nesmyslně ožebračované národy si vezmou ztracenou suverenitu a věci veřejné zpět do svých rukou
Podle maďarského premiéra Viktora Orbána není žádným překvapením, že v evropských zemích padají vlády. V oblasti energetiky je podle něj Evropa trpaslík a Rusko je gigant. "Tohle je poprvé, co jsem viděl trpaslíka sankcionovat obra," dodal šéf maďarské vlády.
Orbán vyzval k příměří na Ukrajině
Maďarsko by se mělo připravit na zdlouhavou válku na sousední Ukrajině. Prohlásil to v pondělí maďarský premiér Viktor Orbán, který zároveň kritizoval sankce Evropské unie uvalované na Rusko. Informuje o tom agentura Reuters.
Orbán, jehož vláda čelí prudce stoupající inflaci a hrozící hospodářské recesi, vyzval k příměří na Ukrajině a uvedl, že protiruské sankce škodí evropské ekonomice.
"Můžeme říci, že v důsledku sankcí se evropský lid stal chudším a Rusko nepadlo na kolena... Tato zbraň se obrátila proti nám, Evropa si sankcemi střelila do nohy," prohlásil Orbán v parlamentu.
"Čekáme na odpověď, celá Evropa čeká na odpověď z Bruselu na to, jak dlouho budeme toto dělat," pokračoval maďarský premiér s tím, že je na čase o sankcích mluvit i se Spojenými státy.
Čtěte ZDE: Vláda nám utahuje smyčku kolem krku: Astronomické ceny energií speciálně pro Česko. Že by Putin? Ne, Fiala! Už i to Bulharsko dostalo rozum. A vraždit oponenty je OK? Společně proti vládě bruselských kolaborantů! Kdy? Teď!
Vlády v Evropě budou padat
Podle Orbána není žádným překvapením, že v evropských zemích padají vlády. Podle Reuters tak narážel na parlamentní volby v Itálii, ve kterých o víkendu zvítězila strana Giorgie Meloniové, která se zřejmě postaví do čela první italské vlády pod vedením krajní pravice od druhé světové války.
Maďarský premiér dále uvedl, že jeho vláda bude iniciovat "národní konzultace", ve kterých se bude Maďarů ptát na sankce. Tento nástroj Orbán použil, i když se snažil získat domácí podporu pro politiku své strany Fidesz týkající se práv homosexuálů nebo migrace.
Orbán vede dlouhodobě spory s EU, protože některá jeho politická rozhodnutí vnímá Brusel jako nedemokratická. Maďarsko v současnosti jedná s Evropskou komisí o uvolnění financí z evropských fondů, které byly zablokovány z obav o právní stát, vysvětluje Reuters.
"Pokud nám bruselští byrokraté nedají tyto peníze, na které má Maďarsko nárok, tak získáme tyto nezbytné fondy z jiných finančních zdrojů," uvedl maďarský premiér s tím, že jeho země začala jednat i s "jinými mezinárodními partnery".
Čtěte ZDE: Smějou se nám do očí: Zastropování? Budeme platit čtyřnásobek loňských cen! Bez ruského plynu? Vyloučeno! Zisky z naší elektřiny dotujeme Německo. Z vody Francii. Jak dlouho ještě? S kým z katastrofy?
Trpaslík sankcionuje obra
Orbán v této souvislosti zveřejnil status na sociální síti, kde se dopady nesmyslných sankcí podrobněji zabýval: "Nyní, v roce 2022 bude příčinou hospodářských problémů reakce na rusko-ukrajinskou válku, tedy válečné sankce a následkem toho rostoucí ceny energií. Zvyšování cen energií zvyšuje inflaci v každé zemi. Vysoké ceny energií nejsou způsobeny ekonomickými procesy. Jejich drastický nárůst byl jednoznačně způsoben sankcemi. Proto za drastickým zvyšováním cen energií není ekonomika, ale politika, přesněji politická rozhodnutí v Bruselu.
Cena zemního plynu v dubnu 2022 ve druhém měsíci války byla kolem 100 eur. Před dubnovými maďarskými volbami byla evropská pozice v čele s Německem taková, že sankce by měly být rozumné. Nesmíme zničit evropské hospodářství, takže sankce se nesmí rozšířit na energetiku. Byl to rozumný postoj, protože sankce by měly být vždy uvaleny na hospodářská odvětví, ve kterých jsme silnější než ten, na který chceme sankce uvalit. V oblasti energetiky jsme však my, Evropa, trpaslíci a Rusko je gigant. Toto je poprvé, co jsem viděl trpaslíka sankcionovat obra.
V dubnu jsme se oprávněně domnívali, že navzdory vyšší energetické úrovni se ekonomické podmínky navzdory válce vyvíjejí předvídatelně. Ale v červnu 2022 byly v Bruselu přijaty ekonomické a obchodní sankce, včetně sankce za přepravu ropy. Na stůl se dostaly i sankce za nákup zemního plynu, takže od června 2022 se cena zemního plynu v jednom měsíci zdvojnásobila a za další měsíc ztrojnásobila. Jelikož bruselská pravidla spojují cenu elektřiny s cenou plynu, totéž se stalo i na trhu s elektřinou.
Hororová komedie pokračuje: Protiruské sankce? Čím víc hrozíme, tím více se smějí. Náš přeborník ve vysílání signálů. Kombinace debilních nápadů. Zabíjení reality režimními médii. Kdo přežil covid, schytá to nyní. Pusťte si trailer!
Zrušme sankce
Tržní cena elektřiny v Evropě byla v dubnu 2022 100 eur, dnes se pohybuje mezi 400 až 600 eury. Americké ceny plynu a elektřiny jsou mezitím zlomkem evropských cen. Řekněme si to narovinu: země Evropy dnes platí sankční příplatek za ropu, zemní plyn a elektřinu! Tady v Maďarsku 100% zvýšení cen energií stimuluje okamžitou všeobecnou inflaci mezi 3-5 procenty. Jinými slovy, dnešní tří až čtyřnásobné zvýšení cen energií znamená okamžité 15 - 20 procentní zdražení. V tomto dnes žijeme.
Řekněme si to narovinu: pokud by se sankce zrušily, ceny by okamžitě klesly na polovinu a inflace by se snížila alespoň na polovinu. Bez sankcí by evropské hospodářství opět nabralo sílu a vyhnulo by se hrozící recesi."
Zdroj.
Již dnes večer uvede Protiproud TV v dalším pokračování seriálu rozhovorů s výraznými osobnostmi naší "nepodvolené scény" diskusi Petra Hájka se známou statečnou advokátkou Janou Zwyrtek Hamplovou. Nenechte si ujít!
Tagy článku