Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Kyjevská propaganda a realita v Arťomovsku: Banderovci drží ve městě posledních pár domů. Zničené Patrioty a panika v Kyjevě. Černý den pro Ukrajinu po úderu na sklad v Chmelnickém. Vrátí se uranový bumerang do Polska?

Kyjevská propaganda a realita v Arťomovsku: Banderovci drží ve městě posledních pár domů. Zničené Patrioty a panika v Kyjevě. Černý den pro Ukrajinu po úderu na sklad v Chmelnickém. Vrátí se uranový bumerang do Polska?

17. 5. 2023

Tisk článku

Václav Danda komentuje poslední vývoj na ukrajinské frontě, kde ruské jednotky míří k úplnému osvobození Bachmutu a kyjevskou juntu a její západní protektory zachvacuje panika - zvláště po zničení britských střel s ochuzeným uranem, který se může dostat nejen do Polska, ale také k nám

Tak, jak se utahuje smyčka Arťomovska (Bachmutu) a kyjevsko-americká armáda ztrácí ve městě pozici za pozicí, rozjíždí propaganda zběsilé kampaně. Mají vysvětlit, že neodvratná ukrajinská porážka, ke které se na frontě schyluje, je vlastně vítězstvím. Chytá se tedy jednotlivostí a nepotvrzených (kyjevskou zpravodajskou službou prefabrikovaných) dezinformací. Ty pak – přes západní agentury a dezinformační pračky Pentagonu (typicky tzv. Institut pro studium války, ISW) – distribuuje jako takřka monopolní zdroj pohádek západních i českých médií o situaci na frontě.

pp

Posledních pár domů 

Základem je vymýšlení či zveličování marginálních ukrajinských úspěchů a absolutní mlčení či zpochybňování postupu Ruska. Už měsíce sní Západ o takzvané ukrajinské protiofenzivě, která ovšem kupodivu nepřichází. Západní lídři spolu s jejich divadelní loutkou Zelenským z toho jednou viní počasí, podruhé nedostatek munice a těžkých zbraní a potřetí se údajně čeká na moment překvapení. To je také hlavní důvod, proč nyní Zelenský objíždí hlavní města evropských „dodavatelů“ a ladí s nimi propagandistickou notu k „prodeji“ porážky coby vítězství.

Mezitím ruské jednotky tvořené převážně wagnerovskými speciálními oddíly „profesionálů války“ obsadily tento týden většinu posledních kyjevských obranných bašt v západní části Arťomovska. Hlavní opevněné oblasti Banderovců v západní části města se dostaly pod jejich úplnou kontrolu.

Elitní ukrajinské jednotky Alfa, SSO a Azov, držící poslední zbytky obraných pozic v nejzápadnější části města, se dostávají do podobné situace jako před rokem v Mariupolu. Smyčka se utahuje, a brzy nebudou mít kam ustoupit. Řekněme si to konkrétně: Banderovci v této části města ještě drží tzv. oblast Dominotvořenou posledními panelovými domy a dvěma bloky rodinných domků, je však jen otázkou krátkého času, kdy i tyto pozicepadnou. Je pravděpodobné, že ještě tento týden, se z našich „seriózních a pravdivých“ goebbelsovských médií dozvíme, že „Ozbrojené síly Ukrajiny splnily všechny úkoly a spořádaně se přesunuly z města do předem připravených pozic.“

pp

Čtěte ZDE: Arťomovsk (Bachmut) se stal pro Západ dalším Stalingradem: Zelenský prohrává a volá zoufale na Západ o pomoc. Jestli nepřijdete a nevyhrajete nám válku, je konec. Ruská armáda dál drtí kyjevské nácky. Smysl a cíl operace se nemění

Do masomlýnku kvůli propagandě

Zejména víkendový úder Wagnerovských jednotek podpořených dělostřelectvem, letectvem a raketovými údery byl natolik silný, že nacisté nestačili při ústupu zničit ani výškové budovy, tak jako v minulém týdnu. Neporušené paneláky teď slouží jako odrazový můstek k dalšímu postupu ruských jednotek při útocích na Časiv Jar a Konstantinovku.

Pro Zelenského výlet po Evropě bylo nutno zorganizovat alespoň nějaký malý úspěch, který se nafoukne do olbřímích rozměrů: Proto severozápadně od Bachmutu vrhl Kyjev (od 9. do 12. května) na křídla v okolí města poslední zbývající obrněné divize, jimž se podařilo vytlačit ruské jednotky o pár stovek metrů zpět.

Dnes již ale opět převzaly inciativu ruské jednotky podpořené letectvem a dělostřelectvem a vytlačují Ukrajince i z pozic na severovýchodě v okolí města. Pozice Banderovců se tedy tento týden ve skutečnosti znovu zhoršily. Jen do mlýnku na maso poslali opět další várku, aby měla z čeho vařit propaganda. Po pádu posledních opevnění v oblasti Domino, bude další kyjevská ofenzíva neproveditelná. Od počátku šlo o čistý hazard, ale nyní se ztrácejí už jen i náznaky praktického významu této operace.

Situace v Arťěmovsku a na ostatních částech fronty k 17.5. 2023

Zničené Patrioty a panika v Kyjevě

Arťomovsk, který je velký zhruba jako Zlín, je nejdůležitějším místem války a Rusové a Ukrajinci si dobře uvědomují, že právě toto město, je klíčem k celé válce. Proto se o něj vedou už rok tak urputné boje. Nejde zdaleka jen o propagandistickou rovinu, jak ráda zdůrazňují naše a ukrajinská média. Město zvané kyjevštinou Bachmut je klíčem k otevření cesty na Kramatorsk a Slavjansk, tedy do srdce samotného Donbasu. A tento klíč již pevně drží Moskva v rukou.

Ruské jednotky postupují i směrem na Kupjansk a jejich aktivita se zvýšila i v okolí Kreminy. Nejdůležitějším zlomem, ale bylo rozhodnutí o soustavném ničení velitelských stanovišť a obřích muničních skladů, napěchovaných západními těžkými zbraněmi a municí a připravovaných k červnové ofenzivě, ve kterou Západ pořád ještě doufá.

Raketová smršť, která se snesla na Kyjev tento týden, měla právě tento účel. Kromě zničení velké části západní munice a zbraní připravovaných na frontu, vyřadily rakety Kinžal a Kalibr také významnou část protiletecké obrany hlavního města. Včetně celé divize nedávno dodaného amerického supermoderního protileteckého sytému Patriot v hodnotě přes miliardu dolarů.

Údery na protiletecký systém Patriot v Kyjevě

To je pro Kyjev a jeho protektory zdrcující rána. Nejenže tak byla zásadním způsobem oslabena protiletecká obrana Kyjeva. Ukázalo se však, že proti Kinžalu jsou západní obranné systémy bezmocné. Kyjev zprvu tvrdil samozřejmě opak – ale už samozřejmě nevysvětluje, proč šokovaní Američané začali zničení své chlouby „vyšetřovat“.

Obrovským problémem pro Kyjev se stal minulý týden rovněž útok na obří muniční sklad ve městě Chmelnickyj v hlubokém týlu, kde se soustřeďuje většina dodávek západních zbraní a munice, které přes Slovensko a Polsko, míří na Ukrajinu. Hlavní železniční uzel mezi Lvovem a Ternopilem byl zasažen několika přesnými střelami Kinžal a Kalibr. Následný výbuch obřího komplexu připravil Kyjev o drahocenné zbraně a munici – včetně britských střel s ochuzeným uranem.   

Černý den

Útok z 13. května se stal skutečným černým dnem ukrajinské armády. Komplex muničních skladů západních raketových zbraní a munice ležel mezi vesnicemi Gruzevica a Malaševci nedaleko Chmelnického. Při detonaci munice bylo doslova vymazáno z povrchu zemského 20 hangárů s uskladněnými zbraněmi. Zatím se následky stále odstraňují.

40 kilometrů severněji se nachází vojenské letiště Starokonstantinovo, kde sídlí 7. brigáda kyjevského taktického letectva. Na základně bylo uskladněno značné množství leteckých raket a bomb. Podle jedné verze bylo týden před úderem do skladu dodáno asi 75 amerických raket AGM-88 HARM, které se plánovaly přesunout k 7. brigádě taktického letectva na letišti Starokonstantinovo.

Úder na ukrajinský muniční sklad ve Chmelnickém

Kromě toho bylo do skladu zřejmě přivezeno i několik tisíc neřízených raket „Zuni“, které měly nahradit rakety sovětského typu S-13 a S-25. Každá z těchto raket je naplněna 10 až 15 kg výbušnin (o hmotnosti hlavice 22 kg). Uskladnění nejméně 500-1000 raket tohoto typu ve skladu, jakož i současné skladování raket AGM-88 HARM pravděpodobně znamenaly skutečnou katastrofu.

Soudě podle toho, že výbuch zničil nejen pozemní konstrukce, ale byly zasypány i betonové skladovací prostory, takový efekt mohla vyvolat současná detonace několika tisíců 155 mm dělostřeleckých granátů NATO, které obsahují vysoce aktivní výbušninu „kompozici B“ (anglicky „Comp B“) ze směsi TNT a hexagenu a hliníkového prášku a oxidu dusnatého.

Ochuzený uran: Danajský dar Britů

Tyto náboje se mohly dostat do skladů v Chmelnickém po železnici vedoucí do Ternopilu, Lvova a Polska. Prostory obřího skladu raketových zbraní a munice se využívaly jako překládková základna, kterou zničili jedinou přesně řízenou raketou s vysoce účinnou hlavicí právě v době nahromadění tisíců tun západních dodávek.

Soudě podle intenzity, s jakou nyní Rusko ničí jednu z hlavních logistických tepen pro „zbraňovod“ z území Evropy, budou ukrajinské jednotky brzy čelit nedostatku munice – od leteckých raket po dělostřeleckou munici, bez níž je podpora pozemních jednotek v zásadě nemožná. Berouce v úvahu skutečnost, že zásoby sovětských zbraní ze skladů na Ukrajině jsou téměř vyčerpány, při zachování účinných úderů proti logistickým centrům západních zbraní bude ukrajinská armáda brzy čelit „muničnímu vyhladovění“.

pp

Čtěte ZDE: Ruské hypersonické střely zničily tajné velitelství NATO: Kolik důstojníků USA zahynulo? Odpověď na teror v Brjanské oblasti byla drtivá. Těžká noc pro Zelenského i západní protektory. Kdy přijde na řadu prezidentský palác?

Ale co víc: Je velmi pravděpodobné, že ve skladu v Chmelnickém se nacházely také Brity dodané střely s ochuzeným uranem. Ruský jaderný odborník Alexej Anpilogov se domnívá, že po výbuchu obřího muničáku, mohlo dojít k zásadnímu kontaminování této oblasti západní Ukrajiny jaderným spadem. „Oblast kontaminované zóny po detonaci granátů s ochuzeným uranem v Chmelnickém je srovnatelná s Černobylem. Nesprávné skladování projektilů s ochuzeným uranem ve skladech v Chmelnickém mohlo požár zesílit a následky ještě zhoršit. Nyní je nutné sledovat rozsah zamoření,“ uvedl odborník na jadernou problematiku v ruském deníku Vzglad.

Vrátí se bumerang do Polska?

Podle údajů ukrajinské monitorovací služby se radiační pozadí v Chmelnickém regionu od dopadu skutečně silně zvýšilo. „Na základě tohoto scénáře by hlavním důsledkem mohla být kontaminace rozsáhlých přilehlých území. Prach vznikající při spalování stoupá do atmosféry a šíří se. Proto bych nyní doporučil civilnímu obyvatelstvu, aby uzavřelo dveře a okna a provedlo ve svých domovech takzvané mokré čištění. V oblasti lze nyní očekávat nárůst onkologických onemocnění, problémů s plodností a tak dále,“ varuje Anpilogov.

Ale je tu ještě jeden podstatný moment: Při spalování se prach dostává do vrstvy kupovitých mraků, kde se může dlouho zdržovat a spolu se srážkami padat k zemi. „Je možné, že by mohly být postiženy blízké regiony západní Ukrajiny, ale možná i Polsko a Rumunsko. Pokud jde o rozsah požáru, lze jej velikostí přirovnat k požáru v jaderné elektrárně v Černobylu. Byl velmi intenzivní a zasáhl velké množství hořlavých látek. Oblast kontaminované zóny tedy může být srovnatelná s černobylskou,“ uvedl expert.

Odpovědnost za následky leží na ukrajinských úřadech a těch, kteří jim dodali zbraně s ochuzeným uranem. Zdá se tedy, že první výsledky západního hazardu se již dostavují, a mohly by se snadno jako bumerang vrátit už nejen kyjevské juntě a jejím západním protektorům, ale i zemím, jako je ČR.

Přituhuje.

pp
Tagy článku

Doporučujeme

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války je zločin. Vyznamenat Clintona? Nechutné! Kdy vystoupit z NATO? Udělali z ČR překupníka zbraní. Lejnová patří za mříže. EU je zločinecká organizace. Uvidíme se na Václaváku?

PRO a proti: Připomíná Rajchl Fica? Chci orbanizovat českou politiku! Prodlužování války...

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí - to my jemu. Myš, která řve ze Strakovky i z Hradu. Udělali z nás fialový terč. Pokud bojovat - tak s nimi! Chcete umírat za NATO?

Oslavy smrtícího objetí: Vláda hostila slet válečných pošahanců a gaunerů. Rusko nám nehrozí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky